Свящ. Петро Бойко: Чому Пасху святкують у різні дні

Як вираховують християнську Пасху, і чому кожного року вона випадає на іншу дату? Чому дата святкування Великодня у католиків і православних відрізняється? Про це сайту «Духовна велич Львова» розповів протоієрей Петро Бойко — кандидат наук із богослів’я, доцент та інспектор Львівської духовної семінарії св. ап. Іоана Богослова ПЦУ. Також священник відповів на запитання: чи можливо святкувати Великдень разом?

Андрій Толстой: Чому святкування Пасхи кожного року відбувається в іншу дату?

О. Петро Бойко: Справді, християн усього світу цікавить складне питання: чому Великдень святкують у різні дні? Відзначу, що Пасху вважають найважливішим святом, адже в цьому дні полягає уся сутність християнства. Оскільки це свято є перехідним, то дата Пасхи щорічно змінна. Єдине, що не змінюється з року в рік – це день, тобто святкування завжди в неділю.

Правила обчислення дня святкування Пасхи було визначено Александрійською церквою. По-перше, святими отцями було суворо встановлено, що християнську Пасху мають святкувати тільки після єврейської й обов’язково в першу неділю після повного місяця. По-друге, Великдень не може настати раніше за весняне рівнодення. При цьому, якщо перша повня припадає на неділю, то Пасху святкуватимуть у наступну неділю.

Місячний календар становить 354 дні, на відміну від сонячного, який, як відомо, становить 365 днів. Отже, місячний календар менший за сонячний. У місячному місяці 29,5 діб, тобто повня відбувається кожні 29 днів. Перша повня після 29 березня настає в різні дні, що призводить до зміщення і дня Пасхи. Отож, святкування православної Пасхи завжди лежить у границях від 22 березня до 25 квітня за старим стилем, або від 4 квітня до 8 травня за новим стилем.

Чому святкування Великодня у православних і католиків зазвичай не збігається?

Загальновідомо, що в перші століття християни на Сході й на Заході святкували Великдень в різні дати. Перший церковний розкол щодо святкування Великодня відбувся у 196-у році. Тоді Папа Римський Віктор І хотів відлучити громаду від Церкви, тому що вважав, що вони неправильно святкують. На Першому Вселенському Соборі у 325 році встановлено, що християнський Великдень мають святкувати у першу неділю після повного місяця, який настає після весняного рівнодення.

Оскільки християни в Східній і Західній Церкві живуть за різними календарями, (західні – за григоріанським, східні – за юліанським або новоюліанським), то і дати Великодня вони відраховують по-різному.

Наприклад, за юліанським календарем, який має похибку, весняне рівнодення календарно за датою не збігається з цим астрономічним явищем, коли є рівнодення. Тому якщо у католиків весняне рівнодення збігається з реальним рівноденням 21 березня, то у православних воно дає похибку і припадає аж на 3 квітня. Якщо перший повний місяць після весняного рівнодення припадає до 3 квітня, то у католиків буде ранній Великдень, а православним треба буде чекати ще один місячний цикл і тоді буде пізній Великдень. Через ці чинники й буває такий розрив.

Якщо повний місяць після 3 квітня припадає на будь-який будень, а не на неділю, то у православних і католиків Великдень може збігтися, як це буде у 2025 році. Але тут ще є важлива умова. За євангельською хронологією Пасха християнська настає після Пасхи єврейської. Бо, відповідно до Євангелія, Ісус Христос воскрес після єврейської Пасхи. Тому, за церковними правилами, спочатку єврейська Пасха, а вже потім — християнська.

Чи можливо святкувати Великдень спільно?

Відзначу, що вже створено спільну комісію, до якої входять представники Ватикану та Вселенського Патріархату, які працюють над календарною реформою. І в них є мета — до 1700-ої річниці Першого Вселенського Собору, що припадає на 2025 рік, розв’язати це питання. Відповідно до цієї реформи, православні й католики, східні й західні християни святкуватимуть Великдень спільно. Також ми чули, що Вселенський Патріарх Варфоломій висловив сподівання, що домовленість про спільну дату може бути досягнута вже наступного року. Маємо надію, що це важливе питання буде вирішено і розділення християн у цій сфері буде подолано.

Дякую, отче. Здається, обидва способи вирахування Великодня мають свої сильні та слабкі сторони, тож майбутнє – за об’єктивним компромісом.

Також читайте: Львівський митрополит пояснив, чому УГКЦ святкуватиме Великдень за старим календарем

Львівські священники розповіли, як відсвяткували Різдвяні свята за новим стилем

За життям Римсько-католицької церкви в Україні можна слідкувати в зручному календарі