Львівська квартира-музей блаженного Василія Величковського запрошує на Хресну Дорогу, поєднану з життєписом священномученика, що буде присвячена молитві за полонених.
Як розповіла «Духовній величі Львова» співробітниця музею Лідія Гривна, така молитовна ініціатива відбувається в цьому місці вже третій рік поспіль – і це не випадковість.
«Перше і головне завдання діяльності квартири-музею – можливість познайомитися зі самою особою блаженного Василя, а також побачити наочно, як виглядало життя підпільної Церкви, зокрема, саме через цю квартиру. Але є теж і молитовна складова», – зазначила пані Лідія.
Першу цьогорічну Хресну Дорогу в музеї, яка відбулася в Хрестопоклонну неділю, відвідало четверо учасників. Організатори запрошують всіх охочих на молитву у недільні дні — 30 березня та 6 квітня, за адресою: м. Львів, пл. Соборна, 11, кв. 3. (при вході у під’їзд є кнопка для дзвінка). Початок о 15:00.
«Її метою є познайомитися зі життєписом Величковського через молитовний спосіб у більш емоційній атмосфері», – розповіла Лідія Гривна. «Тому що в цій Хресній Дорозі, крім згадки про страждання Христа, описуються терпіння, які пережив йдучи власною Хресною Дорогою блаженний священномученик Василь Величковський».
Головний намір цієї Хресної Дороги – молитва за полонених, адже блаженний Василій є покровителем пенітенціарного служіння, і сам переніс загрозу смертної кари і тяжкі ув’язнення. Два попередні роки у часі Великого посту в музеї по-особливому молилися за полонених ієромонахів-редемптористів Івана Левицького та Богдана Гелету, що були заарештовані у Бердняську в 2022 році. У червні 2024 року священників звільнили.
«Думаю, що ця краплинка нашої молитви теж додалася до того, що ми тепер ми вже можемо дякувати за їхнє звільнення. Однак ще тисячі наших полонених зараз знаходяться в дуже страшних умовах і переносять жахливі випробування. Тому акцент молитви за полонених цього року в нашій Хресній Дорозі далі є головним», — зазначила пані Лідія.
Як з’явилася ця особлива Хресна Дорога?
Молитовний текст страсного набоженства написала сестра-редемптористка Тадея Яртим. А в 2016 році він був використаний під час Загальноміської Хресної Дороги. В роздумах авторка поєднала страждання Христа із епізодами життя священномученика, а також випробуваннями, які український народ проходить сотнями років. Текст не лише не втрачає своєї актуальності, а стає ще більш своєчасним.
Цікавим є те, що сестра написала не лише традиційних чотирнадцять стацій, а й п’ятнадцяту – Воскресіння з мертвих. «Слова роздумів п’ятнадцятої стації звучать для кожної особи, що приходить і молиться ту Хресну Дорогу, дуже сильно, дуже мотивуюче і дуже підтримуюче: “Кожен із нас може стати знаком світанку Бога, живим доказом того, що Христос воскрес. Кожен, хто ще продовжує боротися та залишається вірним, хто не складає рук і не впадає у відчай, кожен, хто серед болю продовжує любити. Це ті, які будять світанок над нашою землею, ті, для кого розп’ятий та воскреслий Бог є найбільшою надією”. І, власне, намірення цієї стації є про чесноту надії у часи випробувань. Цього року це дуже співзвучно з Ювілейним роком», — зазначила Лідія Гривна. За її словами, роздуми над стражданнями Ісуса через конкретну особу, що пройшла свій шлях терпінь, не втративши віри, по-особливому скріпляють нас.
«Ця молитва відбувається у квартирі-музеї, яка є свідком Хресного часу нашої Церкви. Тому вона сприймається та відбувається тут по-особливому. З досвіду минулих років ми маємо глибоко зворушливі свідчення. Їх давали люди, які сотні разів молилися Хресну Дорогу в різних обставинах та в різний час свого життя, але саме тут вони пережили її як ніколи раніше», — зазначила пані Лідія Гривна.
Приміщення музею невелике, тож може прийняти приблизно 20-25 осіб. Тому працівники музею пропонують зателефонувати за номером 0986238097 і дізнатися заздалегдіь, чи на час молитви не передбачена велика група відвідувачів. Слід врахувати, що Хресна Дорога триває трохи більше години.
Молитва в інший час
Оскільки квартира священномученика виконувала в підпіллі роль єпископської катедри, тут зберігся імпровізований престіл та богослужбові речі, а колектив музею продовжує регулярні просвітницькі та молитовні заходи.
Вже багато років в останню п’ятницю місяця о 19:00 за заступництвом блаженного Василія тут служать молебень у різних наміреннях, зокрема – за оздоровлення.
Також вже більше року в музеї щодня, о 21:00 (крім неділі), відбувається молитва за захисників – є список воїнів, за яких служать молебень.
Також читайте: О. Юрій-Антоній Меуш ЗНІ: «Ворог людського спасіння воює проти святих місць»
«Тут говорили пошепки»: мандрівка до дому священномученика Василія (Величковського)
Як у Львові вдруге ув’язнили блаженного Василія (Величковського)