У четвер, 7 березня, німецький кардинал Ґерхард Людвіг Мюллер зустрівся з міським головою Львова Андрієм Садовим. Це не була типова протокольна зустріч — під час годинної розмови мер Львова та кардинал Римської церкви торкнулися питання війни та допомоги пораненим. А також обговорили перспективи відновлення України.
На початку зустрічі міський голова Львова подякував кардиналу за його мужнє відстоювання християнських цінностей та розповів гостю з Німеччини, що пережило місто в час війни. Також він представив діяльність центру реабілітації Unbroken, де лікують постраждалих від російської агресії.
На початку розмови кардинал сказав, що його застерігали від поїздки в Україну через війну. Однак ієрарх вважає, що «добрий пастир не має права втікати, коли бачить вовка». Тому він вирішив приїхати. Андрій Садовий запропонував тим, хто боїться їхати до Львова, брати приклад із львівських дітей — щодня близько 100 тисяч із них ходять до школи. «Коли є тривога, вони йдуть в укриття. А опісля знову повертаються в класи і продовжують там навчання», — сказав він.
Звертаючись до гостя мер Львова сказав: «Ми слідкуємо за Вашими інтерв’ю, за Вашими публікаціями. Є добро, а є зло — не може бути чогось посередині. Треба мати сміливість говорити правду. Ви маєте цю сміливість. Тому велика Вам подяка».
Хіба в братів і сестер стріляють?
Впродовж розмови не раз повертались до питання війни і тих, хто її розв’язав. Кардинал Мюллер наголосив на тому, що Путін, подібно до Гітлера, знищує також і свій народ.
«Гітлер не лише інші народи знищував. Він приніс у жертву 10 мільйонів німців, і перед тим, як застрелитись, сказав, що його народ не був його вартий. Путін також є зрадником Росії. У своєму нещодавньому інтерв’ю він сказав, що Україна, Білорусь і Росія вийшли з однієї хрещальної купелі Русі. Але навіть якщо це було так і завдяки спільному хрещенню ми — брати і сестри, то хіба з братами і сестрами так поводяться, хіба в них стріляють?» — риторично запитав кардинал Мюллер.
Також він висловив своє здивування позицією глави РПЦ: «Минулого тижня Путін звертався до Федеральних зборів, і в першому ряду там сидів патріарх Кирил. Узявши приклад з апостолів, він мав би встати і сказати, що не можна так поводитись із людьми, що це все треба зупинити…»
Звідки взяти стійкість?
«Як ви розумієте стійкість, еміненціє? Як виживати в таких складних умовах, залишатися людиною, любити Бога, не втрачати сили і далі йти вперед?» — запитав Андрій Садовий.
«Я особисто не пережив жахіть війни, але мої батьки мали такий досвід. Мій батько народився в 1905 році, тож він пережив дві Світові війни. Мої батьки були вимушеними переселенцями і двічі втрачали все своє майно. Але водночас вони жили в католицькій вірі і виховали чотирьох дітей — завдяки цьому вони мали стійкість. Батько працював щодня по 16 годин на заводі Опель і на присадибному господарстві. Також можу сказати і з власного досвіду, і з досвіду моїх батьків, які відбудовували Німеччину, що ключ до успіху — це старанність, ретельність і віра», – відповів німецький гість.
Також кардинал Мюллер звернув увагу на те, що німецькі політики того часу теж опиралися на християнську віру, зокрема такою людиною був Конрад Аденауер: «Навіть бувши вже канцлером, Конрад Аденауер щодня ходив до церкви, а його син став священником. За допомогою католицької соціальної системи підтримки Німеччина змогла відродитися».
«Повага до гідності кожної людини, яка створена за образом Божим – це була основа. Поміж політиків не було корупції, благо людей для них було найвищим. Важливо, щоб люди ходили до церкви, але також важливо, щоб політики опиралися на християнські цінності у питаннях служіння людям. Всі ми одного дня станемо перед Судом Божим, і нам прийдеться відповідати, що ми зробили доброго і поганого. І Бога буде неможливо обманути. Тому важливо дбати про своє сумління.
Я бачив двічі Путіна в храмі Христа Спасителя, ми стояли за два метри від нього. Він хрестився, свічечку ставив, цілував ікони, але це було зовні, а що в нього відбувається всередині? Бог запитає: “Чому ти загубив багато тисяч життів?”. І тоді вже йому не допоможе брехня пропаганди. Бог не піддається на жодну пропаганду».
Велика відповідальність на священниках та мирянах
«Практично кожного дня ми у Львові ховаємо тих, хто загинув на війні. Що можна казати батькам, які втратили дітей, або дітям, які втратили когось із батьків? Бо це великий біль, коли спілкуєшся з людьми, які втратили своїх рідних, це розриває серце», — запитав кардинала мер Львова.
