У щоденній молитві ми часто у різних потребах звертаємося по допомогу до святих. Хтось відчуває особливе прив’язання до свого покровителя чи улюбленого святого, а хтось молиться «конкретніше» залежно від випадку: наприклад, святий Антоній відомий як помічник у пошуку загублених речей, а святий Юда Тадей – як рятівник у безнадійних обставинах. Але є ще багато малознаних (чи майже невідомих) святих, помочі яких можна просити у часом найнесподіваніших проханнях. Із кількома з них ми вас сьогодні познайомимо.
Болять зуби? Лікуєте зуби? Допоможе свята Аполлонія Александрійська
Згідно з переказами, свята Аполлонія постраждала під час переслідувань християн в середині ІІІ століття. Аполлонія була шанованою дівою поважного віку, та кати не зважили на це: намагаючись примусити її паплюжити ім’я Христа, вони били мученицю по щоках і вибили всі зуби (за пізнішими переказами, зуби їй виривали щипцями). Потім розклали вогонь, у який діва після короткої молитви кинулася сама.
Про життя і смерть Аполлонії виникло багато легенд. З огляду на спосіб її мучеництва, святу найчастіше зображають зі щипцями, зубами чи пальмовою гілкою. Водночас саме до неї моляться ті, хто лікує зуби та страждає від зубного болю. А в день її пам’яті, 9 лютого, у всьому світі відзначають День стоматолога.
Свята Клара Ассізька – покровителька телебачення
Звісно, у XII-XIII столітті, коли жила й діяла свята Клара, ще ніхто й уявлення не мав про телебачення. Проте молитва про її заступництво особливо важлива, щоб не загубитися у сучасному потоці інформації (часто неправдивої або викривленої). Ця італійська свята стала однією з перших послідовників святого Франциска Ассізького. Вона походила зі знатної та впливової родини і мала чудові перспективи майбутнього. Проте все змінила зустріч із Франциском: дізнавшись про його навернення, Клара загорілася бажанням чернечого життя, задля чого втекла з дому. Спершу вона перебувала в жіночому бенедиктинському монастирі, а згодом дала початок жіночій гілці францисканців – ордену кларисок. Не зважаючи на слабке здоров’я, вона палко наслідувала чесноти і спосіб життя святого Франциска, так, що згодом дуже ослабла і була прикута до ліжка. Незадовго до смерті в 1253 році, не маючи змоги через недугу відвідувати богослужіння, Клара ясно бачила видіння меси на стіні власної кімнати. Через це свідчення 17 лютого 1958 року папа Пій XII оголосив її покровителькою телебачення. А от у змаганні за звання покровителя інтернету Клара поступилася святому Ісидору Севільському.
В інтернет – зі святим Ісидором
Ще одна невід’ємна частина нашого сьогодення – Всесвітня мережа, без якої вже не уявляємо повсякденного життя. Щоб у таких умовах інтернет приносив більше користі, ніж шкоди, також не завадить духовна підтримка.
Ісидор Севільський – зачинатель середньовічного енциклопедизму. Жив у VI-VII століттях в Іспанії; народився в християнській сім’ї – двоє його братів та сестра згодом теж були проголошені святими. Близько 600 року Ісидор став єпископом Севільї, особливо піклувався про інтелектуальний і духовний розвиток кліру та боровся проти єресі аріанства. Сам написав велику кількість різноманітних праць, серед яких знаменита «Історія готів і вандалів», а також «Етимологія» – збірник тогочасних наукових відомостей, переважно з античності, що став першою спробою енциклопедії. Тому святого Ісидора вважають першим енциклопедистом, який справив значний вплив на історію середніх віків. Тож у багатьох країнах світу святом інтернет-мережі відзначають 4 квітня — у день святого Ісидора Севільського. Його ж за понтифікату Папи Івана Павла ІІ проголосили покровителем інтернету, який, по суті, є своєрідною енциклопедією людських знань. Крім того, святий Ісидор – патрон програмістів, а ще вважається покровителем Іспанії.
Важко вчасно вставати? Кличте святого Віта
За переказами, святий Віт народився на Сицилії у язичницькій родині. Від своїх вихователів він дізнався про Христа і увірував у Нього. Щоб уникнути гніву батька, хлопець разом із ними втік на південь Італії, в Луканію, де, за легендами, його годував орел. Проте згодом утікачів спіймали і видали імператорові Діоклетіану. Вже тоді Віт почав творити чудеса – зціляти хворих та виганяти бісів. Проте за відмову вшанувати римських богів його засудили на смерть. Хлопця віддали на поталу левові, який його не зачепив, а потім кинули в казан із киплячою олією. За деякими переказами, мученикові було сім років, за іншими – дванадцять.
Вже в ІХ столітті святого Віта вважали одним із 14 заступників – особливих помічників у біді, а з XIII століття його культ значно поширився. Святого Віта вважають захисником від хвороб очей і нервів та від укусів змій, він – покровитель мідників, котельників, пивоварів, акторів, аптекарів, епілептиків. А ще його просять про допомогу, коли треба рано прокидатися. Тому якщо маєте клопіт із вчасними пробудженнями – звертайтеся до святого Віта.
Помічник у польотах та безнадійних іспитах: святий Йосиф Копертинський
Цей святий вирізняється незвичайним характером та здібностями, що будуть дуже помічними зокрема студентам, яким нелегко дається навчання. Йосиф (або Джузеппе з Копертіно) — італійський монах-францисканець, містик. Як говорять перекази, він не володів особливими здібностями до навчання, проте мав екстатичні видіння та схильність до левітації. В 17 років Йосиф спробував приєднатися до ордену францисканців-конвентуалів, проте через брак освіти не зміг цього зробити. Згодом вступив до ордену капуцинів, але через постійні випадки духовного екстазу мусив його покинути. Зрештою на початку 1620-х років Йосифа прийняли в конвентуальний францисканський чоловічий монастир поблизу Копертіно і відправили вивчати теологію, що давалася йому дуже важко. За легендою, Йосиф, докладаючи всіх зусиль, вивчив лише маленьку частинку матеріалу і молився, щоб на іспиті його запитали саме на цю тему. Перед рукоположенням в дияконство єпископ справді поставив питання з відомого Йосифу матеріалу, і він відповів успішно, через що здобув сан диякона. А перед свяченням у священство перші кандидати склали іспит так добре, що всі інші (а серед них – і Йосиф) були прийняті без іспитів, і в 1628 році він став священником.
Святий Йосиф з Копертіно вважається покровителем бідних студентів і всіх, хто має справу з небом – пасажирів літаків, льотчиків, космонавтів. Він також патрон людей із порушенням інтелектуального розвитку.
Також читайте: Сказати замість «вірую» — «знаю»: львів’янка Фуля Горак про сопричастя святих
Ось чому до святого Антонія звертаються, щоб знайти загублені речі
Святий Миколай був у Львові: розповідь Фуллі Горак
Підготувала Марія Цьомик