«Приборкувач вошей – Рудольф Вайґль»: львів’ян запрошують на перегляд унікального фільму

«Віртуоз, який зумів робити клізми вошам!» Подібні заголовки у світовій пресі сто років тому анонсували репортажі про вченого львівського університету, який винайшов найефективнішу вакцину у світі проти тифу. Своєю чергою в понеділок, 3 лютого, у Львові відбудеться показ документально-ігрового фільму «Приборкувач вошей – Рудольф Вайґль».

Фільм створений про виданого львівського вченого, львів’янами і у Львові. Ролі виконували професійні актори, студенти та випускники факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. І. Франка. Цікаво, що у стрічці також знявся знаний львівський священник о. Григорій Драус, який впродовж 12 років та був парохом парафії св. Йоана Павла ІІ.

Захід розпочнеться о 12 год у глядацькій залі факультету культури і мистецтв Франкового університету, за адресою — вул. Валова, 18. Вхід вільний — запрошуються усі зацікавлені.

Присутні зможуть переглянути 20-хвилинну стрічку про імунолога, тісно пов’язаного із Львівським університетом. Його праця стала рятівним щитом у боротьбі з епідемією тифу, змінивши хід історії.

Початкова ідея створення стрічки належала керівництву університету, розповів у коментарі для сайту «Духовна велич Львова» режисер і продюсер фільму Едуард Занюк:

«Вони до мене звернулися як до випускника цього вишу, чи не міг би я взяти на себе місію підготувати один із фільмів про видатних науковців, які викладали або працювали у Львівському університеті. Коли я почав обирати персонажа для фільму, якраз закінчилася пандемія, і я звернув увагу на постать Вайґля, який винайшов неймовірну за ефективністю вакцину. Фільм робився з нагоди 360-ліття університету, існує ідея зробити цілу серію таких портретів: зараз ми працюємо над наступною роботою — про Стефана Банаха — всесвітньовідомого математика, основоположника львівської математичної школи».

За словами режисера, зйомки фільму розпочались наприкінці 2021 року. А дозйомки і монтаж завершилися вже під час війни.

«Перший прем’єрний перегляд відбувся восени 2022-го. Далі – де могли, там показували. Не дивлячись на те, що триває війна, ми робили все, що від нас залежить, щоб цей фільм побачили не тільки ті, хто його створював, але і в Україні, і поза її межами. Ми хотіли не лише продемонструвати нашу роботу, але й показати світові, яку спадщину має Львівський університет», — розповів Едуард Занюк.

Також режисер і продюсер фільму розповів більше про сам захід.

«Духовна велич Львова»: На зустріч запрошені лише студенти факультету культури і мистецтв?

Едуард Занюк: Це абсолютно вільний показ. Ми запрошуємо, і представників польської громади, і студентів з інших факультетів, вільно прийти можуть всі, хто зацікавлений — ми їх щиро запрошуємо. Будемо раді всім.

Яка програма цього заходу: відбудеться лише показ фільму чи планується ще щось?

Буде кілька мізансцен перед показом фільму, щоби перенести присутніх в атмосферу того часу — в 30-ті, 40-ві роки минуло століття. Також ми готуємо на цей захід фотовиставку епізодів фільму. Робимо все можливе, щоб організувати зустріч у прямому ефірі з внучкою Рудольфа Вайґля, з якою я мав розмову, і яка висловила нам найтепліші і найщиріші слова подяки. Також вона написала листа до керівництва університету з подякою, що в такий непростий час і на такому високому рівні була зроблена робота з ушанування імені її дідуся. Вона також сприяє організації подібних презентацій у Польщі.

Будуть запрошені також науковці зі Львова: імунологи, біологи, яким близька ця проблематика — вони також матимуть можливість виступити. Я знаю, що Борис Павлович Кузьмінов буде брати участь — це директор Науково-дослідного інституту епідеміології та гігієни ЛНМУ. Можливо, він проанонсує і запросить до музею Генріха Мосінга, який створений у Львові. Мосінг був учнем Рудольфа Вайґля. І зараз, наскільки мені відомо, вони створили в себе інституті також музей самого Вайґля.

Збереться коло всіх зацікавлених — це студенти-журналісти, студенти-актори, науковці, і люди, яким цікава постать Рудольфа Вайґля.

Чи відомо Вам щось про зв’язок Рудольфа Вайґля з Церквою?

Я про такі факти не знаю. Генріх Мосінг — учень Рудольфа Вайґля – мав найтісніший зв’язок з Римо-католицькою церквою, здається, він був навіть підпільним священником. Про його подвижницьку місію та наукову діяльність відомо і в Польщі, і в Україні. Але мені точно відомо, що Вайґля посмертно було оголошено в Ізраїлі «Праведником світу» за те, що він допомагав рятувати багатьох євреїв від нацистської окупації Львова. Тому, навіть якщо він не був якось по-особливому релігійною людиною, його духовна велич однозначно оцінена і вшанована сьогодні і поляками, і українцями, і ізраїльтянами.

Варто відзначити також, що учнем, а пізніше і близьким сотрудником о. Генріха Мосінга був інший відомий львівський священник-сповідник о. Броніслав Барановський. До речі, а де похований Рудольф Вайґль?

У Кракові. Там його могила.

Дивно, що ми так мало знаємо про такого видатного львів’янина.

Погоджуюсь, бо і я, хоча й не найгірший випускник, і був навіть членом вченої ради університету як студент, але, до свого сорому, нічого не знав про Вайґля до початку роботи над цією темою. В радянські часи його постать замовчувалась, більше говорити про нього стали вже після здобуття Незалежності.

Рудольф Вайґль

Варто також відзначити, що як подає «Історична правда», основні нагороди Вайґль отримав посмертно (він помер у 1957 році) — Командорський хрест Ордена Відродження Польщі (вдруге, перший він отримав ще в довоєнній Польщі із рук Пілсудського), орден Св. Григорія Великого від Папи Римського і звання «Праведник народів світу» від Ізраїлю. У довоєнній Польщі Вайґль якось отримав від Президента міста Львова премію — 10 тисяч злотих (3 кг золота). На них він купив собі рибальський спінінг, дружині — шубу (все разом — 340 злотих), а залишок віддав на наукові дослідження.

Підготував Андрій Толстой

фото (окрім останнього): скріни з фільму