Папа Франциск: «Кожного разу, коли я заходжу до в’язниці, кажу: чому вони, а не я?»

З жіночої в’язниці у Венеції, де знаходиться офіційний павільйон Святого Престолу на Венеціанській бієнале мистецтва, Папа Франциск закликав до «близькості й братерської любові», виступаючи проти відкидання найбідніших.

Білий вертоліт приземлився у в’язниці. На обдертих стінах головного двору були розвішані великі сині літери: Siamo con voi nella notte (Ми з тобою вночі). Цими словами французької художниці Клер Фонтен Папу Римського привітали в неділю, 28 квітня.

Під сірим небом Франциск розпочав свій візит до Венеції з міської жіночої в’язниці. Тут Апостольська Столиця вирішила встановити свій офіційний павільйон на знаменитій мистецькій бієнале, що різко контрастує з розкішшю та вишуканістю, яку демонструють інші країни.

Чотирнадцятий візит Папи до в’язниці

Ця зустріч – одна з тих, якими Папа дорожить. В’язниця, розташована на острові Джудекка в південній частині міста, є 14-ю, яку він відвідав з початку свого папства. «Я дуже хотів зустрітися з вами на початку мого візиту до Венеції, щоб сказати вам, що ви займаєте особливе місце в моєму серці», – сказав Франциск ув’язненим після того, як сів на простий стілець.

Франциск прийшов, щоб стикнутися з тим, що він називає «суворою реальністю» тюремного світу. Він намагався розповісти ув’язненим жінкам під пильним наглядом бездоганно одягнених охоронців, що в’язниця також може бути «місцем морального і матеріального відродження». Він закликав владу створити умови для здорової реінтеграції: «Будь ласка, не ізолюйте гідність, а дайте нові можливості!»

За високими стінами з червоної цегли він продовжував: «Не забуваймо, що всі ми робили помилки, які потрібно пробачити, і маємо рани, які потрібно зцілити». Ці рани походять від «шляхів, іноді дуже болючих», або «помилок», сказав він. «Кожна людина носить шрами».

Фото агентства IPA/Maxppp

«Пекло, замасковане під правосуддя»

Сидячи на краю зеленої залізної лавки на подвір’ї в’язниці Джудекка, Джулія слухає. Вона – одна з 80 ув’язнених того, що вона та інші називають «домом». Перед тим, як почати говорити, Папа привітався з нею та з усіма іншими, зробивши зиґзаґи на своєму інвалідному візку, щоб нікого не пропустити.

Молода жінка, якій ще не виповнилося 30, є однією з тих, хто протягом восьми днів супроводжує відвідувачів, допущених до в’язниці з метою ознайомлення з творами мистецтва, виставленими Ватиканом. У цьому місці не існує дружби і любові, каже вона їм. «У цьому пеклі, замаскованому під правосуддя, немає приватного життя», – пише вона у вірші. «Тут, якщо ти тонеш, тобі кладуть руку на плече, але не для того, щоб допомогти, а для того, щоб штовхнути тебе на дно ще глибше». І ще: «Хоч ми і злочинці, але ми не бездушні».

Джулії та інших стосувалися слова Папи: «Дорогі друзі, відновимо сьогодні, ви і я, разом, нашу довіру до майбутнього: не зачиняймо вікно». Франциск додав: «Не закривайте вікна, будь ласка, завжди дивіться на горизонт, завжди дивіться в майбутнє з надією». Говорячи це, він визнає, що його послання не є очевидним. Водночас, здається, що він просить про неможливе. «Кожного разу, коли я заходжу до в’язниці, я кажу: чому вони, а не я?», – сказав він пізніше журналістові, коли виходив з в’язниці.

Джерело: laCroix

основне фото: vaticannews

Також читайте: La Croix: Коли йдеться про геополітику, Папа Франциск не є непомильним

30 років тому розпочався геноцид в Руанді: чи можливо зберегти віру в пеклі?

Французька газета «Ля Круа»: Львівський Митрополит хоче порвати з Москвою