Чи моральний біткоїн?

Християни здавна мають непрості стосунки з грошима. Як сказав наш Господь: «Не можете служити Богові і мамоні» (слово, що означає «багатство»). Він також сказав нам, що «Блаженні вбогі».

Чимало найбільших святих, включаючи мого улюбленого, святого Франциска Ассизького, приймали бідність і бачили в ній шлях до святості. Через все це багато католиків, природно, негативно ставляться до грошей. Дехто заходить так далеко, що вважає, ніби не можна бути багатим і вірним католиком (чого наш Господь і Церква ніколи не вчили).

Таке негативне ставлення до грошей, здається, проникло і в погляди деяких католиків щодо біткоїна, новітньої форми грошей. Більшість новин про біткоїн присвячені змінам його курсу і тому, як люди розбагатіли на ньому, не роблячи нічого іншого, окрім як «тримати» його. Це призвело до критики біткоїна і звинувачень у тому, що власники біткоїна не заробили свого багатства, і навіть у тому, що ті, хто просуває біткоїн, впали в нову форму ідолопоклонства.

Я не збираюся заглиблюватися в цю критику (яка здебільшого ґрунтується на нерозумінні біткоїна, нерозумінні економіки або нерозумінні католицького вчення про гроші), але я хотів би звернутися до простішого питання: чи є біткоїн моральним? Чи моральна сама технологія, і чи морально для католика [християнина] тримати і використовувати біткоїн?

Чи може технологія бути моральною або аморальною?

Якщо бути відвертим, то біткоїн, як і будь-яка технологія, є позаморальним. Він не є ані добрим, ані поганим, так само, як олівець чи ніж не є ані добрим, ані поганим. Важливо те, як інструмент використовується – олівцем можна написати наклепницькі слова проти іншого, а можна написати прекрасний вірш про Божу любов. Так само і з біткоїном: це всього лише програмне забезпечення, а тому він не є ні добрим, ні поганим.

Але це відповідь-відмовка. Хоча всі інструменти можуть бути позаморальними, деякі з них із більшою ймовірністю можуть бути використані для зла, ніж для добра. Ядерна бомба, наприклад, є позаморальним інструментом, але її майже неможливо використовувати морально правильно, оскільки вона неминуче вб’є невинних цивільних осіб. Деякі технології призводять людей до гріха легше, ніж інші.

Тож за цим стандартом біткоїн більше спрямований на добро чи на зло? Я думаю, що ми можемо дізнатися це, порівнявши його з його основним «конкурентом», тобто з доларом США.

Друк доларів

Багато речей відрізняють біткоїн від долара, головною з яких є його готівка. Біткоїн поповнює свою грошову масу за фіксованим графіком, який є загальнодоступним для всіх (наразі 6,25 BTC додаються в мережу приблизно кожні 10 хвилин – на час написання статті). Крім того, існує максимальна пропозиція в 21 мільйон BTC, яка може бути створена в кінцевому підсумку. Цей ліміт жорстко закодований у програмному забезпеченні, і змінити його практично неможливо.

Порівняйте це з доларом: обсяг грошової маси контролюється Федеральною резервною системою (ФРС), не існує фіксованого графіка створення нових доларів, а також не існує максимального ліміту пропозиції – долари можна створювати до нескінченності, якщо ФРС захоче (а вона, схоже, хоче цього).

Вже одна ця особливість робить біткоїн більш «моральним», ніж долари. Коли невелика група еліти може наповнити грошову масу, таким чином знецінюючи реальну купівельну спроможність заощаджених доларів, вони фактично обкрадають цих людей. Пенсіонер з фіксованим доходом, який заробляє $30 000 на рік, щороку заробляє менше через роздування грошової маси.

Біткоїн, за своєю конструкцією, запобігає цій формі обкрадання.