«Це дуже важке запитання. В тому німецькому містечку, звідки я походжу, населення складало три тисячі людей, а загинуло на війні 300 молодих чоловіків. Люди молилися за тих, хто загинув на війні. Пригадую матір, яка мала п’ять синів, а втратила трьох. Ми не можемо словами повернути цих людей до життя, тому маємо молитися», — відповів кардинал Мюллер.
Щодо дітей, які втратили батьків, то гість із Німеччини відзначив, що дуже важливо, аби вони знайшли нову турботливу родину для себе. «Не тільки матеріально підтримувати, це дещо легше – а надати батьківське піклування та забезпечити духовний розвиток. У цьому питанні велика відповідальність на священниках та мирянах. Хорошим прикладом цього в Церкві був святий Дон Боско — він дбав про багатьох безпритульних дітей. Він може стати для нас зразком».
Путіну потрібен людський потенціал України
Запитання також були й у кардинала. Він, зокрема, поцікавився думкою мера Львова щодо перспектив завершення війни в Україні.
Андрій Садовий відповів: «Якщо Путін перестане отримувати гроші і йому не буде за що воювати, то російська агресія зупиниться. Але в час війни його доходи зросли. Всі говорять про санкції, але результат від них не той, який очікується. Вони продають енергоресурси – а їх купують, тим самим фінансуючи війну проти України. Так само й деякі фінансові структури, такі як Райффайзенбанк — він залишився в Росії і відчутно збільшив свої прибутки в час війни».
Також мер відзначив, що Путіну потрібен людський потенціал України, який є дуже високим — згідно зі світовим рейтингом, він на 34 місці в світі. Попри це, в Україні дуже низький рівень державних інституцій. Виходом із цього, за думкою Андрія Садового, є збільшення співпраці з міжнародними структурами, з європейськими містами. «Я роблю все можливе, щоб кожне українське місто мало міста-партнери у всіх демократичних країнах світу. Якби українська держава мала такий рівень урядування, як місто Львів, то ми піднялись би на 30-40 пунктів вверх — у нас все працює, все організовано».
Своєю чергою кардинал зауважив: «За 70 років “гомо-совєтікус” вразило не тільки інфраструктуру, але й душі людей».
Мер Львова продовжив: «Путін діє за принципом магніту, впливаючи на Україну, роками активно її втягує в орбіту свого впливу всіма способами, а Європа завжди казала: “Ну, якщо ви хочете, то, може, колись до нас прийдете”, та займала трохи пасивну позицію. А під час Другої світової війни саме українці були ключовим елементом в радянській армії. Вчора я читав інтерв’ю одного українського командира, який вдало сказав про те, що Путіну потрібна Україна ще й для того, щоб українців як рабів використовувати для війни з цивілізованим світом. Українці — це воїни, і це бачить тепер увесь світ. Тому українська перемога – це не лише деокупація територій, це й перебудова нашої країни. Тут я тільки можу подякувати і Папі Римському, і німецькому народу за велику підтримку, яку вони надають Україні».
Андрій Садовий презентував кардиналу символічний подарунок — камертон. «Коли ви триматимете це на столі та вдарятимете об нього, то згадуватимете про Україну», – сказав він.
Не тільки ходити до церкви…
Під кінець розмови кардинал відзначив важливу роль християн у суспільстві.
«Ми, християни різних конфесій, маємо стати добрим прикладом. Католики, православні, протестанти повинні стати дріжджами, які добрим духом мають просякнути все суспільство. Можливо, існують певні взаємні упередження, але той, хто є християнином, може упередження подолати», — сказав він.
«Любити і прощати», — зауважив мер.
Кардинал продовжив: «Ми повинні не тільки ходити на Службу в церкву, але й жити християнським життям. Комуністи по-блюзнірськи говорили, що “Бог на небі, а ми – на землі”. Але християни так не мислять: ми молимося до Бога, який є на Небі, але дивимося, як ми живемо тут, на землі».
На завершення зустрічі кардинал Герхард Мюллер уділив всім присутнім благословення, а опісля взяв участь у міській церемонії прощання з полеглими героями на площі Ринок.
Зазначимо, що кардинал Герхард Людвіг Мюллер перебуває у Львові у рамках ювілейної конференції з нагоди 100-річчя заснування у Львові Теологічного Товариства та 10-річчя заснування Римсько-Католицького Теологічного Товариства в Україні.
Довідка
Ґерхард Людвіг Мюллер (нар. 31 грудня 1947) — німецький кардинал Католицької Церкви. Єпископ Регенсбурга з 1 жовтня 2002 по 2 липня 2012. Служив префектом Конгрегації доктрини віри з моменту його призначення Папою Бенедиктом XVI у 2012 році до 2017 року. Голова Міжнародної теологічної комісії, Папської Біблійної Комісії, а також Папської Комісії Ecclesia Dei (2012-2017 рр.). Возведений до кардинальського рангу в 2014 році.
Фото (якщо не зазначено інакше): Андрій Толстой