Тарас Гуль: Будучи близько Господа, блаженний Василій залишається скромним

Чому відвідувачів квартири-музею священномученика Василя Величковського у Львові цікавить єлей, освячений на мощах владики? Чим здивувала працівників музею нещодавно віднайдена метрика про хрещення блаженного? Яку книгу владика Василій надихає людей придбати найбільше? Про те, як минув рік роботи квартири-музею, в якій діяла катедра підпільної Церкви у Львові, сайту «Духовна велич Львова» розповів Тарас Гуль, який понад 11 років несе служіння хранителя цього сакрального закладу.  

Андрій Толстой: Пане Тарасе, якою була особливість року, що минає, в житті музею блаженного Василя Величковського?

Тарас Гуль: Цей рік нас здивував тим, що розширилась географія наших відвідувачів. Активно долучилася Стрийська єпархія: приїжджали діти різного віку — дошкільнята і підлітки — разом з педагогами. Були групи по 30 і більше дітей.  

Якою була їхня реакція?

Педагоги розповідали мені, що це вплинуло на дітей — скажімо так, покоління не втрачене. Особливо тішить, що діти стали ділитися враженнями про наш музей, почали передавати інформацію далі. Це таке своєрідне «бі-бі-сі», пішла ланцюгова реакція — і почали приїжджати одна, друга, третя група… зі Стрия. Приїжджали кілька груп з Дрогобича. Були також люди зі Самбора. Тобто Львівська область долучається активно.

Також читайте: «Від Краматорська до Карпат»: Блаженний Василь Величковський продовжує свою місію

Звідки люди ще дізнаються про Ваш музей?

Окрім того, що інформація передається від однієї людини до іншої, велику роль відіграють електронні медіа, такі як ваш сайт — народ читає. Мене захопило, коли я дізнався, що ці матеріали в інтернеті читають люди «золотого віку» — 70+. Наприклад, такі відвідувачі приїжджали з Тернополя, бо перечитали наші минулі публікації, і те, що вони з них дізналися їх дуже зацікавило. А далі — вони діляться з іншими, і це дуже мене тішить. Цього року до нас також почали приходити катехитичні школи, відвідувало кілька груп з Архибратства Матері Божої Неустанної Помочі.

Скільки загалом людей відвідало музей в 2024-му?

Ми прийняли понад дві тисячі відвідувачів, а точніше — 2070 людей.

Тарас Гуль

В музеї також можна придбати реліквії блаженного?

Мене вразило те, що цього року люди приїжджали саме для того, щоби придбати єлей (освячений на мощах владики Величковського, ред.), бо мали проблеми зі здоров’ям. Я не вдавався в подробиці, бо не маю на це права, але ці люди свідчили, що просили блаженного про певну поміч і отримали її. Ті ж самі люди передавали єлей до Німеччини, Америки, Франції — одним словом, по світі. Можливо, з часом ми отримаємо нові свідчення про чудесну допомогу владики Василія. З Німеччини вже був один зворотній зв’язок — одна жінка свідчила, що блаженний їй дуже допомагає.

Знову ж таки було кілька свідчень про онкологічні випадки. Я не можу пояснити це медичними термінами, але люди свідчили, що також отримували допомогу від владики Василія.

Чи були не зовсім звичні гості?

Приїжджали історики з Києва. Один із них викладає дітям історію в школі. Наскільки я зрозумів, він увійшов у християнство нещодавно, його батько походить із якоїсь із східних країн, а сам цей чоловік — на ім’я Амар. Він дізнався про нас із брошурки, яка попала йому в руки. Був ще один дослідник зі столиці — його цікавить історія Церкви. Зокрема листування підпільних священників.

Чи з’явилися в цьому році нові експонати в музеї?

Нових ми не отримали. Однак у наступному році плануємо отримати якісну копію метрики владики Василія. Її оригінал зберігається в державному обласному архіві в Івано-Франківську.

Також читайте: «Тут говорили пошепки»: мандрівка до дому священномученика Василія (Величковського)

Запис про Хрещення і Миропомазання блаженного священномученика Василія Всеволода Величковського. Джерело: фейсбук-сторінка “Історична Комісія Львівської Провінції Редемптористів”

Чому вас зацікавила метрика блаженного?

Бо нас цікавить абсолютно все, що є дотичним до блаженного Василія. Окрім того, завдяки цій метриці, яку віднайшов отець-редемпторист Руслан Піх, ми дізнались достеменно, коли був охрещений майбутній владика Василій, і ще один важливий нюанс — для нас стало відкриттям те, що блаженного охрестив його батько — отець Володимир Величковський. Тобто батько охрестив сина.

Чи були видані цього року нові книги?

Нових книг немає, натомість вже не залишилося примірників книги «Спогади». Тому на початку січня запускаємо в друк новий тираж. Також відновилося виготовлення триптихів — потрійних ікон на дерев’яній основі, які люди дуже очікували, щоб придбати. Триптих складається з ікони Матері Божої Неустанної Помочі та двох ікон блаженних священномучеників — Василя Величковського і Миколая Чарнецького.

Також читайте: Як у Львові вдруге ув’язнили блаженного Василія (Величковського)

Триптих

Цього року відзначалося 140 років із дня народження та 65 років від смерті священномученика Миколая Чарнецького. Як ці події позначилися на музеї?

Відомо, що блаженний помер у квартирі Василія Величковського, де тепер розташований наш музей. Отже, це місце несе в собі святу пам’ять про двох великих ісповідників віри XX століття. Збережене навіть ліжко, на якому упокоївся владика Миколай, та образ, підписаний зі зворотної сторони свідком його смерті, найімовірніше — владикою Василієм.

Приїздили групи відвідувачів, збиралися редемптористи, приїздили єпископи. Наш музей маленький, тому непристосований для масових заходів. Але ми прагнемо робити більше, ніж можемо. Але це вже як блаженний захоче і як Господь дозволить. Окремо від себе можу сказати, що блаженний Василій сприяє тому, щоби більше говорили про ікону Матері Божої Неустанної Помочі…

В який спосіб Ви це помічаєте?

Я бачу, як люди більше купують книгу владики Василія про ікону Матері Божої Неустанної Помочі. Тобто блаженний, навіть будучи близько Господа, все одно залишається скромним і робить все, щоби більше знали саме про ікону, аніж звертали увагу на нього. Та це моя суб’єктивна думка.

Також читайте: Як була віднайдена книга бл. Василя (Величковського), яка налякала комуністів

Як людина може придбати книги, які ви поширюєте?

Книги можна придбати, безпосередньо приїхавши чи прийшовши в музей. Людина також може знайти нас в соцмережах — мене, або інших наших працівників, і ми надішлемо поштою будь-куди.

Дякую, Тарасе, за вашу розповідь та служіння.

Спілкувався Андрій Толстой

Також читайте: Хранитель музею блаж. Василія (Величковського): «Я мовчав про це 10 років, більше не можу»

Олег і Тетяна Чихарівські: «Господь сказав: зроби щось, щоби церква була кращою»

Ієрм. Рафаїл Турконяк: «Я одинокий священник, свячений двома ісповідниками віри» (відео)