У час різдвяних свят традиційно згадують осіб та події, що супроводжували Народження Спасителя. Наступного дня після свята Різдва Христового, 26 грудня, Східна Церква соборно вшановує земних батьків Ісуса Христа – Пресвяту Богородицю та Йосифа Обручника. На честь цього свята названо кілька храмів у Львівській громаді.
Установлення свята Собору Пресвятої Богородиці належить до ранніх часів християнства. Вже в IV столітті Епіфаній Кіпрський, святий Амвросій Медіоланський та блаженний Августин у своїх повчаннях на свято Різдва Христового висловлювали хвалу Богоматері. Про святкування Собору Пресвятої Богородиці наступного дня після Різдва Христового згадували на VI Вселенському Соборі (681 рік).
Вшанування Діви Марії та святого Йосифа також пов’язане із євангельським епізодом їхньої втечі з Дитям Ісусом до Єгипту. Про неї, зокрема, розповідає євангелист Матвій (Мт. 2, 13-23). Намагаючись знайти Ісуса, цар Ірод віддає наказ вбити усіх дітей, що мали менш ніж 2 роки. В різдвяному часі окремо згадують пам’ять немовлят, убитих за Христа у Вифлеємі. Святій Родині вдалося врятуватися – згідно з переданням, вони мешкали у передмісті Геліополісу (нинішній Каїр), аж доки Ірод не помер від тяжкої хвороби, а Господній ангел не сповістив, що повернення додому безпечне. Повернувшись із Єгипту, Йосиф з Марією та Ісусом оселилися в Назареті, де Спаситель мешкав до тридцяти років, коли почав публічно навчати й проповідувати. Водночас втеча до Єгипту не просто стала способом особистого порятунку до Святої Родини, а й залишила глибокий духовний слід. Про це стверджує святий Йоан Золотоустий: «Був він посівом тої святости, яка тут пізніше зацвіла. Єгипет був ревніший у служінні Богові, ніж Палестина. Якщо сьогодні пройдете пустелею Єгипту, то знайдете там 600 ангельських хорів в людських тілах (тобто велике число монахів, прим. ред.), знайдете множество мучеників і Богу посвячених дівиць, побачите, що насильна влада диявола там є подолана, диявольські забобони викоренені, а найпіднесеніші чесноти прикрашають не лишень мужів, але й жінок, які, подібно до мужів, з невимовною сміливістю борються проти диявола і проти нападів цілого пекла».
Римо-католицька церква окремим святом ушановує Святе Сімейство у неділю після Різдва Христового. А 1 січня святкує урочистість Пресвятої Богородиці Марії. Пам’ять святого Обручника згадують 19 березня.
Іменами Пресвятої Богородиці та святого Йосифа названо багато храмів та монаших спільнот, адже Йосиф Обручник як приклад чистоти і бездоганного служіння є взірцем для чернечого життя. Його іменем звуться, зокрема, жіночі монаші згромадження у Греко-католицькій та Римо-католицькій церквах, а також окремі монастирі чи храми – наприклад, студійський монастир святого Йосифа Обручника у Львові (вул. Винниченка, 22), або ж чернеча церква Св. Йосифа Обручника монастиря сестер Вінкенток на вул. Залізняка, 11.
Свято Собору Пресвятої Богородиці знакове багатьох українських святинь. Кілька з них – на Львівщині.
Наприклад, василіянський монастир святого Йосифа (Львів-Брюховичі, вул. Широка, 6) поєднує також Парафію Собору Пресвятої Богородиці УГКЦ та Василіянський інститут філософсько-богословських студій ім. Митрополита Йосифа В. Рутського.
На честь Собору Пресвятої Богородиці названо ще два храми у Львівській громаді:
Парафія Собору Пресвятої Богородиці Львівської Архиєпархії УГКЦ (с. Малехів, вул. Коновальця, 12)
Парафія Собору Пресвятої Богородиці Львівської єпархії ПЦУ (с. Малехів, вул. Чупринки, 1)
Іменем святого Йосифа названа також каплиця у Львівській обласній клінічній державній психіатричній лікарні (м. Львів, вул. Кульпарківська, 95).