Де у Львові зустрітися зі святим Іваном Павлом ІІ

22 жовтня Католицька церква вшановує пам’ять святого Івана Павла ІІ. Одного із найвідоміших понтифіків сучасності і тепер можна «зустріти» у багатьох львівських локаціях.

Іван Павло II (Кароль-Юзеф Войтила) — 264-й Папа Римський, перший в історії папа-слов’янин, а так само перший папа-неіталієць з часів голландця Адріана VI, що служив з 1522 до 1523 року. Поет, поліглот, актор, драматург, педагог, філософ історії, феноменолог, містик і представник християнського персоналізму.

Іван Павло II очолював Католицьку церкву двадцять шість з половиною років – це другий за тривалістю понтифікат в історії після Папи Пія IX, що займав це місце 32 роки.

Меморіальна дошка на фасаді Латинської катедри, присвячена візиту папи Івана Павла ІІ до Львова. Фото: Духовна велич Львова

Служіння Івана Павла ІІ відіграло колосальну роль в сучасній Церкві. Невдовзі після його смерті у 2005 році розпочався беатифікаційний процес, і вже 2014 року Іван Павло ІІ був канонізований. Через велику кількість паломників до його гробу в крипті ватиканського собору святого Петра тіло святого було перенесено у сам собор, де його можна вшанувати і зараз як покровителя сімей, молодих католиків, Світових Днів Молоді, які він започаткував, а також і польсько-українського поєднання. Днем пам’яті Івана Павла ІІ установили 22 жовтня. У 2024 році Українська греко-католицька церква затвердила новий Молитвослов, яким також закріпила молитовну згадку святого папи цього дня.

Зустріч Івана Павла ІІ з молоддю. Фото: фейсбук-сторінка парафії Різдва Пресвятої Богородиці

Українці, а зокрема львів’яни, по-особливому почитають Івана Павла ІІ за підтримку нашої держави, яку він вшанував своїм пам’ятним візитом у червні 2001 року. В рамках цієї поїздки папа беатифікував багатьох новомучеників та Слуг Божих УГКЦ та РКЦ, відзначив папським благословенням українські святині та залишив по собі чимало згадок у нашому місті.

Також читайте: Папа Іван Павло ІІ: “Майбутнє України залежить від вас”. Іван Павло ІІ про Україну, Бога і свободу

Першою і чи не найактивнішою локацією, що вшановує святого папу, стала Римсько-католицька парафія св.Йоана Павла ІІ у Сокільниках. Парафія була заснована у 2011 році, а 18 червня 2016 року Державний секретар Ватикану кардинал П’єтро Паролін освятив земельну ділянку та хрест і заклав наріжний камінь під будівництво парафіяльного Духовного центру св. Йоана Павла ІІ на південному передмісті Львова, неподалік від іподрому на Сихові, де під час свого львівського візиту папа звершив дві Літургії. Митрополит Мечислав Мокшицький освятив зведену в 2017 році каплицю та передав парафії мощі св. Йоана Павла ІІ. Спорудження храму завершили 2020 року, при ньому постав також Дім Йоана Павла ІІ та скульптура святого.

Фото: rkc.lviv.ua

У день спомину Івана Павла ІІ парафія запрошує на своє головне свято – парафіяльний відпуст. 22 жовтня у храмі (с. Сокільники, вул. Сихівська, 6) о 18:30 молитимуться Розарій, а о 19:00 – Святу Месу. Опісля відбудеться молитва за мир і почастунок.

Також читайте: О. Григорій Драус: «Силою є любити людей»

Приїзд папи Римського по-особливому позначився на львівському мікрорайоні Сихів. Саме тут збереглося найбільше згадок про його візит. Так у 2011 році депутати Львівської міської ради прийняли рішення перейменувати лісопарк «Зубра» біля Сихівського житлового масиву (також відомий як «Зубрівський ліс») іменем Папи Римського Івана Павла II. Прогулюючись парком, можна відвідати розташований на його околиці костел Архистратига Михаїла РКЦ (вул. Освицька, 4), де зберігається сутана святого.

Фото: Духовна велич Львова

Особлива згадка про Івана Павла ІІ залишилася також у греко-католицькій парафії Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові. Саме тут, на місці будівництва храму, в 2001 році відбулася зустріч понтифіка з українською молоддю. Зараз біля церкви споруджено пам’ятник Івану Павлу ІІ, а також його іменем названо сквер на її території. Крім того, у 2021 році на честь святого назвали проспект, що сполучає вулицю Стрийську та проспект Червоної Калини (раніше це була частина вулиці Хуторівки). Знаково, що саме тут розташована Львівська духовна семінарія Святого Духа та філософсько-богословський факультет Українського католицького університету.

Скульптура Івана Павла ІІ та сквер його імені. Фото: фейсбук сторінка парафії Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ

Також читайте: “Дощ падає – діти ростуть”. 10 цікавих фактів про приїзд Папи Івана Павла ІІ до Львова

Під час свого візиту папа Іван Павло ІІ залишив по собі у Львові чимало згадок та реліквій. Знаний своєю любов’ю до Пресвятої Богородиці, він власноруч коронував Деревнянську ікону Божої Матері, що перебуває в львівському храмі святого Андрія, та Теребовлянську чудотворну ікону, яка і нині оздоблена дарунком понтифіка – вервицею.

Фото: Духовна велич Львова

Помолитися перед Теребовлянською іконою можна в соборі святого Юра (м. Львів, пл. св. Юра, 5). У митрополичих палатах на Святоюрській горі збереглося облаштування однієї з кімнат, де папа Іван Павло ІІ зупинявся під час свого приїзду. А в самому храмі можна побачити його ризи та чашу, подаровані в цей час.

Ризи святого папи в Архикатедральному соборі та інтер’єр його кімнати в Митрополичих палатах. Фото: Собор святого Юра / Духовна велич Львова

Також читайте: Як у Митрополичих палатах зустрічали Папу Івана Павла ІІ: інтерв’ю з отцем Романом Кравчиком

Крім того, нагода вшанувати мощі та особисті речі святого є у Латинській катедрі (м. Львів, вул. Катедральна, 1). Тут у одній з бокових каплиць із правого боку виставлене для постійного почитання пасмо волосся папи Івана Павла ІІ та його портрет.Тут також зберігаються його паличка і пояс до сутани. На фасаді храму установили меморіальну дошку на пам’ять про його візит.

Каплиця в Катедрі, де зберігаються реліквії папи Івана Павла ІІ. Фото: Духовна велич Львова

Ще один пам’ятник папі спорудили на вулиці Брюховицькій, 119А при храмі римо-католицької парафії Божого Милосердя.

Фото: фейсбук-сторінка парафії Божого Милосердя

А більше персональних реліквій святого перебуває у музеї Львівської митрополичої курії РКЦ. Тут святому папі та його наступнику, Бенедикту XVII, присвячена ціла кімната, де експонують сутану, ризи і взуття понтифіка, посуд і чимало особистих речей.

Фото: Духовна велич Львова

Велику частину артефактів музеєві передав митрополит Мечислав Мокшицький, що був особистим секретарем Івана Павла ІІ.

Також читайте: “Intellectum valde ama”. Папа Іван Павло ІІ, наука і виправдання Галілео Галілея

«Я навернулася, коли Іван Павло ІІ помирав»

Чи все ще надихає католиків вчення Івана Павла ІІ? 

Підготувала Марія Цьомик