Глава УГКЦ: дотримання григоріанського стилю у відзначенні нерухомих свят – відповідь на знаки часу

14 серпня 2023 року Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав опублікував Пастирське послання до вірних УГКЦ про оновлення церковного календаря. Вже з першого вересня календарна реформа в УГКЦ вступає в дію, тож це звернення роз’яснює її подробиці. Про це інформує Департамент інформації УГКЦ.

Як пише Предстоятель УГКЦ у посланні, календарні дискусії вирували в Україні ще в XVI—XVII ст. На початку ХХ ст. почався процес переходу на григоріанський календар поодиноких громад нашої Церкви за кордоном, але в Україні він із різних причин був зупинений. І ось в останні роки полеміка відновилася. Стало очевидним, що юліанський календар втратив свою роль виразника нашої ідентичності та запобіжника асиміляції, натомість становить у цій царині перешкоду і проблему. Тож дотримання григоріанського стилю у відзначенні нерухомих свят буде відповіддю на знаки часу. 

«Віримо, що календарна реформа сприятиме єднанню вірних нашої Церкви в Україні та за її межами, адже більшість наших закордонних єпархій та екзархатів уже раніше впровадили новий стиль. А завдяки тимчасовому збереженню старої Пасхалії, принаймні для наших потреб в Україні, ми зможемо переживати і надалі Святу Пасху та пов’язані з нею літургійні ритми одночасно з православними братами», — зазначає Блаженніший Святослав. «Саме зараз настав слушний історичний момент для нашого літургійного навернення, для осучаснення нашої проповіді і обнови життя з віри в Христове Євангеліє через богослужбовий вимір нашого церковного буття».

Предстоятель нагадує, що в літочисленні Церква не створювала власних систем і методів, а послуговувалася досягненнями науки. Водночас наголошено, що оновлення церковного календаря не повинно стати лише механічним зміщенням дат на 13 днів. Церква прагне, щоб разом зі зміною календаря змінювалися і та зростали у вірі й самі вірні.

Нагадаємо, 6 лютого 2023 року в ефірі «Живого Телебачення» Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав оголосив про рішення Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні про перехід на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії. Зміни будуть впроваджені з з 1 вересня 2023 року, тобто з початку нового літургійного року (Індикту).