Провісниця християнства: 11 липня – святої княгині Ольги

Цьогоріч УГКЦ та ПЦУ вперше відсвяткують свято рівноапостольної княгині Ольги за новоюліанським календарем – 11 липня. Її ім’я носять два львівські храми.

Свята Ольга – княгиня київська, дружина київського князя Ігоря Рюриковича, перша жінка-християнка на великокняжому престолі Києва. Після смерті чоловіка зійшла на київський престол та була фактичною правителькою Русі у 944—964 роках. Підтримувала дружні стосунки із Візантією, 946 або 957 року відвідала Константинополь, де уклала угоду з імператором Костянтином VII Багрянородним і та охрестилася, прийнявши ім’я Олени. Зводила на Русі храми, і за її прикладом чимало язичників стало християнами. Літописець Нестор писав про неї: «Вона провістила християнство в нашій землі, як денниця сонце, як зоря перед раннім світлом, як місяць уночі, так світила вона серед невірних людей. Вона перша з Руси увійшла в небесне царство. Її величають сини Руси як начальницю. Вона і після смерти молить Бога за Русь».

Також читайте: Княгиня Ольга — перша свята Київської Русі: 7 фактів про неї

Після смерті Ольги її онук, святий рівноапостольний Володимир, переніс її мощі в знамениту київську Десятинну церкву Успіння Пресвятої Богородиці. В період його правління, ще до офіційної канонізації, Ольгу стали вшановувати як святу. Її канонізували у лику рівноапостольної в 1547 році з визначенням дня пам’яті 11 липня (за григоріанським/новоюліанським календарем). Пам’ять святої Ольги вшановують і православна, і католицька церкви.

Іконографія великої княгині Ольги — традиційна для всіх рівноапостольних святих. Її традиційно зображають на іконах стоячи. У правій руці свята тримає хрест, символ проповіді Христової, яку вели всі рівноапостольні святі. У лівій руці — символічне зображення храму.

Ще один традиційний образ святої Ольги — разом з рівноапостольним князем Володимиром Великим.

Ім’я святої княгині Ольги носять два львівські храми:

Храм святих Ольги і Єлизавети УГКЦ (м. Львів, пл. Кропивницького, 1)

Храм святих Володимира і Ольги УГКЦ (м. Львів, вул. Симоненка, 5)

Головне фото: мозаїка княгині Ольги в соборі святого Петра, Рим. Джерело: msmb.org.ua