Після ракетної атаки на Львів 4 вересня, внаслідок якої загинуло семеро людей і понад пів сотні було поранено, у соціальних мережах почали з’являтися свідчення про фігури або ікони Богородиці, що залишилися неушкодженими під час обстрілу в зруйнованих квартирах та будинках.
Думки щодо цього явища розділилися: хтось вважає це справжнім чудом, а дехто заперечує – мовляв, чому Бог захистив скульптуру, але не врятував життя людей?
Ми спробували простежити опінію львів’ян.
Вранці 4 вересня ворог атакував Львів – від ракетного обстрілу загинуло семеро людей, четверо з них – члени однієї сім’ї, мама та доньки. Ця трагедія сколихнула не лише наше місто та викликала чимало обговорень.
Вже у перші години після обстрілу соцмережами почало поширюватися фото зі сторінки Євгена Міклушки (автор фото – Андрій Бонцаревський), на якому зафіксовано неушкоджену фігуру Богородиці біля розбитого ворожим ударом вікна. Цю світлину поширило понад дві сотні користувачів та ЗМІ.
Трохи згодом з’явилася ще одна — подібна публікація – фото будинку на вулиці Братів Міхновських, зруйнованого під час нічного обстрілу. Тут на фасаді дому у невеликій ніші також вціліла скульптурка Божої Матері. Ці фото опублікувала, зокрема, фейсбук-сторінка «Радіо Марія», зазначаючи: «Дому майже немає а Матінка Божа ціла». Цей допис отримав більше 160 поширень та понад 800 уподобань, а під ним у коментарях розгорнулася дискусія. Деякі читачі написали слова молитви і зазначили, що це «сила Божа охоронила Матінку Божу». Натомість інші заперечили таку думку, мовляв, краще би врятувалися люди, що загинули під час цієї атаки.
«Краще б люди залишились живі»
«Люди що з вами. камінь дорожчий за людей хай би лучше люди лишились живі», «не за кусок каменю треба радіти», «Абсолютно погоджуюсь з деякими коментаторами, що краще б люди залишились живі… Не знаю, чи з цього дому хтось загинув… Якщо так, то краще б цього “чуда” не було» – висловилися в коментарях. Дехто звинуватив опонентів у фанатизмі: «Віра з вас зробила не християнина, а фанатика, а це вже не здорово».
Через коментарі у соцмережі розвинулася дискусія
Дебати щодо цієї публікації продовжилися у фейсбук-групі «Дискусійний клуб УГКЦ», учасниця якої Ольга Мацюк запропонувала з’ясувати, що саме означає така подія та які знаки чи символи закладають вірні в неушкоджену скульптуру. «Уціліла статуя під час обстрілу викликає у християн мало не благоговійні почуття, тоді як інші обурюються, бо не розуміють чому радіти, коли стільки загиблих? Вцілілій статуї? І якщо християни мають просто запитання, то не християни з останніх скрінів цілком очікуване обурення від такої “радості” християн. Чи доречно так радіти уцілілій статуї, коли стільки болю навкруги?» – запитала авторка.
У дискусії висловили різні думки. Користувач Ростислав Паранько зауважив: «Тямущі люди радять поширювати це фото в католицьких країнах, які підтримують Росію (це передусім Південна Америка), бо вважають її захисницею християнських цінностей».
«Це просто статистична ймовірність»
Дехто пояснив порятунок статуї звичайною фізикою, а інші – пошуком особистого сенсу у всьому, що відбувається. Наприклад, Roman Pawel Montecki написав: «Кожний відчитує знаки і сенси згідно власного внутрішнього світу. Для когось це знак присутності Бога чи його дії. Для мене ні. Це просто статистична ймовірність. Якщо би я вибирав кому бути зруйнованим чи вбитим статуї чи людині, я би захистив людину, залиш її живою. Але тут не про вибір ідеться. Тут просто працюють фізичні закони і для мене існує парадигма що Бог не втручається в них постійно, щосекунди. Коли і як втручається, це таємниця для мене».
«Це пригадування, що БОГ Є З НАМИ!»
Обговорення, як і попередні, в основному торкнулося порівняння неушкодженої скульптури і загибелі людей, зокрема сім’ї Базилевичів. Наталія Туркевич висловила думку: «християнин розуміє, що дружина і доні цього чоловіка перейшли в інший світ, вони вели добре життя на Землі і зараз там, де “нема ні печалі, ні зітхання…”. А статуя Богородиці має пригадувати нам, що Марія з нами і охороняє нас, особливо тепер, коли, незважаючи на війну, найбільше спротиву у Львові чомусь викликає встановлення статуй Богородиці чи хрестів біля будинків». Дехто з дискутантів погодився з нею, інші торкнулися питання глибше – чому взагалі Господь допускає смерті й страждання людей і чи пов’язано це в будь-який спосіб із об’єктами культу – храмами, іконами, фігурами тощо, які також не раз страждають від руйнувань чи осквернень.
Сергій Воронюк зазначив: «Для мене особисто це пригадування, що БОГ Є З НАМИ! В нашому болі, в нашому терпінні, стражданні, боротьбі… але розумію тих, хто обурюється фанатичним екзальтизмом деяких ентузіастів. Не фігура найважливіша, а Бог… і людина! А фігура може бути СЛОВОМ Бога до людини».
«Все складається суцільним пазлом»
На резонанс щодо вцілілих скульптур Богородиці на своїй фейсбук-сторінці відреагувала монахиня-редемптористка Тадея Яртим.
«Доволі логічно, що у львівських квартирах є фігурки Богородиці. Не дуже логічно, що на місці однієї трагедії, аж так багато вцілілих і непорушних фігурок, і якимось дивом так багато про них пишуть. Я нарахувала три. І вони для мене не про чудо. Вони про комунікацію. Про те, щоб серед руїн та війни шукати очі Богородиці. Так, наче вона знає вихід з того оточення злом, в якому ми опинились», – написала вона.
Фото із публікації с. Тадеї Яртим
«У голові рій думок – Фатіма, Меджугор’є. Все складається суцільним пазлом. Ці фігурки – це не чудо. Це шлях. Чудом захоплюються – і забувають. Шляхом ідуть – і приходять. Наша віра покликана зрости від чуда до шляху, від слова до діла і переміни серця», – зауважила монахиня.