«Як боролось Закарпаття»: Львівський музей історії релігії відкриває виставку про Августина Волошина

До 85-ї річниці проголошення Карпатської України і 150-річчя від дня народження її Президента, Героя України Августина Волошина Львівський музей історії релігії презентує банерну виставку «Як боролось Закарпаття». Її розмістять на площі перед музеєм.

Про це Львівський музей історії релігії інформує на своїй фейсбук-сторінці.

Мета виставки – привернути увагу громадськості до постаті Августина Волошина – українського громадсько-політичного, культурно-освітнього і релігійного діяча, який протягом усього життя відстоював українську ідентичність закарпатських русинів. «Ідея прагнення волі свободи відгукується і сьогодні, коли українці зі зброєю в руках виборюють право бути незалежними», – підкреслюють організатори. «Отець Августин Волошин – яскравий приклад духовенства, яке вміло брати на себе відповідальність за долю українського народу, не просто було хранителем душі народу, а зберігало і розвивало його духовну, культурну, національну спадщину».

Августин Волошин – Герой України, ключова постать Закарпаття першої половини ХХ століття, греко-католицький священник, культурний, політичний і громадський діяч, депутат Чехословацького парламенту, керівник Християнсько-народної партії, прем’єр-міністр і Президент Карпатської України. З його іменем пов’язані найвизначніші політичні й культурні здобутки закарпатських українців у першій половині XX століття.

На 14-ти банерах виставки – розповідь про різні періоди життя Августина Волошина. «Глядачам буде цікаво переглянути карти, фото і документи з історії самовідданої боротьби Закарпаття за возз’єднання з рештою частиною України протягом 1938–1946 років. За допомогою QR-кодів можна буде прослухати засідання Сойму Карпатської України в ніч з 14 на 15 березня 1939 року, коли угорські війська Горті були на підступах до Хуста, виступ її Президента Августина Волошина. Один з банерів присвячений Організації народної самооборони “Карпатська Січ”, яка прийняла бій проти угорської агресії. До болю емоційними, щемливими є світлини, на яких відтворено бій на Красному полі, де загинуло 230 українських січовиків і добровольців. Заряд вражень додадуть QR-коди, за допомогою яких можна прослухати народну пісню “Понад Хустом ворон кряче”», – зазначають організатори. Окрім того, фото і документи виставки демонструють трагічну сторінку репресій борців за свободу радянською владою протягом 1945-1946 років, зокрема арешт Августина Волошина у Празі та його смерть у московській тюрмі «Бутирці».

Куратор виставки – заступник директора з наукової роботи Олександра Киричук.

Виставку відкриють 15 березня 2024 року о 12:00 на площі Музейній. Її можна буде оглянути до кінця літа.