Святитель Іван Золотоустий: Як боротися з гнівом?

Навчимося поступливості та лагідності Спасителя: «Навчіться від Мене, бо Я лагідний і покірний серцем» (Мт. 11, 29), — та відкиньмо всіляку гнівливість. Коли повстане хто проти нас — ми будемо смиренними.

Святитель Іван Золотоустий

Якщо хтось буде поводитись з нами нахабно — будемо послужливі. Якщо хтось буде в’їдливо нам щось казати, або шматувати нас насмішками чи лайливими словами — не будемо відповідати тим самим, щоби помстою за себе не погубити себе.

Гнів – це звір жорстокий і лютий. Насправді нема нічого гіршого, нічого потворнішого за обличчя, перекошене від гніву; а якщо таке обличчя, то тим більше — душа. Бо коли копирсаються в бруді, то починає смердіти; подібно, коли душа збуджується гнівом, то з’являється велика потворність.

Але ти скажеш, що не в змозі витерпіти паплюження від ворогів. А скажи, чому? Якщо ворог сказав правду, то ти мав ще раніше сам собі докорити, і ти маєш бути вдячний йому за картання; а якщо він каже неправду, не звертай на те увагу. Він назвав тебе жебраком — посмійся над цим. Назвав тебе підлим або дурнем — пошкодуй його, тому що хто скаже: «дурний, — той підпадає під вогняну геєну» (Мт. 5, 22).

Також читайте: Сім думок із книги пророка Малахії, які рятують життя

У Данте люди підвладні гніву та ліниві (флегматичні) перебувають на п’ятому колі пекла. Вони знаходяться в смердючому болоті річки Стікс (грецьк. – “ненависний”), гнівні на поверхні б’ють руками та ногами, флегматичні – при дні вовтузяться.

Отже, якщо інший стане зневажати тебе, подумай про те покарання, якому він підлягає, — і тоді не лише не будеш гніватися, а ще й заплачеш. Ніхто не сердиться на людину, яка має лихоманку чи високу температуру, бо таких людей шкодують та їм співчувають. І саме такою є розгнівана душа.

Помстися тим, що змовчиш, — бо цим завдаси ворогові смертельного удару. Якщо ж у відповідь на докір докорятимеш, то розпалиш вогонь.

Але ти можеш сказати, що присутні подумають про тебе, ніби ти слабкий боягуз, бо змовчав. Навпаки – вони не звинуватять тебе в малодушності, а здивуються твоїй мудрості. А якщо ти почнеш ображатися, коли тебе зневажають, то інші можуть подумати, що сказане – правда. Ось скажи, чому багачеві смішно, коли хтось називає його жебраком? Хіба не тому, що він знає, що небідний? Так і ми, якщо на зневажливі слова відреагуємо сміхом, то дамо гарний доказ того, що сказане нас не стосується. Тим більше, що «коли між вами є заздрість, суперечки і розділення, то хіба ви не плотські?» (1 Кор. 3, 3).

Також читайте: О. Яцек Салій OP: Бог — справедливий чи милосердний?

Каїн у гніві, який був викликаний заздрістю та образою, вбиває свого брата Авеля. Фреска Бернардо ді Стефано Росселі, 1474.

Тому будемо духовними та приборкаємо цього страшного звіра. Між гнівом та сказом нема ніякої різниці; гнів – це те ж саме біснування, або навіть гірше за біснування. Біснуватий може отримати прощення; а хто гнівається – буде підданий тисячам мук, як той, що добровільно прямує в безодню погибелі.

Отже, щоб визволитися від покарання в теперішньому житті і муки в майбутньому, відкиньмо цю пристрасть і виявляймо всіляку лагідність та поступливість. Через це здобудемо спокій нашим душам і тут, і в Небесному Царстві, якого нехай ми всі сподобимось по благодаті та чоловіколюбству Господа нашого Ісуса Христа, через Якого і з Яким Отцю зі Святим Духом слава нині і повсякчас, і навіки віків. Амінь.

Із 48-ї бесіди на Євангеліє від Івана.

Основне зображення: деталь картини Сім смертних гріхів і Чотири останні речі, Ієронім Босх

На картині зображені два селянина в бійці. Таверна на задньому плані вказує на те, що вони п’яні. Обидва вони відкинули свої капелюхи і дістали клинки. Селянин зліва, який, схоже, вирішив одягнути на голову триногий табурет як свого роду захисний обладунок. Жінка намагається розборонити бійку, показуючи нам, що лють або гнів – це неправильний підхід до життя.

Також читайте: Яким чином людина порушує Божу заповідь «Не убий!»

Хіба є заповідь: «Не матюкайся?»: Сім запитань про лайку ієромонаху зі Львова

Божа обітниця для Нації