Львівський священник-лікар очолив медичне капеланство Православної церкви України

Львівський священник та кандидат медичних наук, протоієрей Сергій Кирилюк був призначений головою Синодального управління медичного капеланства Православної церкви України 2 лютого цього року.

Особливістю діяльності отця Сергія Кирилюка* є те, що він поєднує священницьке служіння з роботою лікаря-психіатра, психотерапевта та викладанням. Ми поцікавилися в отця Сергія, які виклики стоять перед ним особисто та медичним капеланським служінням в Україні.

Андрій Толстой: Отче Сергію, як Ви сприйняли своє призначення? Чи було це несподіваним для Вас?

Отець д-р Сергій Кирилюк: Сприйняв своє призначення головою Синодального управління медичного капеланства з великою вдячністю Блаженнішому митрополиту Епіфанію та Священному Синоду за віру і довіру – та водночас із почуттям великої відповідальності. Мені направду тяжко відповісти щодо «очікуваності» чи «несподіванки», та можу ствердно сказати, що призначення для мене є радісним. Сподіваюсь, що моя професійна компетенція в області психіатрії та психотерапії, досвід виховної та керівної роботи (як багаторічного відповідального викладача за підготовку лікарів-інтернів кафедри психіатрії і психотерапії ФПДО ЛНМУ імені Данила Галицького), а також досвід роботи з духовними аспектами і специфікою медичного середовища дозволяють мені ефективно виконувати ці обов’язки. Смиренно погоджуюсь і нічого всупереч не говорю.

Які обов’язки покладено на голову Синодального управління медичного капеланства?

Голова Синодального управління медичного капеланства має на собі відповідальність за організацію та координацію духовної підтримки медичного персоналу, потреб пацієнтів та їхніх родин у медичних установах. Це передбачає розробку програм психологічної підтримки, організацію релігійних служб, надання духовних порад та підтримки у складних моментах, а також співпрацю з медичними установами з метою забезпечення найкращого духовного благополуччя пацієнтів і медичного персоналу.

Скільки медичних капеланів є станом на сьогодні в ПЦУ?

На сьогодні точна кількість медичних капеланів у Православній церкві України може варіюватися, оскільки це залежить від потреб та можливостей різних єпархій та місій.

Зазвичай такі медичні капелани вибираються з числа священників, які мають спеціалізацію чи інтерес до роботи з медичною спільнотою. Першочерговим завданням для мене та нашої оновленої команди управління є створення єдиного реєстру медичних капеланів Православної церкви України, який буде відображати представників з ефективними практиками духовної підтримки у медичній сфері, щоб забезпечити всебічну душевну підтримку медичного персоналу та пацієнтів у наших медичних установах.

З відомих мені справді активних медичних капеланів з відповідною підготовкою можу назвати до 50-ти священнослужителів ПЦУ, при цьому 24 з них – це є «вихованці» Консультативного Центру кризових станів, психосоматичних розладів та депресій «Illiotropion» Львівсько-Сокальської єпархії, створеного у 2014 році наказом Високопреосвященного митрополита Димитрія (Рудюка). В «тихому енергоощадному режимі» – до 100 священнослужителів з відповідними кваліфікаціями, які є розпорошеними по єпархіях та потребують «активації». Між іншим, 10 березня 2024 року (в Неділю м’ясопусну) будемо мати вже цей перший серйозний ювілей Нашого Львівського «Соняха», який, віримо, свідчить, що Наша Львівська Справа має Боже благословення та цілком відповідає суспільним вимогам.

Мабуть, Вам буде складно поєднувати священницьке служіння, роботу лікаря та обов’язки, покладені Синодом? Як будете вирішувати це питання?

Поєднання священницького служіння, роботи лікаря та обов’язків, покладених на мене Синодом може бути викликом, проте я готовий знайти баланс і забезпечити виконання всіх зобов’язань. Для цього я буду ретельно планувати свій час і пріоритизувати завдання. Маю віру, що моя професійна експертиза в області психіатрії та психотерапії, а також моє досвідне знання духовного служіння дозволять мені ефективно керувати цими різними аспектами мого життя (включно з адресним делегуванням окремих повноважень). Також вкрай важливою буде підтримка і розуміння з боку колег та співробітників, щоб досягти успіху в усіх сферах моєї діяльності.

Які завдання ставите перед собою на новій церковній посаді?

На новій церковній посаді мої головні завдання включають:

  1. Забезпечення духовної підтримки для медичного персоналу: розробка програм та ініціатив, спрямованих на забезпечення духовної підтримки та психологічного благополуччя медичних працівників, які працюють у стресових умовах наших реалій війни.
  2. Душпастирську роботу серед пацієнтів: надання духовних послуг, підтримки та порад пацієнтам та їхнім родинам під час хвороби, психосоціальна підтримка (в т. ч. абілітація (саме «абілітація» військовослужбовців та їхніх родин), лікування та підтримку у важких життєвих ситуаціях.
  3. Сприяння міжконфесійному розумінню: подальший розвиток та розширення співпраці з іншими релігійними спільнотами та медичними установами з метою створення атмосфери взаєморозуміння та взаємодії (на прикладі успішного кейсу Консультативного Центру «Illiotropion»).
  4. Підтримку розвитку медичного капеланства: впровадження програм первинної спеціалізації («помічник медичного капелана», «медичний капелан»), впровадження підвищення кваліфікації для священників, які працюють у сфері медичного капеланства (закладах охорони здоров’я), а також – сприяння створенню нових медичних капеланських служб у різних медичних установах.
  5. Просування ідей духовного здоров’я: популяризація та розширення усвідомлення про важливість духовного здоров’я як складової загального ментального здоров’я та благополуччя.

Дякуємо, отче Сергію, за відповіді, бажаємо Вам успіху в новому відповідальному служінні.

Нагадаємо, що о. Сергій Кирилюк був гостем прем’єрного випуску програми «На каві…» на YouTube-каналі о.Михайла Сивака.

********************************

*Сергій Кирилюк (PhD, MD) — клірик Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ, протоієрей, рукопокладений в сан ієрея (священника) 17 листопада 2013 року митрополитом Львівським і Сокальським Димитрієм (Рудюком) в кафедральному Свято-Покровському Соборі у Львові (вул. Грушевського, 2).

Кандидат медичних наук, доцент кафедри психіатрії факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, лікар-психіатр, психотерапевт Української Спілки Психотерапевтів (груповий та індивідуальний психоаналітик; супервізор психотерапії залежностей), ECP holder.

Керівник Синодального управління медичного капеланства та Консультативного центру кризових станів, психосоматичних розладів, депресій та узалежнень «Illiotropion» УПЦ (ПЦУ).