Паломництво до «місцевого Афону» : де у Львові зібрані мощі святих з усього світу

Храм на честь ікони Пресвятої Богородиці Всецариці ПЦУ називають «львівським Афоном» неспроста. Саме тут зберігається майже 30 частинок мощей, зібраних зі святих місць з усього світу. Сюди зі своїми проханнями прибувають прихожани зі всіх околиць Львівщини, щоб приклонитися й випросити допомогу через святих.  Хоча історія святині не надто довга, проте у ній вже зафіксовано десятки випадків зцілень та чудодійних явищ.

Дерев’яну святиню збудували без жодного цвяха ще 2008 року. Раніше на цьому місці стояла каплиця, яку згодом перемістили у село Стронятин, що на Жовківщині. Храм освятили на честь ікони Пресвятої Богородиці Всецариці, яка є центральною чудотворною святинею. Оригінал ікони написав монах святий Миколай Капруліс з Афону. Сучасний образ Всецариці у Львові списаний з оригіналу, й освячений на поясі Божої Матері та чесній главі Іоана Золотоустого в грецькому монастирі Ватопед на святій горі Афон. Ікона є відомою своєю чудотворною силою, тому віряни приклоняються з проханнями зцілення, особливо з онкологічними захворюваннями.  Чимало історій зцілення пов’язують з образом Богоматері. На згадку про здійснені прохання,  люди залишають іконі  у подарунок особисті речі, серед яких медалики, ланцюжки та персні.

Настоятель храму отець Володимир Бачинський згадує чимало історій про чудотворні випадки зцілення, коли, здавалось, ситуації були безвихідними.  Отець Володимир переконаний, слід завдячувати Богу, у якого неможливого немає:

«Щодня до храму прибуває чимало вірян з проханнями про допомогу. Вони повертаються знову, щоб віддячити Господу і поділитися своїми неймовірними історіями. Однією з таких була прихожанка, син якої перебував у комі довгий час. За її проханням, ми відвезли ікону Всецариці до лікарні, щоб прикласти її до хлопчика. Згодом жінка повідомила, що її син прийшов до тями.

Відомо, що ікона особливо зцілює від онкологічних недуг. Наші прихожани, що хворіли на рак, також молилися до образу Всецариці. Опісля чергового обстеження, лікарі повідомляли, що  пухлина просто зникла».

Щочетверга у церкві служать акафіст перед іконою Пресвятої Богородиці Всецариці. Зазвичай прихожани звертаються до неї з проблемами зі здоров’ям. Нерідко приходять подружжя, що планують довгоочікувану вагітність. Настоятель храму, отець Володимир, ділиться не однією історією, коли віра й молитви допомогли таким парам стати омріяними батьками.

У храмі розміщені  майже тридцять частинок мощей угодників Божих та святих речей, привезених зі всього світу. Частинки святих зберігають в іконах чи в мощовиках. Більшість мощей зібрав саме отець Володимир, відколи став настоятелем храму.  Йому вдалось привезти унікальні святі частинки із земель Афону та Єрусалиму.  Деякі з них подарували почесні церковні діячі.  Серед таких є мощі святої Варвари, вручені  патріархом Філаретом, владикою Олександром Драбинком та іншими.

Тут також зібрані частинки мощей таких великих святих, як Миколай Чудотворець, цілитель й великомученик Пантелеймон, Димитрій, Кипріян, Преподобний Меркурій, Костянтин і  Єлена Рівноапостольна (мати царя Костянтина).

Також в мощовику у вигляді стопи зберігають частинку Божої Матері та  святого Андрія Первозванного, який є основоположником української церкви.

До них належить і святий Спиридон, який опікується безхатченками й тими, що мають труднощі з житлом. Про нього існує повір’я: після смерті, святий раз у рік ходить по землі у своєму тілі. А на місці, а саме на острові Корфу, де сховані його мощі, щороку пара взуття святого змінюється на іншу.  

Окрім частинок святих угодників, в храмі також розміщені мощі вифлеємського немовля, якого убив Ірод; камінь з гори Тавор, де відбулося Преображення Господнє; земля з Голгофи, у яку потрапили частинки животворного хреста. Не менш унікальною святою реліквією є листя з куща неопалимої купини, з якої Господь з’явився Мойсеєві. Лист вмістили в ікону Божої Матері, написану на папірусі й освятили на мощах святої Катерини на горі Синай, у Єгипті.

Окрім мощей та святих реліквій, у храмі можна побачити також унікальні образи.

Серед них є ікона Ісуса Христа у терновому вінку, привезена зі святої землі. Унікальність образа в тому, що це єдине зображення Христа із заплющеними очима.

Отець Володимир запевняє, що кожні мощі унікальні своєю чудодійною силою. Лише палко віруючи, людина отримає те, про що просить.

«Кожна частинка мощей має свою силу та вагомість.  Якби людина мала бодай малу віру, вона би могла зробити те, що, здавалось, їй не під силу. Лише завдяки вірі та молитві люди, що приклоняються мощам, зціляються від недуг й отримують те, про що просять».

Сьогодні кожен охочий може навідатись до церкви й звернутися до святих у своїх проханнях. Храм Пресвятої Богородиці Всецариці розташований на вулиці Пилипа Орлика, 1, неподалік Львівської міської дитячої клінічної лікарні та Комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. 

Підготувала: Наталя Стареправо, фото авторки