Парламент змінив дати державних свят, пов’язаних із церковною календарною реформою

14 липня 2023 року Верховна Рада України проголосувала за офіційну зміну дат трьох державних свят – Різдва Христового, Дня української Державності та Дня захисників і захисниць України. Про це в своєму телеграм-каналі повідомив депутат від «Голосу» Ярослав Железняк.

За законопроєкт, метою якого є «відмова від російської спадщини», в цілому проголосував 241 народний обранець. Нові дати зумовлені календарною реформою, яка цьогоріч триває в УГКЦ та ПЦУ, зокрема переходом на новоюліанський календар. Про перенесення офіційних дат державних свят, пов’язаних із релігійними празниками, у Парламенті заговорили в травні, а сьогодні законопроєкт прийняли. Втім, відповідний закон підпишуть після 28 липня, тож цьогоріч зміна ще не торкнеться Дня української державності, який відзначають у цей день. 

Загалом рішення Верховної Ради стосується трьох свят:

Різдво Христове офіційно замість 7 січня святкуватимуть 25 грудня. 

День Української Державності перенесуть із 28 на 15 липня: цього дня вшановують пам’ять святого рівноапостольного князя Київського Володимира Великого.

–  День захисників і захисниць України разом зі святом Покрови Пресвятої Богородиці перенесуть із 14 на 1 жовтня. 

Нагадаємо, 24 травня 2023 року Архиєрейський Собор Православної церкви України затвердив Постанову про календарне питання, в якій визначено перехід на новоюліанський календар з 1 вересня цього року. Водночас Постанова зберігає за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий календар, а остаточне рішення затвердить Помісний Собор, що відбудеться у липні. Також у лютому цього року про рішення про перехід на новий календар оголосила і Українська греко-католицька церква. Отже, з 1 вересня 2023 року і УГКЦ, і ПЦУ святкуватимуть нерухомі свята за новим стилем. Проте свято Пасхи та пов’язані з ним рухомі церковні празники поки що обчислюватимуть без змін.