Що таке октава Великодня?

У Римо-католицькій церкві триває особливий час святкування свята Воскресіння Христового, що називається октавою Великодня. Римсько-католицька церква в Україні розповідає про цей період на своїй фейсбук-сторінці.
 
«Чудо Воскресіння не обмежується одним днем, тому Церква відзначає октаву Великодня: протягом восьми днів без перерви повторює правду про те, що Христос Воскрес!» – зазначають в РКЦ.
 
Слово «октава» з латини означає «вісім». Великодня октава є радістю, що походить із переживаннями Пасхального Тридення. Ці вісім днів святкування Церкви потім триватимуть аж до П’ятидесятниці. Дні октави Великодня, так само, як і Неділя Воскресіння, мають ранг урочистості. Період восьми днів трактується як один день, як одна урочистість. Тому в октаві Великодня у п’ятницю можна споживати м’ясо.
 
Як розповідають у Римсько-католицькій церкві, звичай продовжувати найважливіші християнські свята в октаві існує давно. Дата виникнення октави Пасхи достеменно невідома, однак уже в IV ст. про неї згадує Астерій Софіст із Кападокії. Таким чином Церква хоче підкреслити ранг і важливість урочистості.
Крім Великодня, також відзначають октаву Різдва Христового.
 
У дні октави Великодня щодня співають «Слава во вишніх Богу» і великодню секвенцію «Хай Пасхальній Жертві вічна слава лине». Під час Святої Меси читають уривки про зустрічі Воскреслого з Марією Магдалиною, з учнями, що йдуть до Емауса, з учнями над Тиверіадським озером.
 
«Літургійні тексти також пояснюють значення таїнства Хрещення. У давні віки це був час так званої містагогічної катехези для охрещених на пасхальні свята. Мала вона на меті ввести у таємницю присутності Христа у спільноті вірян.
Останнім днем октави є Біла Неділя. Раніше цього дня неофіти, охрещені під час римської Пасхальної вігілії, одягнені у білі шати, що були подаровані їм спільнотою християн, ішли у процесії до храму св. Панкратія, аби там взяти участь у Євхаристії», – зазначають в РКЦ. Таким чином, пасхальне торжество для новоохрещених ставало святом нового народження. А вже святий Йоан Павло ІІ встановив цю неділю святом Божого Милосердя.
 
Ілюстрація: «Воскресіння Христа», Mariotto di Cristofano