У Львові богослови та науковці обговорили спадщину Другого Ватиканського Собору та його вплив на сучасний екуменічний рух

ІІ ВатиканськийВ Українському католицькому університеті відбулася дводенна міжнародна конференція «Спадщина Другого Ватиканського Собору: у дусі Lumen gentium, Unitas redintegratio and Orientalium Ecclesiarum». Учасники конференції обговорили документи Собору та їх вплив на сучасний екуменічний рух, а також про роль Східних католицьких церков.

Конференція розпочалась урочистою Архиєрейською Літургією, яку очолив Архиєпископ Циріл (Васіль), ТІ, Секратар Конгрегації Східних Церков.

Ігор ВозьнякПривітальну промову виголосив Високопреосвященний владика Ігор (Возьняк). Митрополит відзначив, що церкви, які існують в Україні, відіграють важливу роль в екуменічному русі, однак – не всі. Владика наголосив, що церква повинна не тільки закликала до миру, але також старатися багато в чому сприяти йому, відважно говорити, заохочувати різні сторони, особливо політичні, до того аби припинилося кровопролиття і запанував мир. І закликав всіх «пам’ятати про молитву і старатися робити так, аби мир мав місце не тільки в Україні, а й у всьому світі».

До присутніх звернувся також Митрополит Львівський і Сокальський Української Православної Церкви Київського Патріархату Димитрій (Рудюк), який підкреслив значний вклад Другого Ватиканського Собору в розвиток екуменічних стосунків між Католицькою і Православною Церквами, а також відзначив, що в Православній Церкві, Димитрій Рудякзокрема в духовних школах Київського Патріархату, занадто мало знають про цей Собор і про його спадщину. Крім того, владика провів паралель між Другим Ватиканським Собором та Всеправославним собором, який планують провести у 2016 році і висловив сподівання, що майбутній Собор у Веленському Православії стане свого роду відповіддю на ті питання, які поставила Католицька Церква на Другому Ватиканському Соборі.

Генеральний вікарій Львівської архідієцезії Римо-католицької Церкви о. Юзеф Павлічек зачитав привітання від Львівського Митрополита, Архиєпископа Мечислава Мокшицького. У своєму слові митрополит Мечислав передав учасникам побажання продовжувати розвивати ідеї Другого Ватиканського Собору та радіти з того, що маємо спільного і прекрасного.

Президент Інституту екуменічних студій о. д-р. Іван Дацько на початку конференції відзначив: «Питання єдності церков для нас є пріоритетним тому, що Україна геополітично розташована на грані двох світів. Тут зустрічалися Римська і Візантійська культури та цивілізації, тут зустрічалося католицтво та православ’я, які, як наголошує Другий Ватиканський Собор, себе не поборюють, а доповнюють».

Участь у конференції взяли богослови з України та закордону: архиєпископ Циріл (Василь) ТІ, Секретар Конгрегації Східних Церков (Святий Престол), о. д-р. Гіацинт Дестівель O.P., Папська Рада сприяння єдності християн (Святий Престол), д-р Антуан Аржаковський, співдиректор департаменту «Суспільство. Свобода. Мир», Коледжу Бернардинців (Париж), д-р Герхард Альберт, виконавчий директор фундації «Renovabis» (Фрайзинг), владика Філарет (Кучеров) єпископ Львівський і Галицький УПЦ МП, Тарас Курилець, докторант Папського Університету Св. Томи Аквінського (Рим) та ін..

Філарет КучеровТак владика Філарет (Кучеров), Єпископ Львівський і Галицький Української православної церкви Московського патріархату, презентував дослідження історії налаштування контактів між Ватиканом і СРСР, зокрема розповів про участь спостерігачів РПЦ у Другому Ватиканському соборі: «Ватикан хвилювала доля католиків, що проживали в соціалістичних республіках та греко-католиків на чолі з репресованим митрополитом Йосипом Сліпим. Внаслідок Собору розпочався новий етап екуменічного діалогу між церквами, відбулася відлига, хоча деякі стереотипи залишилися».

Підсумки міжнародної конференції «Спадщина Другого Ватиканського Собору: у дусі Lumen gentium, Unitas redintegratio and Orientalium Ecclesiarum» підбив президент Інституту екуменічних студій УКУ о. д-р Іван Дацько. Крім того, у своїй доповіді о. Іван наголосив, що для того, аби досягнути єдності між православними та католиками, необхідно шукати те, що нас єднає, а не підкреслювати відмінності між нами. «Щоб настала єдність, треба міняти ментальність людей, дозріти до єдності, а передусім треба її бажати. І рівночасно треба зберегти вірність Христовій науці» – зазначив о. д-р Іван Дацько. На завершення він подякував доповідачам та слухачам і закликав усіх поруч із науково-дослідницькою діяльністю пам’ятати про молитву.

Фото: Архів ЕСТ