«Ця площа стане місцем, де ми будемо почувати себе в безпеці»: у Львові відкрили площу Ангелів

У День Незалежності, 24 серпня 2023 року, у середмісті Львова урочисто відкрили площу Ангелів. Дотепер площа перед Гарнізонним храмом святих апостолів Петра і Павла носила ім’я Стефана Яворського. Рішенням, яке депутати затвердили на сесії Львівської міської ради 23 серпня 2023 року, її було перейменовано, а в День Незалежності – відкрито.

Участь у відкритті площі взяли військові, родини полеглих Героїв, духовенство, представники міської влади, зокрема й депутати І демократичного скликання, представники громадськості Львова. Урочисто відкрив площу Павло Ткачук, керівник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, разом із військовими 80-ї окремої десантно-штурмової бригади, відтак присутні заспівали Державний Гімн України. 

«Кожного дня ми з вами, прощаючись з нашими Героями, час до часу споглядаємо небо. У цьому небі є дуже багато ангелів. І сьогодні це священне військо має великий український підрозділ», – зазначив львівський міський голова Андрій Садовий, зауважуючи символізм нової назви із присутністю ангелів-охоронців у житті кожної людини. «Ми зібралися у День нашої Незалежності вшанувати цю площу іменем ангелів: ангелів-охоронців, ангелів, які є з нами. Кожен з нас має свого ангела. Це є важливий день для громади, важливий день для всіх нас з вами. Ми просимо в Бога силу, мудрість мати твердість, щоб кожного дня робити поступ до нашої перемоги. І головне – вірити в нашу перемогу».

Владика Степан (Сус), єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, який багато років був адміністратором Гарнізонного храму, підкреслив, що до цієї історичної події громадськість Львова ішла довгий час. Рішення дати площі правильну назву – мужнє, адже завжди нелегко перейменовувати щось, до чого люди звикли. «Ця площа стане місцем, де ми будемо почувати себе в безпеці, будемо відчувати присутність тих, кого ми не перестаємо любити, навіть попри те, що смерть нас розлучила. Є певні речі, які ніколи не помирають. Я думаю, що ангели будуть нам постійно пригадувати, що хтось, кого ми сильно любимо, на кого ми розраховуємо і підтримку кого ми відчуваємо, є завжди поруч мене», – зазначив єпископ і додав – такими ангелами повертаються в наше життя дорогі нам особи, зокрема і наші воїни, що опікуються нами серед складних ситуацій.

Владика звершив спільну молитву до ангела-охоронця з усіма присутніми, а на завершення пролунав духовний гімн «Боже великий, єдиний».

Відтак присутні мали змогу приєднатися до волонтерської акції, написавши на великих синьо-жовтому та чорно-червоному прапорах слова підтримки для українських воїнів. 

Пригадаємо, в рамках деколонізації у Львівській міській територіальній громаді протягом минулих років перейменували понад 50 вулиць. Деякі з них тепер носять імена видатних релігійних діячів, зокрема Глави УГКЦ Блаженнішого Любомира (Гузара) та Патріарха Православної Церкви Димитрія (Яреми). Раніше частину вулиці Хуторівка було названо на честь святого Івана Павла ІІ

Площа перед Гарнізонним храмом святих апостолів Петра і Павла УГКЦ  між вулицями Театральною та Шевською відома від 1774—1795 років як Пляц Дикастеріальний. Протягом історії міста змінювала назву кілька разів; сучасну назву отримала 1992 року на честь уродженця Львівщини, українського церковного діяча, ректора Києво-Могилянської академії, митрополита Рязанського і Муромського, президента Синоду Православної російської церкви Стефана Яворського. Оскільки Гарнізонний храм у останні роки є великим духовним осередком для українських військових та небайдужих львів’ян, нова назва вшановуватиме їхній подвиг. 

Фото: Роман Балук, ЛМР