«Зустрічі, які потрібні молоді»: львівським семінаристам розповіли про перинатальні втрати

10 жовтня 2023 року для студентів Львівської православної богословської академії ПЦУ відбулася лекція, присвячена Всесвітньому дню обізнаності про перинатальну втрату. Про це навчальний заклад інформує на своїй фейбук-сторінці. Послухати лекцію прийшли студенти різних курсів, а також викладачі академії.

Тематичну зустріч провела директор Перинатального госпісу «Слід Життя» Юстина (Голубець) зі Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії УГКЦ. Вона розповіла про поняття перинатальної втрати, а також про можливості підтримки тих, хто таку втрату переживає.

«Тема надзвичайно цікава і не просто актуальна – вона потрібна для майбутніх священнослужителів, тому що до кожного з нас приходять люди, і в житті кожного священника трапляються подібні випадки, коли дитинку треба похрестити, а є загроза життю; коли треба підтримати молодих батьків, які втратили дитину, або дитина є на межі життя і смерті. І тому сестра Юстина надзвичайно цікаво провела лекцію, яка перетворилася в діалог  і підняла багато питань: як підтримувати ці молоді родини, як з ними треба спілкуватися», — розповів сайту «Духовна велич Львова» інспектор ЛПБА прот. Андрій Лотоцький.

Читайте також: У Львові вшанують пам’ять померлих новонароджених та ненароджених дітей

Фото: фейсбук-сторінка ЛПБА

Священник відзначив цінність прикладів, які розповіла сестра Юстина з власного досвіду — про те, як важливо зберегти життя, навіть якщо дитина має складний діагноз. У її діяльності бували випадки, коли діти, попри скептичні прогнози, народжувалися цілком здоровими, або ж проживали тільки короткий час, водночас батьки мали глибоке відчуття того, що здійснили своє покликання. «Студенти всі одноголосно відгукнулися після цієї зустрічі, що їм це корисно, потрібно — вони ж не тільки готуються стати священниками, але й чоловіками, тобто батьками, а ми не знаємо всього Божого Промислу щодо нас. Я впевнений, що такі зустрічі повинні відбуватися з молоддю не лише в семінаріях», – підкреслив він.

По темі: Сестра Юстина (Голубець): «Додаючи днів до твого життя»

Співробітник львівського офісу МГО HIAS Назарій Петрів. Фото: фейсбук-сторінка ЛПБА

Співробітник львівського офісу МГО HIAS Назарій Петрів, який допомагав з організацією лекції, зазначив, що жовтень є місяцем обізнаності про перинатальну втрату, а 10 жовтня відзначають Міжнародний день психічного здоров’я. Тому організація, користуючись співпрацею із навчальними закладами різних конфесій, вирішила провести таку інформаційно-навчальну лекцію на тему, яка стосується не лише психічного здоров’я, але й духовного супроводу. Тож із благословення ректора семінарії прот. Ярослава Ощудляка провести зустріч запросили саме сестру Юстину, яка в рамках діяльності Госпісу «Слід Життя» безпосередньо працює із родинами, що пережили перинатальну втрату.

«Фактично, ця лекція стала першим знайомством семінаристів з темою пренатальної втрати і втрати після народження. Тому що ця тема в Україні майже недосліджена, і можна порахувати на пальцях однієї руки фахівців, які працюють в цьому напрямку. Очевидно, що сестра належить до тих, хто а) досліджує цю тему; б) дійсно працює день за днем в цій ділянці та дотримується принципу толерантності, надконфесійності, і, власне, турботи про тих, хто пережив втрату, і також про ту особу, яка відійшла – якщо ми говоримо про дитину, яка народилася і померла після народження, або дитину, яка померла до народження», – зазначив Назарій Петрів. 

Він підкреслив, що авдиторія виявляла жвавий інтерес: «В мене особисто були певні побоювання, чи вдасться нам донести цю інформацію, яка насправді дуже складна – це не дуже популярна богословська тема, але вона дуже практична. І я приємно вражений від запитань, від діалогу, який вдалося налагодити, і сподіваюся, що знання, здобуті під час цієї лекції, знадобляться майбутнім священникам в їхній душпастирській праці».

Перинатальний госпіс «Слід Життя» – це неприбуткова організація, яка є першою пропозицією перинатальної паліативної опіки та допомоги в Україні. Вже декілька років спільнота об’єднує батьків, що пережили перинатальну втрату. Госпіс надає можливість отримувати висококваліфіковану і міждисциплінарну допомогу сім’ям, дітям яких під час вагітності було діагностовано невиліковну хворобу або несумісні з життям відхилення у розвитку. 

Читайте також: Життя, яке не варте життя. Бельгійці та німецькі нацисти