У понеділок, 2 вересня 2024 року, розпочалась XV Римська Генеральна капітула Василіянського Чину Святого Йосафата.
Про це повідомляє сайт отців василіян.
Відразу зазначимо, що Генеральна капітула — це найвищий законодавчий орган Чину, що збирається раз на чотири роки. Капітула обговорює різні питання, які стосуються життя та діяльності монашого Ордену всюди, де він веде свою діяльність, та приймає відповідні рішення.
Василіянські Провінції уповноважують на капітулу делегатів. Це діючі протоігумени, вислужені протоігумени з попередньої каденції, а також делегати, які обираються на провінційних капітулах.
«Ми присутні на всіх континентах, де є присутня Українська греко-католицька церква, окрім Австралії — в Сполучених Штатах Америки, в Канаді, в Бразилії, де є велика Провінція, і також в Аргентині», — розповів в інтерв’ю «Живому телебаченню» теперішній протоархимандрит Василіянського Чину о. Роберт Лисейко.
Раз на вісім років на Генеральній капітулі обирають протоархимандрита, раз на чотири роки — його дорадників (консульторів). Цього разу протоархімандрита не обиратимуть.
У ці дні отці василіяни переживають дні духовної віднови, особливо моляться — просять Бога дати мудрість учасникам капітули, як реагувати на виклики тепер і в майбутньому — в певному сенсі рішення капітули мають пророче значення.
Відкриття
Розпочалась XV Римська Генеральна капітула урочистою Божественною Літургією в Базиліці святого Петра у Ватикані — на гробі святого Йосафата, у понеділок, 2 вересня 2024 року.
Очолив її отець-протоархимандрит Роберт Лисейко, ЧСВВ у співслужінні з Головною Управою Василіянського Чину Святого Йосафата та учасниками Генеральної капітули, які представляють Делегатуру й десять Провінцій європейського континенту, а також країни Північної та Південної Америки. Богослужіння звеличили своїм співом черниці Чину святого Василія Великого та Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії.
У проповіді о. протоархимандрит зазначив, що любов один до одного за прикладом Христа є гаслом василіянської спільноти, щоб вона відображала безкорисливу братню любов, присутню в житті перших християн «і яка так легко затрачається в пізніші часи». «Спільнота василіян була покликана, щоб бути зразком справжнього, автентичного християнського життя, та через приклад свого життя потягати до такої ревності інших людей, які чули та приймали науку Ісуса Христа», – сказав проповідник.
Говорячи про євангельські ради, Генеральний настоятель зауважив, що таке життя у відреченні й посвяті спрямоване на те, щоб саме Бог був життєвим центром і метою. «Господь покликав нас Собі на служіння, на яке ми добровільно погодилися і прийняли, щоб шукати, сповняти Божу волю та бути для багатьох людей видимими знаками справжнього християнського життя у братній любові», – зазначив о. Роберт. За його словами, приклад чернечого життя виявляється насамперед у взаємній братній любові, яка є зовнішнім виявом любові до Бога.
На завершення о. протоархимандрит роздумав, наскільки кожен чернець прагне бути Христовим учнем, який проповідує Євангеліє та живе братньою безкорисливою любов’ю, щоб бути видимим знаком того, що життя згідно з навчанням Ісуса Христа є можливим.
Варто зазначити, що перший день Генеральної капітули є днем духовної віднови, що цьогоріч присвячена митрополиту Йосифу Велямину Рутському – першому Генеральному настоятелю Чину та активному церковному діячеві, який провів ґрунтовну реформу монашого життя в Київській митрополії.
Додатково
Василіянський Чин святого Йосафата є чоловічим міжнародним Чином папського права; він належить до візантійської традиції, а його члени – до різних Східних Католицьких Церков, більшість – до УГКЦ. У наш час майже 500 членів Чину виконують своє служіння у Аргентинській, Американській, Бразилійській, Канадській, Польській, Румунській, Словацькій, Угорській, двох Українських Провінціях та в Делегатурі в Португалії, здійснюючи євангелізаційну та душпастирську працю, крім згаданих країн, також в Італії, Литві та Сербії (джерело).
фото: www.facebook.com/PadriBasiliani
Також читайте: О. Йосиф Кралька ЧСВВ: «Хочеться відчувати, що наші здобутки є здобутками всієї Церкви»
Єпископ Василь (Тучапець): «Ця війна змінює ставлення людей до конфесій і Церкви»
О. Климентій (Стасів) ЧСВВ: «Правдива переміна світу походить не від революцій, але від святих»