Фінансування воєн

Ще однією особливістю біткоїна, яка робить його морально вищим за долар, є той факт, що уряд не може його контролювати (і фактично ніхто його не контролює). Історія показує, що уряди, які контролюють свою валюту, завжди використовують її для фінансування своїх шкідливих рішень, зокрема, воєн. Більшість воєн непопулярні серед пересічних громадян, і ці громадяни не підтримують лідерів, які підвищують податки, щоб оплачувати ці небажані війни. Але маючи контроль над грошовою масою, політикам не потрібно отримувати схвалення перед початком війни – вони можуть заплатити за неї, надрукувавши нові гроші.

Адаптація біткоїна може призвести до більшого миру у світі.

Надання третім особам (сторонам) доступу до своїх грошей

Крім того, децентралізована природа біткоїна також призводить до того, що він є більш моральним, ніж долар. Коли ви використовуєте свою кредитну картку в магазині, ви довіряєте цю транзакцію третій стороні (часто кільком третім сторонам): вашому банку, компанії, що видає кредитну картку, самому магазину. Ви надали всім цим особам доступ до свого банківського рахунку. Окрім того, що вони потенційно можуть використовувати його для здійснення шахрайських операцій (які можуть бути відшкодовані вам, але збільшать витрати банку, які будуть перекладені на вас у вигляді комісій), банківська система також має можливість «закрити» ваш рахунок, відмовивши вам у доступі до ваших власних грошей.

З іншого боку, один з девізів біткоїна полягає в тому, що ви можете «бути своїм власним банком». Ви можете мати повний і тотальний контроль над своїми грошима, і коли ви платите комусь, вони мають доступ лише до того, що ви їм надсилаєте, і ні до чого іншого. Це призводить до набагато меншого ризику шахрайства і набагато меншої можливості для «довіреної» третьої сторони зникнути з вашими коштами.

Біткоїн краще захищає ваші гроші.

Безпечні гроші

Останній аспект біткоїна, який робить його більш моральним, ніж долар, – це складність його підробки. В той час як уряд докладає зусиль, щоб запобігти підробці доларів, підробити біткоїн практично неможливо. Це запобігає не тільки самому гріховному акту підробки, але й віртуальній крадіжці інших біткоїнів через девальвацію – підробка валюти має той самий результат, що й «законна» інфляція грошової маси.

Біткоїн запобігає знеціненню своєї вартості.

Релігія біткоїна?

Ще один момент порівняння біткоїна з доларом: будь-яке негативне використання біткоїна, наприклад, для купівлі наркотиків або фінансування терористів, однаково застосовне і до долара. Зрештою, це готівка є королем для незаконної діяльності.

Перевага біткоїна викликає захоплення у його прихильників. Так, іноді це захоплення може бути надмірним, навіть викликаючи у біткоїнерів релігійні почуття. Хоча я б не сказав, що бачив, як біткоїн переростає в ідолопоклонство, як дехто стверджує, я також знаю, що не варто судити про технологію, спираючись на надмірний ентузіазм її прихильників.

Наприклад, футбол може бути приємним видом спорту, але багато хто в цій країні ставиться до нього як до ідола, поклоняючись йому на місцевому стадіоні щонеділі. Та ця надмірна пристрасть не заперечує самого виду спорту – вона лише показує, що в багатьох людях сьогодні існує релігійна пустка, яку потрібно заповнити. І коли справжня віра погано справляється з євангелізацією, її місце займуть інші види діяльності, в тому числі і біткоїн.

Отже, чи є біткоїн моральним? Я б сказав, що він набагато моральніший, ніж долар США. Хоча любов до грошей у будь-якій формі є коренем зла (1 Тимофія 6:10), гроші самі по собі не є злом. А у випадку з біткоїном це форма грошей, яка менш схильна спокушати людей до зла, ніж інші види грошей.

Автор: Ерік Семмонс (Eric Sammons) – головний редактор журналу Crisis Magazine.

Джерело

Також читайте: Позиція: Папа помер. Хай живе папство

Сім думок із книги пророка Малахії, які рятують життя

О. Михайло Сивак: «Улюблений метод диявола – це напівправда»