22 грудня 2023 року на сайті Української греко-католицької церкви опубліковано комунікат щодо рецепції в УКГЦ декларації Дикастерії віровчення «Fiducia Supplicans» про душпастирське значення благословень. Цей документ став відповіддю на Декларацію, довкола якої в середовищі Католицької церкви якої вже кілька днів активно тривають суперечки.
Як зазначено в комунікаті, його видано після консультацій із відповідними експертами та компетентними інституціями у відповідь на численні звернення єпископів, духовенства, монашества, церковних рухів та поодиноких мирян УГКЦ.
Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав зазначає, що документ Декастерії віровчення, оприлюднений 18 грудня 2023 року, трактує пасторальний сенс благословень у Латинській Церкві. Оскільки УГКЦ є однією зі Східних Католицьких Церквах, для вірних цієї Церкви Декларація не має правової сили. «Вона не розглядає питання католицької віри чи моралі, у ній не подаються жодні приписи Кодексу канонів для Східних Церков та не згадуються східні християни», – пояснено в комунікаті. «Українська Греко-Католицька Церква є однією зі Східних Католицьких Церков, тому має свою літургійну, богословську, канонічну та духовну спадщину, якої всі вірні зобов’язані дотримуватися та яку повинні плекати (ККСЦ, кан. 39–41). Значення поняття “благословення” в УГКЦ та Латинській Церкві є відмінними».
Окрім того, відповідно до богослужбової практики УГКЦ, благословення священника чи єпископа є літургійним жестом, який неможливо відокремити від решти змісту літургійних обрядів і звести лише до обставин і потреб приватної побожності. Це заначено в Катехизмі УГКЦ «Христос — наша Пасха» (п. 505–509).
«За традиціями візантійського обряду поняття “благословення” означає схвалення, дозвіл чи навіть наказ щодо певного виду вчинків, молитовно-аскетичних практик, зокрема окремих видів посту та молитви. Очевидно, що благословення з боку священнослужителя завжди має євангелізаційний і катехитичний вимір, тому в жодному разі не може суперечити вченню Католицької Церкви про сім’ю як вірний, нерозривний і плідний союз любові між чоловіком та жінкою, який Господь наш Ісус Христос підніс до гідності Святого Таїнства Подружжя. Пастирська второпність спонукає нас уникати двозначних жестів, висловлювань і понять, які б викривлювали чи спотворювали Боже слово та вчення Церкви», – підкреслює комунікат.
Також читайте: Єпископат РКЦ в Україні відреагував на скандальну декларацію з Ватикану
Благословення для всіх. Чи допомагає нова Декларація навернутись?
Відрізнити запах ладану від диму сатани в Церкві