Три храми Львівської Архиєпархії УГКЦ – ювілейні: що це означає

З нагоди Ювілейного року, який Католицька церква відзначає у 2025-му, трьом храмам у Львівській Архиєпархії УГКЦ надали особливу відзнаку – протягом цього року тут можна буде одержати повний відпуст.

Про це інформує Львівська Архиєпархія УГКЦ.

2025 рік в Католицькій церкві буде особливим – вже 29 грудня в римській базиліці Святого Петра відкриють Святі Двері, крізь які протягом року проходитимуть паломники з цілого світу. Цей символічний акт у поєднанні з таїнствами Покаяння і Євхаристії дозволить вірним отримати повний відпуст, тобто відпущення дочасних кар за гріхи.

Відвідати Рим у Ювілейному році закликають всіх вірян, та з огляду на те, що подібне паломництво не завжди можливо здійснити, певні храми також одержують визнання ювілейних, тобто тут за тих самих умов здійснюватиметься повний відпуст.

У Львівській Архиєпархії УГКЦ таких святинь три – зокрема Митрополит Львівський УГКЦ Ігор проголосив відпустовими храми:

  • Архикатедральний Собор св. Юра у Львові (пл. Св. Юра, 5);
  • храм Успення Пресвятої Богородиці в с. Страдч (вул. Страдецька Гора, 53);
  • храм Успення Пресвятої Богородиці у м. Глиняни (вул. Шевченка, 8).

Тут з 29 грудня 2024 до 28 грудня 2025 року можна отримати повні Ювілейні відпусти. Для цього треба відвідати вказану церкву і виконати умови щодо відпусту – посповідатися, взяти участь у Божественній Літургії та прийняти Євхаристію, а також помолитися в наміренні Святішого Отця.

Окрім відвідання ювілейного храму, протягом року вірні можуть долучитися до різних заходів, спеціально організованих із цієї нагоди. Ювілейний комітет УГКЦ оприлюднив План заходів та ініціатив, яким можна скористатися, щоби провести цей час із користю для поглиблення власної віри.

Звичай Ювілейного року, як розповідає сайт УГКЦ, походить зі Старого Завіту: згідно з ним кожних 50 років звуком рогу провіщався час, коли раби могли одержати свободу, а закладена земля поверталася її колишнім власникам. Традицію святкувань ювілейних років у Римо-католицькій церкві започаткував Папа Римський Боніфацій VIII у 1300 році. Це особливий рік, під час якого Римський архиєрей надає вірним, за виконання певних умов, повний відпуст гріхів. Спершу ювілей охоплював століття, пізніше його скоротили до 50-ти років, згодом – до 33-х як віку земного життя Христа, а відтак папа Павло II визначив Ювілейним кожен 25-й рік. Водночас у окремих випадках Церква проголошує позачерговий Ювілей – таким, до прикладу, був 2016 рік.

2025 рік стане особливим ще і тому, що в ньому виповнюється 1700-й ювілей Першого Вселенського Собору. Крім того, через 8 років, у 2033 році Церква урочисто згадуватиме 2000-ліття Хресної жертви Спасителя. Тому Ювілейний рік закликають присвятити поглибленню чеснот віри, надії, любові та переосмисленню і зміні свого життя через можливість повного відпусту.