Життя у світлі Сильмарилів. Гамфрі Карпентер «Дж. Р. Р. Толкін: Біографія»

Сучасну літературу (зокрема в жанрі фентезі) неможливо уявити собі без «Володаря Перснів». Цей епічний твір ліг у основу цілого величезного пласту теперішньої культури. Проте не менш цінним є життєвий шлях самого автора – як нерідко називають його шанувальники, Майстра, Професора чи «батька фентезі» – Джона Рональда Руела Толкіна. Тож пізнати всю справжню глибину його творчого спадку, зокрема magnum opus – «Сильмариліону», неможливо без доброї біографії. Саме таке напрацювання британського літератора й біографа Гамфрі Карпентера можуть тепер прочитати й українські читачі.

Вперше праця Гамфрі Карпентера побачила світ у 1977 році у британському видавництві «Аллен і Анвін», яке, власне, і відкрило світові творчість Толкіна. До українського читача ж біографія творця Середзем’я дійшла у 2022 році в доробку львівського видавництва «Астролябія», що є українським осередком Толкінового спадку.

Біографічні праці ніколи не втрачають популярності, адже життя митця чи загалом якоїсь непересічної особистості завжди є об’єктом зацікавлення його шанувальників (і критиків також). Нерідко саме у біографії знаходять ключі до певних вчинків, рішень і творчості того чи того автора; тепер все частіше з’являються автобіографії й мемуари, в яких артисти діляться своїм життєвим досвідом від першої особи. Толкін автобіографії не написав, проте, очевидно, розумів важливість життєпису, тому праця Гамфрі Карпентера стала своєрідним «канонічним» осмисленням біографії митця. Її нерідко називають «авторизованою», адже біограф не просто зібрав цікаві факти й документи з життя Толкіна, а створив свою книгу в тісній співпраці з дітьми і близькими друзями письменника. У цьому рецепт правдивості «Біографії», яку засновано на численних особистих щоденникових записах, листах та напрацюваннях Дж. Р. Р. Толкіна, що з ним Карпентер був знайомий особисто.

Ця правдивість робить життєпис Толкіна відверто живим. Праця написана з повагою, без маніпулятивного пошуку «сенсацій», а проте і без зайвих прикрас чи возвеличення письменника. Тим-то життєвий шлях Толкіна і дуже простий, і дуже складний водночас: з одного боку – це історія генія, який, пізнавши творчу сутність Слова, присвятив йому всього себе; з іншого – це розповідь про чимало років навчання, виховання, праці й сімейного побуту, незрідка рутинного, про Першу світову війну, враження якої колосально вплинули на творчість митця, про дружбу, суперечки, переїзди, зустрічі та прощання. Саме тому «Біографія» Карпентера зовсім не є суто настільною книгою Толкінового фан-клубу – навпаки: вона стане чудовим способом познайомитися з культовим письменником та непростою історичною епохою його життя навіть тим, хто ніколи не чув про «Володаря Перснів».

Найціннішою правдивістю цього тексту є зображення Толкіна-католика, адже саме віра митця лежить в основі всесвітньовідомих його творів. Гамфрі Карпентер не просто розповідає про життєві переконання Професора – він заглядає в їхню основу, щоби читачі теж могли зрозуміти, як саме він став тим, ким запам’ятався. Звісно, християнська віра як риса не лише самого Толкіна, а й кола його друзів та колег – це не випадковість і не винятковість; саме вона була, наприклад, одним зі стовпів їхнього відомого товариства «Інклінґів». Туди входив, зокрема, і Клайв Стейплз Льюїс, знаний письменник, літературний критик та християнський апологет. Історію про його навернення до християнства саме завдяки Джону Рональду Руелу Толкіну, мабуть, багато хто чув, але «Біографія» розкаже більше про непрості стосунки двох митців, і творчість, народжену з них. Також шанувальники Толкіна дізнаються і чимало цінних подробиць того, звідки взагалі узялося Середзем’я, чому варіанти історії «Гобіта» часто відрізняються залежно від видань, де шукати початки Тома Бомбадила, квеньї та Сильмарилів, а також чому «Володар Перснів» – це насправді не трилогія і яку роль у всьому тому відіграв Крістофер Толкін.

Окрім того, це праця про педантичного і невпорядкованого водночас оксфордського мовознавця, який, за словами Льюїса, «побував усередині мови», і, власне, через мово-творення втілив свій унікальний світ, у який щиро повірив сам. Це схоже на парадокс: віруючий практикуючий католик свідомо пише міф про створення іншого світу. Проте книга Гамфрі Карпентера дасть відповідь на цей парадокс. Зрештою ж, написати Еру Ілуватара таким, яким він постав у «Сильмариліоні», могла лише людина глибокої, свідомої і дуже живої віри. І любові до Життя.

Придбати книгу в чудовому українському перекладі Вікторії Дєдик можна на сайті видавництва «Астролябія» та у книгарнях.

Марія Цьомик