Львівський митрополит пояснив, чому УГКЦ святкуватиме Великдень за старим календарем

Попри оновлення календаря щодо нерухомих свят Українська греко-католицька церква продовжує святкувати Великдень та пов’язані з ним свята літургійного року за юліанським календарем. Чому це так і коли очікувати спільного святкування Пасхи з Римо-католицькою церквою, у проповіді на 35 неділю по Зісланні Святого Духа, 4 лютого 2024 року, пояснив Митрополит Львівський УГКЦ Ігор (Возьняк).

Про це інформує сайт Львівської Архиєпархії УГКЦ.

До питання календаря митрополит звернувся, оскільки вірні запитують, чому Різдво святкуємо по-новому, а святкування Великодня не змінили. З огляду на те, що цього року УГКЦ святкуватиме Великдень 5 травня, тоді як Західна Церква — 31 березня, це питання стає ще більш актуальним.

Архиєрей зазначив, що зміни Пасхалії можливі в майбутньому: «Наступного року святкуватимемо Великдень спільно з римо-католиками 20-го квітня і, мабуть, від цього часу ми будемо мати спільні святкування усіх великих свят, знову зміна календаря». Водночас владика Ігор зауважив, що це тільки певні передбачення, бо зміна дати святкування Пасхи – це справа, яку має вирішити Синод єпископів УГКЦ.

Він також пояснив, що для збереження старого календаря щодо Великодня існують практичні причини.

«Насамперед, задум був таким, щоб переконатися настроєм вірних, також і духовних відносно введеної зміни, бо в деяких місцях нашої Церкви за кордоном й досі тривали поділи. Практика показала, що переважна більшість наших вірних позитивно сприйняла зміну церковного календаря. Коли ми перейдемо святкувати Великдень по григоріанському календарю, припускаємо, що ПЦУ залишиться святкувати Пасху за юліанським календарем, тоді буде поділ під цим оглядом. Він буде відчутним і дещо дивним в тих храмах, де маємо спільні відправи в одному храмі з ПЦУ, бо по одному календарю буде Великдень, а інші будуть продовжувати піст до відповідної дати святкування», — сказав Митрополит Львівський.

Варто зауважити, що рік тому Глава УГКЦ, Блаженніший Святослав, в ефірі програми «Відкрита Церква» заявив, що узгодження спільного святкування Пасхи Східною та Західними Церквами, ймовірно, відбудеться в 2025 році на найвищому рівні. «Готуючись до ювілею Нікейського собору у 2025 році, ведеться праця в діалозі між Римом і Константинополем, Апостольською столицею і Вселенською Патріархією над спільною оновленою Пасхалією, щоб християнам усього світу можна було святкувати Пасху в один день. Тому наші владики вирішили ще тих кілька років зачекати. Бо коли ми перейдемо на григоріанський календар для нерухомих свят, то, залишаючи актуальну Пасхалію, святкуватимемо Пасху разом з усіма Церквами візантійської традиції»,  — зазначив Глава УГКЦ.

Нагадаємо, цьогоріч Українська греко-католицька церква та Православна церква України розпочинають Великий піст 18 березня і святкуватимуть Пасху 5 травня. Натомість у Римо-католицькій церкві піст розпочнеться Попільною середою — 14 лютого, а Великдень припадає на 31 березня, більш ніж за місяць до святкування Пасхи за юліанським календарем.

Також читайте: Глава УГКЦ: «Ми маємо шукати шляхів переходу на Григоріанський календар»

Львівські священники розповіли, як відсвяткували Різдвяні свята за новим стилем

Оновлений церковний календар на 2024 рік вже можна переглянути на головному сайті УГКЦ

За життям Римсько-католицької церкви в Україні можна слідкувати в зручному календарі