Не лише Туринська плащаниця: 10 реліквій часів Христа

Ви, мабуть, чули про Туринську плащаницю — тканину, в яку було обгорнене після смерті на хресті зранене тіло Ісуса Христа. Але чи знаєте ви, що Церква також має інші реліквії з часів Ісуса?

Сьогодні ми вам розповімо про деякі з них.

Ясла маленького Ісуса

Вважається, що це частина справжніх ясел, в яких був покладений маленький Ісус. Вперше для загального огляду вони були виставлені у VII столітті. Папа Сикст ІІІ приніс їх до головної папської базиліки Санта Марія Маджоре в Римі, вклавши в цей срібний релікварій.

Ймовірно, ясла привезли зі Святої Землі під час понтифікату Папи Теодора I (640-649), щоб урятувати їх від загарбників. Початково храм, який був побудований Теодором I, називалася Sancta Maria ad Praesepe, латиною «Святої Марії від Ясел», саме через дерев’яні реліквії, які були принесені сюди.

Під час реставрації церкви в 1893 році під керівництвом отця Лаїса, заступника директора Ватиканської обсерваторії, було виявлено, що релікварій містить п’ять шматочків сикомора, дерева, поширеного на Святій Землі.

Дім Діви Марії

У 1291 році мусульмани завойовували Святу Землю. Дім Марії в Назареті зник і чудесним чином з’явився в Лорето, Італія.

Як саме це відбулось, відображено в художніх зображеннях ангелів, які несуть Дім. Ця подія відзначається під час свята «Перенесення Святого Дому» 10 грудня. Щороку вірні збираються на площі перед базилікою 9 грудня. Пізно ввечері запалюють багаття, яке символізує щось подібне до «навігаційного маяка», який вів у ту ніч ангелів до Лорето.

З цієї причини Богородиця з Лорето була проголошена покровителькою авіаторів. Пілоти, які поверталися додому після Першої світової війни, просили папу Бенедикта XV про покровителя. 24 березня 1920 року він призначив їм Матір Божу з Лорето. 

Папа Юлій ІІ підтвердив перенесення Дому на початку XVI століття. У 1507 році коштами цього ж Папи було виконано його зовнішнє мармурове оздоблення.

Вважається, що саме в цьому домі мешкала Діва Марія і тут відбулося Благовіщення.

Незалежно від того, яким чином Дім прибув до Лорето, не варто сумніватися, що його стіни походять від гроту Базиліки Благовіщення в Назареті – про це свідчить і тип обробки каменю, і написи на ньому.

Святилище Лорето є місцем молитви. Документально підтверджено, що принаймні 150 святих і блаженних здійснили паломництво до Святого Дому в Лорето. Їхні імена вписані на мармуровій табличці біля входу до базиліки.

Крім того, до наших днів комісія лікарів, подібно як у Люрді, регулярно збирається в Лорето для вивчення звітів про чудесні зцілення.

«Лорето, після Назарету, є ідеальним місцем для молитви, для роздумів над таємницею Воплочення Сина Божого», — сказав свого часу Папа Бенедикт XVI.

Плат Вероніки з Обличчям Христовим

В італійському місті Манопелло є завіса зі зображенням обличчя Христа. Зображення не піддається науковому поясненню. Вважається, що саме цією накидкою (хустиною) Вероніка витерла обличчя Христа. Однак за іншими припущеннями, цей плат Вероніці приписали помилково, насправді цією тканиною було покрите обличчя Христа в гробі. 

Один із дослідників, професор Пфайфер упевнений, що відбиток Божественного Обличчя на платі з Манопелло з’явився в момент Воскресіння Ісуса Христа. Плат був покладений на Обличчя Ісуса поверх савана, в котрий було загорнуто мертве Тіло Спасителя. На цьому савані, відомому тепер як Туринська Плащаниця, відбилося негативне зображення померлого Христа, тоді як на хустці відобразився позитивний образ Христа Воскреслого. Якщо прикласти відбиток Обличчя з Плата до відбитку Обличчя з Плащаниці, вони цілком, до дрібних подробиць, збігаються. Це те саме обличчя, що відбилося і на матеріалі Плата, і на Плащаниці в момент Воскресіння. Ці два зображення – найунікальніші в світі, вони не намальовані людською рукою, вони нерукотворніacheiropoietos.

Спис Лонгина

У 326 році після Різдва Христового мати Костянтина свята Олена знайшла у Святій Землі спис святого Лонгина. Це був спис, яким пробили бік Христа.

Терновий вінець

Терновий вінець – реліквія, яка, як вважають, є частиною вінця, покладеного на голову Христа під час Його катувань на суді в Пилата.

Він був придбаний королем Франції Людовиком IX у 1239 році та зберігався в Сент-Шапель.

Під час Французької революції реліквію зберегли вірні католики, а згодом вона була перенесена до Собору Паризької Богоматері.

Вінець дивом уцілів під час пожежі в Нотр-Дамі у 2019 році.

Плащ Святого Йосифа

 

У VIII-му столітті Карл Великий отримав подарунок з Єрусалиму. Це був оригінальний плащ, який носив святий Йосиф. Він зберігається в Аахенському соборі та виставляється лише в особливих випадках.

Престол (стілець) апостола Петра

У базиліці святого Петра зберігається старовинний дерев’яний стілець. Вважається, що це справжній стілець, на якому сидів апостол Петро. Зараз він поміщений в бронзу і виставляється щороку 22 лютого, в день пам’яті святого Петра.

Вериги (ланцюги) апостола Павла

У базиліці святого Павла Поза Мурами ви знайдете ланцюги, заховані в релікварій.

За переказами, цими ланцюгами був зв’язаний апостол Павло під час його ув’язнення в Римі за часів імператора Нерона близько 60 року після Різдва Христового.

Табличка на хресті

Свята Олена також знайшла табличку, поміщену над головою Ісуса під час розп’яття. Згідно з Євангеліями, напис свідчив, що Ісус страчується через те, що є царем Юдейським. Табличка зберігається в базиліці Санта-Кроче ін Джерузалемме в Римі. Вона була втрачена, а потім знову знайдена в 1492 році.

Печера, в якій Марія годувала Немовля Ісуса

У Вифлеємі можна відвідати печеру, де Марія вперше годувала Немовля Ісуса. За переказами, крапля Її грудного молока впала на підлогу і змінила колір скелі на білий. Тут моляться пари, які страждають від безпліддя, і часто невдовзі після цього народжують дітей.