«Заради єднання та перемоги»: у Софії Київській зустрілися представники духовенства та мирян УПЦ (МП) і ПЦУ

16 лютого 2023 року на території Національного заповідника «Софія Київська» відбулася зустріч представників духовенства та мирян УПЦ (МП) і ПЦУ. Про це повідомляє Державна служба з етнополітики та свободи совісті.

Організаторами зустрічі виступили ініціативна група духовенства та вірян УПЦ (МП) і ПЦУ, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті, а також громадські організації «Європейський центр стратегічної аналітики», «Центр святого Кирила Лукаріса» та Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості».

Зустріч розпочалася молебнем за справедливий мир, цілісність та збереження України, а також за єднання та діалог між Православними Церквами України. Звершив моління протоієрей Георгій Коваленко. 

У межах зустрічі відбувся круглий стіл «Церква, суспільство, держава: діалог заради єднання та перемоги». Наскрізною темою дискусії та обговорень стала розбудова діалогу для взаємного порозуміння УПЦ та ПЦУ, а також спільні пошуки шляхів для майбутньої злагодженої співдії Православних Церков України.

Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський наголосив, що консолідація суспільства – необхідна передумова перемоги, а єдність українського Православ’я – важлива складова цієї консолідації; втім, безумовно, така консолідація навряд чи можлива без розриву УПЦ з російською церквою, яка перетворилася на інструмент виправдання російського вторгнення. Очільник ДЕСС докладно зупинився на законопроєктах, внесених до Верховної Ради України, метою яких є унеможливлення діяльності структур Московського патріархату в Україні, а також на тих функціях, якими наділяють ДЕСС ці законопроєкти.

«Керівництво держави і, природно, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті дуже зацікавлені в єдності православних, у єдності, де немає ані переможців, ані переможених, ані тріумфаторів, ані тих, кого везуть на щиті. Я дуже сподіваюся на зустрічні зусилля. Ви приступаєте до цієї роботи не на порожньому місці, звичайно, але в абсолютно нових умовах, коли часу на розкачку не залишилося», – зазначив Голова ДЕСС, наголосивши, що  відсутність єдності Православ’я в Україні не має виправдання з жодного огляду – ані з євангельського, ані з канонічного, ані з морального. 

Учасники зустрічі погодились на тому, що єдність Православ’я не має альтернативи, щоправда, необхідно працювати над формою цієї єдності.

«Найперше, що нас сьогодні об’єднує, — це уболівання за майбутнє Церкви в Україні. Мені хочеться вірити, що всі ми бачимо майбутнє в єдності», — наголосив клірик Білоцерківської єпархії УПЦ (МП) протоієрей Ігор Ковровський. «Ми є єдині в засудженні російської агресії проти України, її суверенітету та територіальної цілісності, ми єдині у висловленні протесту проти позиції московської патріархії, і зокрема патріарха Rирила щодо війни, розв’язаної російською воєнною машиною. Ми єдині у засудженні богослов’я війни, яке офіційно пропагується представниками московського патріархату. Ми єдині у висловленні готовності об’єднати зусилля для підтримки українських захисників у їхній героїчній боротьбі за звільнення окупованих українських територій, за встановлення справедливого миру й відновлення безпеки та стабільності в Україні».

Серед викликів перед Церквами у подоланні розділеності клірик УПЦ (МП) назвав різне бачення шляхів єднання.

Протоієрей Волинської єпархії ПЦУ Володимир Вакін у свою чергу наголосив, що вважає єдиним можливим варіантом єдності у православ’ї повноцінне об’єднання релігійних об’єднань. «Якщо ми говоримо про єдність у Православ’ї, то це не співіснування з іншими деномінаціями. Я хочу дивитися на православних України, як на співбратів у Христі, а не як на культурне вираження нашого співіснування. Тому що цього вимагає структура нашої церкви. І саме за цю єдність ми маємо вболівати», — зазначив він.

Протоієрей Володимир підкреслив, що відсутність мети об’єднання церков може лише посилити міжцерковну конфронтацію. Натомість, на його думку, одним із необхідних кроків, який необхідно зробити релігійним православним об’єднанням України, є налагодження зв’язку із Вселенським православ’ям: «Предметом нашого діалогу має бути єдність через об’єднання і приналежність до Вселенського православ’я. Має відновитися спілкування із Вселенським православ’ям та усіма помісними церквами, усі майбутні кроки до об’єднання варто робити у такій співпраці та діалозі».

На свідчення спільних зусиль представники ініціативних груп ПЦУ та УПЦ (МП) підготують звернення до єпископату, духовенства і вірян церков, яке невдовзі буде опубліковано.