Хіба є заповідь: «Не матюкайся?»: Сім запитань про лайку ієромонаху зі Львова

Спочатку короткий огляд еволюції розповсюдження «матюкарства». Не є таємницею, що брудні слова ніколи не були в дефіциті поміж людей. Однак в минулому лайлива мова була ознакою швидше кримінальних кіл, або ж людей важкої фізичної праці, які жили у вкрай складних обставинах, та яким бракувало духовної опіки й освіти.

Однак з часом свобода самовираження знесла всі межі і людина, яка не лається перетворилась на дивину. А в час війни лайка стала ще більш актуальною.

Ми вирішили допомогти нашим читачам з’ясувати це питання з християнської точки зору. Настоятель Свято-Воскресенського Новоафонського монастиря у Львові (вул.Пекарська, 59а) ігумен Іов (Ольшанський) відповів для сайту «Духовна велич Львова» на сім важливих запитань про лайливу мову. Тож читайте, роздумуйте, поширюйте.

  1. Лайка – нейтральна річ, шкідлива чи корисна?

Коли ми говоримо про лайку, в першу чергу ми говоримо про СЛОВО. Слово це не нейтральна річ, слова пов’язують наш світ внутрішній зі світом зовнішнім. Словом було створено наше буття. «Словом Господнім сотворено небеса, і духом уст Його – вся сила їх» (Пс. 32, 6) Лайкою ми грішимо проти однієї з рис подоби Божої в нас – здібності до слова, про яку говорить нам преподобний Іоан Дамаскин. Однією з задач диявола є якраз спотворення в людині тих рис, які роблять її подібною до Бога. Тому лайка це не просто «шкідлива звичка» – це спотворення нашої розумної природи та боротьба за те, щоб називатися християнами не лише на словах.

  1. У чому шкода від матюків? Хіба десь є заповідь: «Не матюкайся?»

У Священному писанні ми знаходимо такі слова: «Ніяке гниле слово нехай не виходить з уст ваших, а тільки добре у навчанні у вірі, щоб воно давало благодать тим, що слухають. І не ображайте Святого Духа Божого, яким покладено на вас печать у день відкуплення» (Єф. 4, 29-30). Коли людина лається, в першу чергу вона починає принижувати, знищувати та спустошувати в собі те що робить її людиною,

Слово може творити, а може знищувати. Людські слова мають творчий потенціал. Слова любові та доброти – творчі, лайливі слова – спотворюють і знищують. Господь творить, а людина нищить. Лайка йде в розріз з основною метою людського буття – бути співтворцем Богові цього світу.

  1. Чи попаде людина в пекло за лайку?

«…Язик – невелика частина тіла, але багато чинить. Подивись, невеликий вогонь, а як багато речей спалює! І язик – вогонь, прикраса неправди; язик поставлений так між нашими частинами тіла, що сквернить усе тіло і запалює круг життя, будучи сам запалюваний від геєни …» (Як. 3, 5-6). На мою думку, це один з найкращих виразів згубного впливу що може зашкодити людині у Богоспілкуванні. Лайку можна назвати антимолитвою – жертвою ворогові людського роду. Людина що лається стає одержимою, вмістилищем духу бісівського – бо ми стаємо єдиним з тим, що вимовляємо.

Лайка це вершина мерзот, що живуть в людині. Розпуста, обжерливість, пияцтво, гнів, пиха і гордливість продукують лайку, і людина звичайно віддаляється від Бога та закриває себе у своїй пихатій самості.

Пеклом я зазвичай пояснюю стан самостійного відчуження людини від Бога, неможливістю після свого фізичного існування задовольняти свої страсні забаганки. Тому звісно маючи згубний навик і бажання при неможливості його втілювати людина буде страждати пекельними муками.

  1. Чи треба сповідатись, якщо лаявся?

Коли людина лається вона в першу чергу оскверняє не так свої вуста, скільки своє серце. З нечистим серце дуже важко по-справжньому спілкуватися з Богом. Сповідь дозволяє очистити своє серце, відкритися до Богоспілкування.

  1. Якщо матюки «патріотичні», хоча й не українські?

Любов до Батьківщини можна виявляти у безліч способів. Патріотичні матюки, на мою думку найнижчий спосіб вияву цієї любові. Злослів’я шкодить не лише тим хто ним користується, але й загальному рівню відношення до нашої України.

  1. Якщо людина матюкається без злоби, а має це за звичку?

Це, мабуть, скоріше психологічна проблема, адже людина що матюкається зі звички має зазвичай невпевненість у собі, комплекси, неспроможність досягти авторитету та поваги в інший спосіб. Іноді це трапляється від вибуху емоцій, і від цього ніхто не застрахований, коли починають проявлятися наші підсвідомі навички з дитинства чи юності. Іноді така мова явно відрізняє представників нижчих прошарків суспільства.

Людина що поважає себе – завжди буде уважна до слів які промовляє.

  1. Як людині замінити лайливі слова, бо ж для багато хто не уявляє своє життя без них?

Моя порада це – Ісусова молитва. Найкраща швидка допомога у всіх скрутних і радісних ситуаціях. Адже лайка може вирватися не лише коли тобі дуже погано – але коли тобі «занадто» добре). Промовляння імені Божого відкриває Небо і насичує душу животворчою Божою благодаттю.

Ієромонах Іов (Ольшанський): «Якщо священик вас не надихає, шукайте іншого»