Львів відвідав архієпископ Кельна — кардинал Велькі

У середу, 14 серпня, Львів відвідав кардинал та архієпископ Кельна Райнер Марія Велькі. Німецький ієрарх побував на вечірньому богослужінні в соборі святого Юра.

Архієпископ Кельна приїхав в Україну з візитом солідарності — впродовж шести днів він відвідає місця, яких торкнулася війна, зустрінеться з духовенством і віруючими, благодійниками, а також з тими, хто пережив окупацію та з родичами полеглих, повідомляє Vatican News.

Свій візит німецький кардинал розпочав зі Львова, побувавши на Вечірні у катедральному соборі св. Юра. Фотографії відвідин були оприлюднені на фейсбук-сторінці Львівської Архиєпархії УГКЦ.

Планується, що кардинал Велькі відвідає міста Ірпінь, Бучу та Гостомель та зустрінеться із тими, хто пережив російську окупацію. У Києві він зустрінеться з послом Федеративної Республіки Німеччина Мартіном Єґером. Також у програмі – зустріч з Верховним Архієпископом Києво-Галицьким Блаженнішим Святославом і вшанування пам’яті полеглих на військовому кладовищі та зустріч з їхніми родинами. У четвер, 15 серпня, кардинал звершить Євхаристію у катедральному соборі у Києві.

Перед тим, як вирушити в дорогу, кардинал Велькі заохотив до збереження перспективи надії, яка ґрунтується на вірі. «Бог нікого не залишає наодинці з бідою», – наголосив він, закликаючи до постійної довіри до Бога і терпеливості. «Молитва – це не опіум! Молитва означає: ми довіряємо Богові в певній справі», – підкреслив він.

Кардинал Велькі також відвідав Святоюрську крипту

Востаннє Кельнський архієпископ відвідував Україну в 2018 році. Від початку повномасштабної війни Кельнська архідієцезія створила три спеціальні фонди по 500 тисяч євро кожен для швидкого реагування на надзвичайні ситуації. Станом на кінець липня 2024 року підтримку отримали близько 50 проєктів на суму понад 1,2 млн євро.

Варто зазначити, що в самій Німеччині кардинал Велькі стикнувся з протистоянням пацифістів, повідомляв сайт katholisch.de.

Під час богослужіння міжнародної військової служби в Кельнському соборі, січень 2024

Так на початку січня 2024 року представники пацифістських угруповань пікетували Кельнський собор, в якому відбувалося богослужіння для вшанування військових, що несуть свою службу за кордоном задля захисту миру та справедливості. Того дня кардинал Велькі відстоював гідність військових та католицьку доктрину щодо справедливого спротиву насиллю. Архієпископ Кельна наголосив, що Ісус не є прихильником радикальної відмови від насильства.

«Сильнішою за будь-яку зброю є наша молитва», – сказав Велькі тоді, висловлюючи надію, що зброя замовкне і почнуться переговори. Війна і насильство завжди залишаться злом. Але слова Ісуса в Нагірній проповіді «Блаженні миротворці» не слід трактувати в сенсі радикальної відмови від насильства. Насильницький захист з метою самооборони має бути морально допустимим як крайній засіб і як «обов’язкове менше зло» у вузьких межах. «Зрештою, самозахист таки виправданий, бо без нього терор чи деспотизм може взяти гору, замінити законну державну владу і принести лихо народу».

У Львові

Звертаючись до присутніх в соборі св. Юра напередодні свята Успіння Пресвятої Богородиці, кардинал Велькі висловив співчуття і підтримку українцям у їхній боротьбі та випробуваннях війни. Водночас він закликав наближатися у цей темний час до Бога та надихатися від прикладу та підтримки Діви Марії.

«Сьогоднішнім святом Церква протиставляє правду про людину омані та неправді людській. Неправда про людину проявляється в цій нелюдській, жорстокій війні, що суперечить міжнародному праву, яку веде непередбачуваний деспот, що всіма силами пригнічує свободу і суверенітет вашого народу. Ця практикована неправда, ця брехня про людину знайшла своє вираження, серед іншого, у воєнних злочинах і звірствах цієї війни», — наголосив кардинал. Також він відзначив:

«Скільки страждань і скрути доводиться переживати вам, вашим родинам, усій вашій країні та Церкві внаслідок цієї несправедливої агресивної війни, яку всупереч міжнародному праву веде Росія проти вашої Батьківщини. Це повномасштабне вторгнення триває вже майже 2,5 роки. Скільки страждань, скільки руйнувань, скільки смертей, скільки ран і травм, скільки несправедливості ця війна вже принесла вам і вашій Батьківщині. Немає жодної сім’ї, яка б не переживала цього. Тому сьогодні ви, напевно, будете асоціювати себе набагато менше зі святом Успіння (Небовзяття) Марії з його радісним, пасхальним характером. Скоріше, у своїх стражданнях і бідах сьогодні ви, напевно, будете шукати захисту та пристановища в Страждальної Матері-Богородиці. На це натякав старець Симеон, коли пророкував Пресвятій Богородиці: “Меч прошиє Твою душу” (пор. Лк 2, 35)».

З 2011 по 2014 рік кардинал Велькі ніс служіння як архієпископ і митрополит Берлінський. І архієпископом, і кардиналом його призначив Папа Бенедикт XVI. Архієцезія Кельн є найбільшою католицькою архієпархією Німеччини. А Кельнський собор – мабуть, найбільш знаним у світі німецьким храмом.

Читайте також: Кардинал Мюллер: «Добрий пастир не має права втікати, коли він бачить вовка»