15 серпня – свято Успіння Пресвятої Богородиці. Цьогоріч його уперше в один день відсвяткують українські Греко-католицька, Римо-католицька, Православна та Вірменська Церкви. А у Львові ім’я цього празника носять аж п’ять храмів, три з яких – катедральні.
Свято Успіння Пресвятої Богородиці (у Західній традиції – Внебовзяття) – останнє свято церковного року, яким ушановують завершення земного життя Діви Марії та її відхід на Небо. Це одне з найбільших Богородичних свят. Земну смерть Діви Марії за церковною традицією називають «успінням» – сном. За переданням, після успіння Богородиці апостоли зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатися з Нею та поховати Її. Не було лише апостола Томи; коли він за кілька днів прибув до гробу Діви Марії, виявилося, що Її тіла там немає – залишилася лише плащаниця, в яку воно було загорнене. Християни вірять, що Спаситель забрав свою Матір на Небеса з тілом і душею.
Успіння належить до найстарших Богородичних свят. Його почали святкувати під впливом Ефеського собору під назвою «Свято Марії-Богоматері». Згадується також назва «Пам’ять Богородиці» або «Пам’ять Блаженної». У VI столітті свято отримує свою теперішню назву.
В Україні свято Успіння здавна шановане. Його народна назва – «Перша Пречиста»; з цим святом пов’язано чимало вірувань та прикмет. У церковному житті святові Успіння передує двотижневий піст, подібний до Великого посту Саме ж Успіння називають також Богородичною Пасхою, адже в ньому Мати Божа переходить від смерті до життя і повертається до Неба, як і Її син.
Почитання цього празника таке велике, що ще з XI століття його іменем почали називати чимало святинь. Святоуспенськими є Києво-Печерська, Почаївська та Унівська Лаври. До початку карантинного періоду та повномасштабного вторгнення львів’яни щорічно брали участь у серпневій прощі до Унева. Крім того, ім’я Успіння Богородиці носять й місця паломництв, зокрема й на Львівщині – Страдч, Годовиця та інші.
Свято Успіння вшановане й у назвах храмів, нерідко – катедральних. Тернопіль цього дня святкує день міста з нагоди празника в одному з найвідоміших його храмів – церкві Успіння Пресвятої Богородиці, попри те, що тернопільська катедра носить ім’я Непорочного Зачаття Діви Марії. А Львів може похвалитися не однією святинею цього ймення – у нашому місті цього дня храмовий празник святкує п’ять храмів:
Митрополича базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії РКЦ (Латинський катедральний собор, м. Львів, пл. Катедральна, 1)
Вірменський Кафедральний Собор Успіння Пресвятої Богородиці ВАЦ (м. Львів, вул. Вірменська, 7)
Храм Успіння Пресвятої Богородиці Львівської єпархії ПЦУ (вул. Руська 5/7)
Храм Успіння Пресвятої Богородиці Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ (вул. Полтв’яна, 31)
Храм Успення Пресвятої Богородиці УГКЦ (вул. Максимовича 2 Б)