Сьогодні православні християни вшановують ікону Божої Матері «Нев’янучий Цвіт»

3 квітня православні християни вшановують ікону Божої Матері «Нев’янучий Цвіт». Місцем виникнення такого типу ікон вважається Константинополь, звідки вони поширилися православним світом.

Одна із таких ікон знаходиться у північній Греції, в монастирі Преображення — вона написана на стіні. В Україні існують різні списки з цієї ікони.

Звідки така назва? І в чому особливість цієї ікони?

«Нев’янучий Цвіт» – один із найшановніших образів Пресвятої Богородиці. Ця ікона була написана на Афоні, приблизно в XVI-XVII столітті.  

Ікони з назвою «Нев’янучий Цвіт» можуть відрізнятися між собою. Обов’язковою деталлю образу є квіти – зазвичай це лілея. На деяких іконах квітів багато. Богородиця може бути представлена у поясному ракурсі або ж сидіти на престолі. На Її руках або зовсім поруч зображений маленький Ісус з атрибутами Царя.

Літературною основою образу є тексти візантійських акафістів, в яких Діва Марія (а також Христос) порівнюється з нев’янучими і запашними квітами. Художній елемент сформувався під впливом західної традиції іконографії. У ті часи алегорія із текстів богослужінь часто переходила в іконопис. Так з’явилися ікони «Непрохідні двері», «Благодатне небо», «Нерушима стіна» та ін.

Цвіт (квітка) символізує нев’янучий цвіт дівоцтва та непорочності Богородиці. Звідси й назва ікони. Мабуть, не випадково її вшановують у квітні, коли природа починає оживати, а на деревах з’являється цвіт — складно знайти кращий природний символ чистоти та непорочної материнської ніжності.

Перед образом Богородиці на іконі «Нев’янучий Цвіт» моляться насамперед за щасливе заміжжя, сімейне благополуччя, здоров`я дітей, щоб зберегти себе в чистоті  та праведності.

Також читайте: Що спільного між Образом Божого Милосердя і Торжеством Православ’я?

Молитва перед іконою Божої Матері «Нев’янучий цвіт»

О, Пресвята і Пренепорочна Мати Діво, надіє християн і пристановище грішних! Захисти всіх тих, що у нещастях до Тебе прибігають, почуй зітхання наші, прихили вухо Твоє до наших молитов. Владичице і Мати Бога нашого, не зневаж тих, що потребують Твоєї допомоги, не відкинь нас грішних, врозуми і навчи нас; не відступи від нас, рабів Твоїх, за нарікання наші. Будь нам Матір’ю і Покровителькою, вручаємо себе милостивому Покрову Твоєму. Приведи нас грішних до тихого та спокійного життя; нехай ми оплачемо наші гріхи. О, Мати Маріє, наша преблага і швидка заступнице! Покрий нас своїм заступництвом, захисти від ворогів видимих і невидимих, пом’якши серця злих людей, що стають проти нас. О Мати Господа Творця нашого! Ти є корінь дівоцтва і нев’янучий цвіт чистоти і ціломудрія, пошли допомогу нам немічним, збуреним тілесними пристрастями, заблукалим серцями. Просвіти наші душевні очі, щоб ми бачили шляхи правди Божої. Благодаттю Сина Твого зміцни нашу слабу волю для виконання заповідей, щоб ми визволились від всілякої біди і скорботи, і оправдались Твоїм предивним заступництвом на страшному суді Сина Твого. Йому віддаємо славу, честь і поклоніння нині, повсякчас і на віки вічні. Амінь.

Також читайте: Ікона, яка єднає Україну та Польщу

Свящ. Віктор Кайда: «Найважливіша ікона – це сама людина»

Нова чудотворна ікона в ПЦУ: Історія, чуда, скептики