Давні традиції під сучасним покровом (Частина 1)

3.1З кожним роком у Львові збільшується кількість сакральних споруд. Сучасні архітектори послуговуються традиціями церковного будівництва, але використовують новітні підходи, матеріали та оформлення. Найбільша кількість сакральних новобудов в Сихівському та Залізничному районах. Вони дуже різні – від одних захоплює подих, біля інших хочеться зупинитись і милуватися гармонійністю архітектурної композиції, що створює неповторні ландшафти міста.

Однією з найоригінальніших є римо-католицька Церква Матері Божої Неустанної Помочі (вул. Мазепи, 46). Модернізовані колони символізують руки Оранти. Проте, асоціацій тут багато. Хтось бачить, велетня, який, піднявши руки, хизується своєю міццю. Інші проводять паралель з Ноєвим ковчегом.

2Греко-католицький храм святого Луїджі Оріоне, розташований на вулиці Лінкольна, 12, є мультифункційною будівлею. В одному блоці поєднано церкву і ораторію – універсальне приміщення для проведення молодіжного дозвілля. За задумкою, своїми обрисами дах повторює основну домінанту на горизонті тієї місцевості — гору Високий замок. Позаду знаходиться міні-кампус. Біля церкви вирує життя – тут є заняття для молоді з особливими потребами, для дітей, зрештою, для всіх, хто бажає пізнавати, та активно проводити час.

3.3Вдало вписується в архітектурний комплекс новобудов греко-католицька церква Положення пояса Пресвятої Богородиці, (вул. Головатого, 7А) львівського архітектора Миколи Обідняка.

 

3.4На перехресті вулиць Виговського та Любінської стоїть храм «Вознесіння Господнього» Української православної церкви Київського патріархату. В своїй архітектурі храм поєднав лаконічність та традиційність.

3.5Впродовж 1995–2000 років біля перетину проспекту Червоної Калини та вулиці Сихівської за проектом канадського архітектора Радослава Жука було збудовано модерну греко-католицьку церкву Різдва Пресвятої Богородиці. 26 червня 2001 року на площі перед храмом відбулась зустріч Папи Римського Івана Павла ІІ з молоддю, на яку зібралось понад півмільйона прочан. Перед церквою було розбито парк імені Папи Римського Івана Павла ІІ, а біля входу в церкву встановлено пам’ятник Іванові Павлу ІІ.

3.6Церкву Різдва Пресвятої Богородиці визнано найкращим зразком сучасної архітектури Львова. Біля неї розташовані контейнери від майстерні добрих справ «Емаус-Оселя» для збору речей. Кожен бажаючий зможе принести сюди непотрібний йому одягу, взуття та книги і тим самим допомогти спільноті «Емаус-Оселя» та людям, що опинились в скрутному становищі.

3.7Церква гармонійно вписалась в архітектуру мікрорайону, поруч – декілька супермаркетів, недобудовані багатоповерхівки, а храм розбавляє цю урбаністику своєю величчю.

 

 

 

Марта Гладка

Джерело: Духовність