Львів’яни можуть побачити унікальні образи святої Теклі

24 вересня Церква вшановує пам’ять святої первомучениці і рівноапостольної Теклі. Львів’яни можуть побачити образи XVIII‒ХІХ століть з житійними сценами цієї святої на виставці «Вогонь віри», що триває у Львівському музеї історії релігії.

Як розповіла «Духовній величі Львова» завідувачка експозиційного відділу Львівського музею історії релігії Ірина Боцько, відомості про життя святої Теклі знаходять у апокрифічних «Діяннях Павла і Теклі» ІІ століття, а також анонімному «Житії і чудах святої Теклі» V століття. За переданням, вона жила в І столітті в місті Іконії (суч. тур. Конья) в Малій Азії, походила з родині багатих язичників і була заручена зі знатним юнаком. Коли в місто прийшов апостол Павло, Текля почула його проповідь, навернулася у християнську віру і відмовилася від заручин, через що її наречений оскаржив Павла перед владою. Апостола ув’язнили, але Текля підкупила охорону, аби таємно зустрітися з ним. За це вони обоє постали перед судом, і Павла вигнали з міста, а Теклю засудили до спалення живцем. Проте сталося чудо – під час страти вогонь загасив раптовий рясний дощ. Завдяки цьому Текля покинула Іконію і разом з Павлом пішла до Антіохії. Передання говорить, що тут її домагався один зі знатних містян, Олександр; коли дівчина, боронячись, роздерла на ньому одяг, то була засуджена на розшматування звірами. Проте ті не чіпали Теклі, а навпаки – зализували їй рани. Дівчину катували у різний спосіб, проте врешті відпустили. Текля відшукала апостола Павла у Мирах і з його благословення проповідувала Євангеліє до старості, навернувши, зокрема, власну матір.

Епізод засудження на спалення у житії святої був зображений на її іконах, зразки яких можна побачити на виставці «Вогонь віри», що експонується у Львівському музеї історії релігії (м. Львів, пл. Музейна, 1) із травня. Вона показує еволюцію символів вогню від найдавніших часів до сьогодення у віруваннях первісних народів, сакральне значення вогню в сюжетах Старого і Нового Завітів, а також в інших релігіях. Окрім того, одна із тем виставки – «святі і вогонь». Саме у цій експозиції відвідувачі можуть дізнатися про тортури вогнем і вознесіння святих Іллі і Теклі, а також про атрибути святих Василя Великого і Домініка, архангела Михаїла і Флоріана, про смерть через вогонь (спалення, інквізиція) Жанни Д’арк, святого Лаврентія та інших.

Повідомила Олена Малюга, наукова співробітниця ЛМІР