Іменини Анни: у липні чи в грудні?

25 липня Православна та Греко-католицька церкви святкують свято Успіння праведної Анни — матері Пресвятої Богородиці. Проте зазвичай ті, хто носять її ім’я, святкують свої іменини 9 грудня, у день свята Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці. Тож що означає слово «успіння» та коли саме відзначати тезоіменитство Анни?

Про це «Духовній величі Львова» розповів о. Петро Бойко – кандидат наук із богослів’я, доцент та інспектор Львівської духовної семінарії св. ап. Іоана Богослова ПЦУ.

«25 липня за новоюліанським календарем ми відзначаємо свято Успіння праведної Анни, матері Пресвятої Богородиці — це день її смерті. Особливо до її заступництва прибігають жінки, які не можуть мати дітей — вони посилено моляться до праведної Анни, щоб за її посередництвом Господь дарував їм радість материнства», — розповів священник.

Священник зазначив, що як правило Церква вшановує святих у день їхнього упокоєння – або ж успіння. Це слово є відповідником, який походить від давньослов’янського слова «успє», що означає «сон» — звідси й наше слово «спати». Тому подію смерті, відходу до вічності святої Анни називають саме успінням.

Ім’я святої Анни не згадується в Біблії. Проте її глибоко шанують, черпаючи відомості про святу з інших джерел. «Церква Христова користується богоодкровенними істинами, які передавалися через Священне Писання і священне передання. Передання – це священна історія, яка не зафіксована у Біблії, а передається, зокрема в інших книгах, які вшановує Церква. Серед них є також Протоєвангеліє Якова та інша література, яку інколи називають апокрифічною», – розповів о. Петро Бойко.

Ім’я святої Анни згадують протягом року неодноразово. Проте найчастіше днем своїх іменин Анни (Ганни) вважають 9 (за юліанським календарем – 22) грудня — день свята Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці. Отець Петро Бойко зауважив, що хоча в назві грудневого свята справді згадується ім’я Анни, але йдеться про зачаття нею Марії — Богородиці. Саме тому через дев’ять місяців — 8 вересня – Церква святкує вже Різдво (Народження) Пресвятої Богородиці (а не Анни).

«День тезоіменитства наші Анни празнують сьогодні, 25 липня, – саме це день праведної Анни. Але нема нічого поганого, якщо хтось святкує свій день ангела ще й 9 грудня. Я думаю, це точно не гріх – якщо день розпочинається із молитви, із прикликання імені Божого і своєї покровительки, це буде тільки на благо», — підкреслив о. Петро Бойко.

О. Петро Бойко

Користуючись нагодою, священник привітав всіх Анн та Ганнусь з іменинами.

«В день згадування праведної Анни я вітаю усіх, хто носить це красиве, чарівне ім’я – Ганна або Анна. Воно є найпопулярнішим серед імен, якими називають дівчаток, і це ім’я означає “милосердна”, “миловидна”, “благодійниця”», – наголосив о. Петро Бойко.

Також читайте: О. Петро Бойко: Навчатися і служити в православному серці Львова надихає

О. Петро Бойко: «Дуже велика користь душі спочилого від загальної церковної молитви»

Свящ. Петро Бойко: Чому Пасху святкують у різні дні