2 лютого – Стрітення: п’ять львівських храмів святкують празник

2 лютого Православна церква України, Українська греко-католицька церква та Римо-католицька церква в Україні святкують празник Стрітення Господнього – одне з найбільших християнських свят. Цього року це свято українські Церкви вперше святкують в один день. У Львові свій храмовий празник відзначають на Стрітення п’ять храмів.

Свято Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа завершує цикл Різдвяних свят і передує початку Великого Посту. У цей празник згадують подію принесення малого Ісуса до Єрусалимського храму через 40 днів після Його народження. Йосиф і Марія виконують припис закону посвячення первородного сина Господеві. Як незаможна пара, вони приносять у жертву пару голубів. У храмі їх зустрічає праведний старець Симеон, якому, згідно з переданням, було провіщено жити аж до зустрічі з Месією, та пророчиця Анна. Симеон вітає Христа відомими словами, що збереглися в різних богослужіннях Церкви як «пісня Симеона» — нею моляться на Вечірні та супроводжують воцерковлення під час обряду Хрещення.

У цей день також святкують Всесвітній день богопосвяченого життя, згадуючи праведних старця Симеона та пророчицю Анну, що повністю присвятили своє життя служінню Богові у Єрусалимській святині. Цей день встановив Папа Іван Павло II у 1997 році.

У свято Стрітення традиційно в храмах освячують свічки. Їх називають стрітенськими або громничими через те, що, згідно з традицією, така свічка оберігає в час грози, посухи, повені чи інших катаклізмів. Свічку зі Стрітення запалюють під час негоди чи випробувань; проте вона є не магічним оберегом і не несе надприродної сили. Свічка є символом Божого благословення й опіки, і серед випробувань спонукає до молитви та довіри до Господа.

У Львові кілька храмів святкують цього дня престольний празник:

Військовий храм Стрітення Господнього УГКЦ (вул. Батуринська 1, бічна вулиці Клепарівської).

Каплиця Стрітення Господнього Українського католицького університету (вул. Свенціцького, 17)

Храм Стрітення ПЦУ (вул. Куликівська, 36)

Храм Стрітення ПЦУ (вул. В. Великого, 14)

Ще один храм Стрітення розташований на вулиці Винниченка, 30а.

Це колишній костел Матері Божої Громничої монастиря кармеліток босих — одна з найгарніших пам’яток львівського бароко першої половини XVII століття. Костел збудовано за проектом Яна Баптиста Джізлені – придворного архітектора двох королів Речі Посполитої: Владислава IV і його брата Яна Казимира. Про дату зведення  барокового храму (1642-1644) свідчить плита, вмурована над вхідним порталом. По скасуванні ордену кармелітів у Львові в монастирі була розташована духовна семінарія латинської архідієцезії. До 2019 року почергове служіння в храмі звершували громади УГКЦ та РКЦ. Теперішній статус храму незрозумілий, однак історичні спадкоємці святині  —римо-католики, позбавлені можливості звершувати богослужіння в святині.    

Храм Стрітення Господнього (Матері Божої Громничої), вул. Винниченка, 32а. Фото: Андрій Толстой