У Римі відкрили міжрелігійну виставку українських художників

У Римі відбулось відкриття міжрелігійної мистецької виставки, що розкрила тему війни у міжрелігійному діалозі. Відкриття поєднали зі семінаром на тему діалогу в період війни. Про це розповідає Vatican News.
 

Міжрелігійну виставку мистецьких творів українських художників «Цивілізація любові» відкрили у Папській українській колегії святого Йосафата в Римі.  Захід, що відбувся, 18 лютого 2023 року, проходив у рамках міжрелігійної Програми «Діалог» Центру міжрелігійного діалогу імені Івана Павла ІІ та був поєднаний із семінаром «Діалог під час війни». В зустрічі взяли участь представники різних релігій і християнських конфесій.

Зі вступним словом до відвідувачів виставки звернувся засновник Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас», директор Інституту релігії та суспільства УКУ Тарас Дзюбанський, запрошуючи до уважного слухання з метою відкриття нових можливостей міжконфесійної й міжрелігійної комунікації та активної участі в дискусії. «Сумна річниця повномасштабної війни проти України, –зазначив він,– має пригадувати західному суспільству про трагізм та горе нашого народу, який, попри усі страждання залишається народом свободи та свідком нескореності духу. Освітні, культурні та суспільні процеси працюють і в цьому напрямку ми багато в чому завдячуємо саме ролі Церков та релігійних організацій. Інтелектуальні дискусії продовжуються і ми впевнені, що це великий внесок у перемогу в боротьбі з силами зла».

Спершу учасники прослухали доповідь Олени Комісаренко про екуменічну та міжрелігійну співпрацю під час війни в Україні. Доповідачка, зокрема, представила проєкти гуманітарної допомоги, що були реалізовані завдяки спільним зусиллям представників різних релігій. Пані Олена запевнила, що важливим компонентом міжрелігійного внеску для досягнення миру в Україні є заяви та участь релігійних лідерів в таких акціях, як нещодавній спільний візит до Ватикану. «На згадку про свою зустріч зі Святішим Отцем, яка відбулася 25 січня в Римі, члени Всеукраїнської Ради Церков і міжрелігійних організацій вручили Папі Францискові картину із зображенням мирної України, яку намалювали українські діти, – зауважила вона. – Мистецький твір у цій ситуації був вираженням духу справжньої братерської єдності і визнання релігійного плюралізму і в суспільстві мирної України, про яку ми мріємо і за яку молимося».

Згодом Наталя Павлик презентувала увазі всіх присутніх міжрелігійну розмальовку «Іnterfaithing Humanity». Її авторка пояснила, що розмальовка є 48-сторінковою книгою, в якій представлено понад 35 духовних та нерелігійних традицій, що поєднані у малюнках. Як зазначила натхненниця проєкту, ініціатива має на меті налагодити зв’язок між громадянським суспільством, науковими колами та різноманітними релігійними спільнотами: «Ми ставили собі за завдання забезпечити особисту взаємодію з представниками різних релігійних традицій, підвищити міжкультурну чутливість, запобігти міжконфесійним конфліктам, впроваджувати інноваційні методи неформальної комунікації, розвиваючи креативність та нестандартне мислення».

Насамкінець виступила кураторка мистецької виставки «Цивілізація любові» Богдана Катаржук, пояснивши мету експозиції екуменічно-міжрелігійного мистецтва. Полотна створювали представники різних релігій з України, об’єднані спільною ідеєю любові до України та творчого розмаїття її культурних й релігійних традицій. «Мені здавалося, що поєднати теми війни і міжрелігійного діалогу доволі складно. Але такі віддалені в українських реаліях питання раптом стають ближчими, коли художник-мусульманин із Криму Рустем Скибін вітає християн із Великоднем – плакатом із зображенням писанки, розписаної в стилі духовно-мистецьких традицій ісламу та кримськотатарської творчої спадщини, додаючи зображення протитанкових їжаків, які є зрозумілим для всіх українців символом болю війни і відчайдушної сміливості оборони; юдейський художник Вадим Колтун переосмислює та зображує “Розп’яття” українців, вчинене російськими ракетами; а художник-християнин Мирослав Ясінський просить ангелів, присутніх у системі вірувань всіх трьох Авраамічних релігій, “спасти та сохранити” нас. Горе однозначно об’єднує людей, але тільки любов до Бога, батьківщини та ближніх дає сили діяти і вистояти»– зазначила кураторка.

Говорячи про назву мистецької виставки, варто пригадати, що термін, а потім і сама концепція «цивілізації любові», виник завдяки фундаментальній праці французького філософа Жака Марітена «Інтегральний гуманізм» (1936), яка також наголошувала на зближенні релігій. Поняття «цивілізація любові» було запропоноване Папою Павлом VI, і сягає своїм корінням документів Другого Ватиканського Собору. Однак, розвиток і популяризація цієї ідеї були повною мірою розвинені Папою Іваном Павлом II в контексті діалогу Католицької Церкви з модерним суспільством. Він у рамках суспільної формації пропагував цивілізацію правди та любові. Головна мета його папської програми розвитку «цивілізації любові» зводиться до того, щоб наповнити життя та людську діяльність Божим духом у кожній сфері людського існування; особливо в соціальній, культурній, економічній та політичній, за допомогою усвідомлення цінності соціальної справедливості і любові, відмови від насильства та експлуатації, поваги до гідності кожної людини, незважаючи на її релігійну приналежність. Варто наголосити, що Іван Павло II стверджував, що розбудова «цивілізації любові» можлива лише шляхом підтримки діалогу між різними культурами та релігіями, – що й стало натхненням й метою згаданої міжрелігійної мистецької виставки.