Старі фото добромильських василіян: унікальна колекція львівського Музею історії релігії

Львівський музей історії релігії у жовтні представить в оцифрованому вигляді пам’ятки зі своїх фондів. Частина колекції – унікальні фотоматеріали, зокрема збірка світлин 1920-1930-х років із Добромильського василіянського монастиря святого Онуфрія.

Про фото із Добромиля Музей розповів на своїй фейсбук-сторінці.

«У Львівському музеї історії релігії зберігається цікава та різнопланова колекція фотоматеріалів, які ілюструють етапи розвитку світових релігій від 1920-х років й до сьогодні. Значна частина цієї фондової збірки – це матеріали з історії Української греко-католицької церкви. У нашій колекції є група оригінальних фотопластин на склі першої половини ХХ століття. Після опрацювання цього матеріалу маємо низку світлин. На них зображені отці василіани зі своїми учнями, братами-семінаристами, які в передвоєнний час навчались у студіях, що діяли при монастирі в Добромилі», – зазначили у дописі.  

Збір сіна, Добромиль, 1937/38 рр.

Більше про унікальну збірку світлин «Духовній величі Львова» розповіла координаторка проєкту Надія Полянська.

До збірки входять 66 фотопластин 20-30-х років ХХ століття. На початку 2010-х їх було відскановано та ідентифіковано зображених на них осіб, це зробив василіянин о. Ієронім Грім. Кожна пластина підписана – де, коли і кого було знято на фото.

Як розповіла Надія Полянська, фотографії показують щоденне і святкове життя одного монастиря. Світлини різні – і офіційні, портретні або з певним сюжетом, і неофіційні – тут, зокрема, зафіксовані моменти відпочинку і дозвілля добромильських василіян. Унікальна колекція дозволяє відчути атмосферу монастиря у період між двома Світовими війнами. На деяких зі світлин навіть зображені домашні улюбленці обителі.

Збір урожаю в саду Добромильського монастиря, 1931/32 рр.

«Серед цих фото є і такі, де зображені майбутні мученики – тобто ті, які загинули під час Другої світової війни та яких було вбито радянською владою опісля. Ці фотографії веселі, але водночас трагічні, бо люди, які на них відображені, ще не знають, що на них чекає. Це молоді хлопці, які в майбутньому, з одного боку, стануть кістяком Церкви в підпіллі; а з іншого — маємо багато біографій, коли люди виїхали в діаспору і там продовжили українську церковну справу», – розповіла Надія Полянська.

Добромиль, 1931/32 рр. по центру – Йосафат Коциловський

Крім знімків василіян, у збірці збереглися світлини інших осіб, зокрема жінок – це, як зазначила координаторка проєкту, можуть бути друзі чи родичі монахів, які відвідували їх у Добромилі. Є також фото з масштабних зустрічей чи заходів, де можна побачити тогочасний зовнішній вигляд дітей та дорослих – прикраси, вишивки, костюми тощо. Попри те, що деякі фото колекції пошкоджені або на них зафіксовано невдалі кадри, загалом це збірка дуже якісних зображень, які вдалося за допомогою надчутливого сканера оцифрувати зі спеціальних пластин, зроблених ще до поширення фотоплівок. 

Апостольство молитви перед Добромильським храмом, 1934 рік

«Ці пластини до нас потрапили з львівського історичного музею в 1970-х роках», – розповіла Надія Полянська. «Як вони опинилися там – складно сказати. Є два варіанти: хтось мав їх у особистій колекції, розумів, що в нього немає можливості їх зберігати, бо це скло, воно може побитися – тому продав музеєві, де все-таки більш надійне зберігання; або ж, можливо, у той період, коли Добромильський монастир був закритий, радянські установи, що почали діяти там, передали пластини в музей. Мені більш імовірною здається версія, що все-таки це хтось особисто віддав їх музеєві, але тут не можу сказати точно».

Завдяки якісному оцифруванню пластин фонд Львівського музею релігії отримав унікальні світлини, що збережуться, навіть якщо оригінальні фотопластини потемніють чи будуть пошкоджені. Саме їх вже від жовтня можна буде переглянути на сайті Музею і дізнатися імена людей, зображених на них. Ця виставка функціонуватиме лише в онлайн-форматі із практичних міркувань: самі пластини неможливо виставити для експозиції, адже для їхнього представлення потрібне спеціальне освітлення, що може зіпсувати експонат, та збільшувальне скло – сама пластинка невелика за розміром, і потребує збільшення. Натомість у цифровому форматі фото можна буде роздивитися у дрібних деталях.

Добромиль, кінець 30-х років. Обряд освячення дзвона Йосифом Галабардою, ігуменом Добромильського монастиря

Проте архів фото із Добромиля – це лише частина колекції, що буде виставлена. Разом із цими світлинами всі охочі невдовзі зможуть побачити оцифровані фонди музею.

«Ми також виставимо ікони, сакральні картини, графіку, нумізматику, археологію, дерево, стародруки – тобто максимально хочемо представити наші фонди, щоб люди орієнтувалися, які в нас пам’ятки зберігаються. Тому що в нас дуже різні експонати – не лише з Галичини чи Заходу України», – зазначила Надія Полянська. За її словами, в Музеї зберігаються цінні пам’ятки буддійської, мусульманської колекцій, а також унікальна юдаїка, віднайдена як скарби під час будівельних робіт у місцях, де їх колись залишили мешканці юдейських громад. Під час повномасштабної війни експонати Музею в основному перебувають у сховищах, але проєкт оцифрування дасть можливість познайомитися із ними і в майбутньому побачити наживо. Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду. 

Отці Марко Романович і Йосафат Лабай з родичками, Добромиль (між 1931 і 1932 роками)

«В нас дуже цікава колекція, і ми, звичайно, виставляли її в нашій експозиції, під час багатьох виставок – але зараз немає такої можливості, тому хочемо опублікувати в інтернеті. Сподіваюся, що після перемоги ми повною мірою відтворимо нашу експозицію і будемо показувати всі наші найцікавіші пам’ятки», – зазначила Надія Полянська.

Фото з фондів Львівського музею історії релігії

Головне фото: студенти переходять ріку, 1929-31 рр. 

Підготувала Марічка Цьомик

Також читайте: О. Климентій (Стасів) ЧСВВ: «Над Кристинопольською землею сяє ореол святості»

О. Йосиф Кралька ЧСВВ: «Хочеться відчувати, що наші здобутки є здобутками всієї Церкви»

О. Пантелеймон Саламаха ЧСВВ: Девізом нашого ліцею є «Служба Богові та Україні»