Початок Великого посту в Римо-католицькій церкві називається Попільною Середою. Цього року вона випадає 5 березня. Найвідомішим обрядом цього дня є посипання голови попелом (в деяких країнах намащення попелом знаку хреста на чолі) під час богослужіння. Долучитися до такої молитви можна і в львівських храмах РКЦ.
Цьогоріч Східна і Західна Церкви святкують Великдень в один день – 20 квітня, тому й період Великого посту майже збігається в часі. Щоправда, у східних християн Чотиридесятниця вже розпочалася у понеділок, 3 березня. А от РКЦ відлік посту веде зі середи, яка називається Попільною — 5 березня.
Попільна Середа – це день суворого посту, який полягає насамперед в утриманні від споживання м’яса та в обмеженні кількості їжі. До посту зобов’язані віряни віком від 18 до 60 років, яким це дозволяє здоров’я. Підлітків від 14 років зобов’язують у цей день відмовитися від м’яса. Загалом же – можна поїсти один раз досита, і двічі перекусити.
Чому римо-католики розпочинають Великий піст саме в середу? Такий звичай походить ще з VIII ст.; тоді Попільну Середу також почали називати caput quadragesimae – «головою Чотиридесятниці». Завдяки цьому пісних днів налічується рівно сорок – це число ще зі старозавітної традиції було незмінним символом очікування та очищення, воно також пригадує сорокаденне перебування Христа в пустелі та сорокарічну мандрівку народу Божого після виходу з Єгипту.
У Римі Великий піст розпочинається папською покаянною процесією. Її традиція походить із перших століть християнства і пов’язана з чином покутників, тобто осіб, що переживали період канонічного покаяння за вчинені публічно важкі гріхи. Для них існувало спеціальне покутне богослужіння – «statio», яке єпископ звершував у понеділок другого тижня посту в римському храмі святого Петра в оковах. Пізніше, в VII ст., покутники після сповіді й визначення періоду покаяння (найчастіше він тривав до Великодня) одягалися у волосяницю і посипалися попелом.
Формули благословення попелу виникли ще перед VIII століттям. З цього періоду збереглися слова, вимовлені при посипанні голови того, хто кається: «memеnto, homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris» (пам’ятай, людино, що ти порох, і в порох обернешся). В сучасній Літургії використовують також слова: «покайтеся і вірте в Євангелію».
На європейські покутні звичаї вплинула англо-саксонська літургійна й аскетична практика. В англо-саксонських церквах каяників після посипання попелом на початку посту буквально виганяли з храму – туди вони не мали права входити аж до Великого Четверга. Така традиція символізувала вигнання з раю Адама, а також поневіряння блудного сина, який врешті повертається до батька. Повернення покутників до церкви супроводжувалося великою урочистістю.
У 1091 році папа Урбан II, поширюючи серед мирян звичай посипати голову попелом на знак покаяння, радив долучатися до такого звичаю і всьому духовенству. Обряд накладання попелу набрав загального характеру, та розпочинає для вірних період покаяння, що триває до Великого Четверга. А протягом певних періодів цей обряд розвинувся у покаянну процесію духовенства, що відбувалася в Римі. Священники зі співом покаянних антифонів піднімалися від храму святої Анастасії на Авентинський пагорб, в базиліку святої Сабіни; Папа у цій процесії йшов босоніж. Тут відбувалася покаянна Меса. У наш час процесія Попільної Середи починається в храмі святого Ансельма на Авентині. Шлях звідси до базиліки святої Сабіни становить лише кількасот метрів, проте цього достатньо, щоби прочитати Літанію до Всіх Святих. У храмі святої Сабіни Папа здійснює обряд посипання попелом і звершує Месу Попільної Середи в присутності духовенства, чернецтва та вірних.
Участь у Месі цього дня не є обов’язковою, проте заохочується, адже вона стане добрим початком посту. Відвідати Месу можна, зокрема, в римо-католицьких храмах Львова:
Латинський катедральний собор, парафія Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (площа Катедральна, 1)
У Попільну Середу Святі Меси з обрядом посипання попелом відбуватимуться о 7:30, 10:00, 17:30 (українською мовою) та 18:30.
Парафія Св. Антонія (вул. Личаківська, 49а)
У Попільну Середу Святі Меси о 8:00 (за померлих) і 18:00.
Парафія св. Йоана Павла II (Львів-Сокільники, вул. Стрийська, 6)
Великий піст парафія розпочне із реколекцій 5, 7 та 9 березня. Реколектант – о. д-р Анджей Нєдзельський. Початок реколекцій – у Попільну середу, 5 березня:
- 8:30 Адорація та сповідь
- 9:00 Свята Меса з реколекційною наукою та посипанням голів попелом
- 18:30 Сповідь
- 19:00 Свята Меса з реколекційною наукою та посипанням голів попелом
- 19:45-21:00 Адорація Пресвятих Тайн.
Детальніше про розклад реколекцій дізнайтеся на парафіяльній сторінці.
Парафія св. Архистратига Михаїла (Львів-Сихів, вул. Освицька, 4)
Парафія св. Марії Магдалини (вул. С. Бандери, 8)
Парафія Матері Божої Неустанної Помочі (вул. Мазепи, 46)
Парафія Христа Царя Всесвіту (вул. Хлібна, 2А)
Парафія Божого Милосердя (вул. Брюховицька, 119а)
Санктуарій Матері Божої Винниківської (Винники, вул. Львівська, 1)
Бенедиктинський монастир св. Йосипа Львів-Солонка
Парафія св. Терези від Дитятка Ісуса (Брюховичі, вул. Потічок, 6)
Статтю підготовано за матеріалами офіційного сайту Римсько-католицької церкви в Україні