«Духовний приятель у молитві»: де у Львові можна помолитися до святого Шарбеля

24 липня Католицька церква вшановує святого Шарбеля – відомого ліванського святого, ім’я якого добре відоме львів’янам.

Святий Шарбель – арабський священник і монах, чудотворець з Лівану, мароніт, що прославився великими чудесами.

Ім’я святого при народженні – Юсеф Маклюф (Махлуф). Він народився у 1828 році в ліванській убогій сім’ї католиків маронітського обряду. в Лівані. У віці трьох років хлопчик втратив батька, а згодом мати, піклуючись про п’ятьох дітей, удруге вийшла заміж.

З дитинства Юсеф виніс глибоку віру, а в 14 років відчув покликання до чернечого життя. Проте тільки в 1851 році, попри спротив матері, вступив до монастиря, узявши ім’я Шарбель на честь мученика ІІ століття. Після священничого рукоположення 16 років подвизався в Аннайському монастирі. Під час мусульманської агресії проти християн опікувався біженцями; молячись про переслідувачів і постраждалих, посилив піст і покутні практики. Шарбель став відомим своєю покорою і послухом, служінням у мовчанні. 1875 року отримав дозвіл оселитися в пустелі, де перебував до кінця життя. Щоденно служив літургію.

Шарбеля вважали святим вже за життя. З проханням про молитву і розмову до нього приходило чимало людей, є свідчення чудес і оздоровлень за його заступництвом, також випадок порятунку врожаю від сарани. Після смерті Шарбеля чудес побільшало: протягом 45 ночей його могилу оточувало сяйво, а коли гріб відкрили, тіло святого виявилося нетлінним і єлеоточивим.

До лику святих Шарбеля було зараховано 9 жовтня 1977 року. Під час канонізації Папа Римський Павло VI назвав його одним із найбільших святих XX століття і символом єдності Сходу й Заходу.

Також читайте: 8 цікавих фактів про св. Шарбеля, які Вас здивують

Святого зображають в чернечому вбранні, часто в капелюсі, із заплющеними очима. Для цього використовують фотографії, які в 1950 році зробили маронітські місіонери, що молилися біля його тіла.

У 2000-х роках культ святого Шарбеля розвинувся і в Україні. Вірні почали поширювати духовну літературу про нього, образки й медальйони зі зображенням святого, ділячись історією чудотворця.  А пізніше до Львова привезли мощі, помолитися біля яких і тепер можуть всі охочі. Вони зберігаються в Архикатедральному соборі святого Юра УГКЦ (пл. св. Юра, 5), де щовівторка відбувається окрема молитва до святого Шарбеля. Це стало можливим з ініціативи адміністратора храму о. Романа Кравчика.

Священник розповів «Духовній величі Львова», що «познайомився» зі святим зовсім випадково, проте, дізнавшись про нього, загорівся бажанням ушанувати святого й у рідному місті.

Благословення мощами святого Шарбеля в соборі святого Юра в час пандемії. Відео: фейсбук-сторінка храму

«Мені один пан подарував книжку “Феномен Шарбеля”. Я спершу подумав, що це щось награне; але коли почав цю книжку читати, щораз більше почала мені відкриватися любов і віра до святого Шарбеля», – поділився о. Роман Кравчик. Він зазначив, що до того ніколи не чув про цього святого, але в поадрованій книзі його особливо вразила одна історія. Йдеться про епізод, в якому юнак вирушив у подорож, попри застереження матері; зрештою вона таємно поклала в його авто образок святого Шарбеля. І коли в пустельному місці у нього закінчилося паливо, хлопець раптом зустрів чоловіка, що з’явився нізвідки з каністрою пального і виручив його. Повернувшись додому, юнак впізнав свого рятівника на образку Шарбеля. Саме це чудо, наголосив священник, найсильніше надихнуло його більше дізнатися про святого Шарбеля. Пізніше він також читав багато подібних свідчень чудес, у яких святий являвся в цьому відомому вигляді. Тоді о. Роман вирішив здійснити поїздку до Лівану і привезти в Україну мощі чудотворця.

«В Лівані була війна. Я сказав дружні, що поїду до Лівану – мене так дружина застерігала, як мама – того сина. Але я все-таки поїхав, і з благословення блаженнішого Любомира привіз ті мощі, і так ми донині молимося», – зазначив о. Роман Кравчик. «Я так заприятелював зі святим Шарбелем до сьогоднішнього дня. Він мені багато помагає і я багато розповідаю про нього іншим людям. Він завжди спішить на допомогу. Я чую його батьківську опіку перед Богом за нас всіх. Він став моїм духовним приятелем у молитві». Отець Роман зауважив, що за ці роки Шарбель став уже трохи львівським святим, адже щовівторка в собор Юра приходять багато людей, що моляться і випрошують у нього допомоги в багатьох наміреннях.

 Долучитися до молитви може кожен охочий: моління розпочинається літургією о 10:00 в наміренні за оздоровлення недужих та немічних. Після цього служать молебень до святого Шарбеля, всіх присутніх окроплюють освяченою водою та помазують єлеєм, освяченим на його мощах.

Ще одне львівське місце молитви до святого Шарбеля – храм святої Софії УГКЦ (вул. Івана Франка, 121А). Тут у 2019 році спорудили фігуру чудотворця, помолитися біля якої можна в будь-який час. У четвер після літургії о 18:00 та у неділю о 16:00 в храмі служать молебень до святого.

Фігура святого Шарбеля біля храму святої Софії. Фото: фейсбук-сторінка парафії

Також читайте: Топ-5 святих, до яких звертаються у молитві про зцілення від хвороб. Тексти молитов