Цієї неділі у Львові відкрили Реабілітаційний центр для поранених воїнів. Це вже шоста ініціатива львівської парафії Пресвятої Богородиці Володарки України УГКЦ, що скерована на підтримку Збройних Сил України.
Ідея центру виникла спонтанно. Про це сайту «Духовна велич Львова» розповів парох парафії Пресвятої Богородиці Володарки України та адміністратор парафії бл. Йосафати Гордашевської о. Зіновій Хоркавий.
«Коли я ходив з Йорданською водою, то знайшов на парафії 10 поранених солдатів. Та й думав собі, як би то їх разом зібрати», — говорить священник.
За його словами, в цей час парафіянки, що працюють в благодійному фонді «Карітас», виграли проєкт реабілітації – тренажери для поранених військовослужбовців. Об’єднавши зусилля, почали шукати місце для занять з реабілітації. Залучити для цього вдалось Центр Йосафати Гордашевської при однойменній парафії, якою також опікується о. Зіновій Хоркавий.
«Це місце було призначене для катехизації дітей, але парафії як такої ще нема. Там існує лише соціальний дім, де сестри (служебниці, ред.) мають гуртожиток для дівчаток – сиріт, напівсиріт. Тож сам центр пустував», — розповідає парох.
Погодили із церковним комітетом та встановили три тренажери, бігову доріжку, стіл для масажу. А саме приміщення облаштували, щоб були домашні зручні умови для занять.
«Ми також на парафії зголосили лікарів, які могли би там допомагати безкоштовно раз в тиждень. Відгукнувся наш колишній сімейний лікар Роситислав Палюга – його двоє синів воювали на фронті, поранені. А його батько, Любомир Палюга, був охоронцем Романа Шухевича, його особистим лікарем. Ще зголосився зубний лікар, бо в нас є такий кабінет біля церкви. Також є масажист», – зазначає о. Зіновій.
Священник розповів, що «Мальтійська служба допомоги» скерувала для підтримки цього проєкту двох психологів, а тренер із парафії пройшов у Польщі спеціальний курс реабілітолога, щоб професійно надавати реабілітаційну допомогу залежно від поранень та навантажень. Окрім того, до ініціативи долучилася юрист, яка буде надавати військовим юридичну допомогу. Отець наголосив, що таких проблем у хлопців теж вистачає.
Реабілітаційний центр освятили і відкрили 18 лютого. Участь у відкритті Центру взяв виконавчий директор БФ «Карітас Львів УГКЦ» Василь Зеленко, лікарі. А в середу відбулася вже перша зустріч. Щоправда, отець Зіновій зазначив, що зібрати військових було непросто – дехто з них вже вдруге вирушив на фронт, хтось знайшов роботу, тож не може відвідувати зустрічі в робочий час.
«Прийшло вісім. І прийшов один священник-капелан, який так само був поранений, контужений. Так ми зібрали команду, з якою вже спробували цього тижня в середу зустрітися», — каже священник, підкресливши, що з часом для занять оберуть зручний для всіх час, щоб вони відбувалися регулярно.
У п’ятницю, 23 лютого, зустріч, що відбудеться у волонтерському центрі при храмі Пресвятої Богородиці Володарки України, проведуть психологи з Мальтійської служби, бо, як зауважив о. Зіновій, найважливіше зараз – зняти цей стрес війни. А військові, з його спостережень, часто переживають жаль, недовіру, розчарування та потребують підтримки.
Втім, вже зараз парафія пропонує пораненим військовослужбовцям не лише духовну, а й матеріальну допомогу. Зокрема, завдяки співпраці з Канадою, при храмі організовано банк їжі, з якого 70 осіб на парафії отримують набір продуктів. У цей банк також включать військових; окрім того, тут є безкоштовні обіди, спортивний зал – тобто військові можуть в будь-який час приходити і долучатися до парафіяльних ініціатив. Реабілітаційний центр при парафії блаженної Йосафати Гордашевської поступово розвиватиметься. У подальшому, зазначив о. Зіновій, парафія хотіла би створити із поранених військовослужбовців спільноту – братство ветеранів війни Знесіння.
«То вперше при церкві, при парафії є такий центр. Я десь чув, що тепер в Петра і Павла (Гарнізонний храм у Львові, ред.) для дітей солдатів, що загинули чи поранені, зробили такий простір – це також дуже цікаво. Життя підказує – ми бачимо, що в цьому є потреба», – підкреслює священник.
Загалом парафія Пресвятої Богородиці Володарки України вже два роки провадить активну волонтерську діяльність у чотирьох напрямках: в три зміни плетуть для військових маскувальні сітки – виходить по сітці щодня. Окрім того, роблять окопні свічки, готують енергетичні батончики, а по четвергах – вареники, солодощі та закрутки. Всім цим підтримують солдатів на передовій.
П’ятою сферою діяльності у останні місяці стала покупка дронів. Зокрема, за два місяці парафія придбала 15 безпілотників, долучалися до цієї справи цілі родини. Надалі планують щомісяця закуповувати два-три дрони, в яких на фронті є велика потреба. А вже шостою позицією стане підтримка поранених солдатів безпосередньо в парафіяльній спільноті. У всіх цих ініціативах, зазначив парох, бере участь близько 100 волонтерів.