«Їх захопив sacrum». За 10 років кількість католиків у Швеції зросла на п’яту частину

Католицизм – одна із релігій, що зростають у Швеції найшвидше. За останні 10 років понад 20 000 людей приєдналися до Католицької церкви. Що їх приваблює?

«Швед буває в церкві чотири рази в житті – на хрещенні, на конфірмації, на весіллі і на похороні». Цей анекдот я почув від гіда, коли відвідав Карлскруну. Скандинавські країни часто пов’язуються зі соціальним лібералізмом, необмеженою свободою, зосередженістю на зручності в житті та зростаючою секуляризацією.

Протягом останніх п’яти століть Швеція була переважно лютеранською і є однією з найменш релігійних країн – поряд із Китаєм, Японією, Естонією, Норвегією та Чехією. У Швеції, як і в інших скандинавських країнах, католики завжди були незначною меншістю. Але останнім часом це одна з небагатьох країн Європи, де кількість католиків зростає. Навернення до католицизму у Швеції стає все більш помітним.

Як повідомляє «Göteborgs-Posten», за останні 10 років до Католицької Церкви приєдналося понад 20 000 осіб, і тепер вона налічує 130 000 вірних. Варто знати, що до 2000 року Церква у Швеції діяла як соціально значуща організація, не маючи формального статусу. Тоді шведів реєстрували відразу після народження як членів державної Лютеранської церкви.

«Католицизм перестав бути екзотичним»

За останнє десятиліття католиками стають дорослі лютерани.

«Швеція змінилася, католицизм більше не є екзотичним», – розповів Ульф Екман, колишній старший пастор харизматичної церкви «Слово Життя», яка в 1990-их роках проводила активну місіонерську діяльність у колишньому СРСР.  Однак з часом він відкрив для себе Католицьку церкву, дослідив її практику та віровчення, після чого залишив служіння пастора і разом з дружиною долучився до неї.

Шведи повертаються до Бога

Сьогодні молодь, яка не була вихована в релігійному середовищі, все частіше навертається до католицизму. І це не лише іммігранти, але й корінні шведи. Найбільше католиків у Стокгольмі та місті Уппсала – там, де зародилося християнство в цій країні.

Отець Мар’ян Янкарж, парох католицького собору Святого Еріка в Стокгольмі, пояснює, що Католицька церква тут послідовна у своїх поглядах — на відміну від Протестантської церкви, яка починає запроваджувати нові літургійні обряди з наголосом на гомосексуальних стосунках.

«Вірні помічають непослідовність у моральних чи богословських питаннях, вони починають шукати чогось постійного», – пояснює о. Янкарж в інтерв’ю з Богуславом Ронпалою та Аґнєшкою Журек для radiomaryja.pl.

Священнослужитель каже, що скандинавів у католицьких храмах захоплює sacrum – табернакль (кивот) і Святі Тайни, а також традиційні цінності та авторитети.

Більшість новонавернених – освічені люди, найчастіше лікарі, вчителі та колишні пастори. Їм притаманні відповідальність за парафію, ревність і відданість громаді. Зі збільшенням кількості католиків зростає потреба в храмах. Церква також отримує більше доходів – у скандинавських країнах вона частково фінансується з податків, які становлять один відсоток від доходів вірних.

Новою тенденцією є також збільшення кількості духовенства. Найчисленнішою групою серед них є поляки, за ними йдуть шведи. Частина з них раніше належала до протестантської церкви.

Шведські католики на цьогорічному європейському паломництві в місті Шартр

До католицизму в Швеції також навертаються і священнослужителі

Кардинал Андерс Арбореліус, єпархіальний єпископ Стокгольма, став католиком у віці 20 років, а через два роки вступив до монастиря кармелітів босих.

«Багато з найбільш традиційних і консервативних католиків у наших парафіях перейшли зі шведської Лютеранської церкви» — розповідає Крістіна Хелльнер, спеціаліст з комунікацій Стокгольмської дієцезії. Вона зазначає, що «часто вони є найактивнішими і “найгучнішими” в соціальних мережах».

«За даними дієцезії, на минулий Великдень до Католицької церкви було прийнято 70 катехуменів», – додає Хелльнер.

Використано матеріал з aleteia.org.

фото та відео: фейсбук-сторінка молодіжного католицького руху в Швеції Helige Eriks Legion

Також читайте: Андрій Камінський: «Літеплих традиційних католиків не існує»

Вона впала на коліна під хрестом і закохалася в Ісуса. Єврейка, яка стала бенедиктинкою

«Не знаєте ні дня, ні години»: колишня модель розповіла історію свого навернення