18 березня розпочинається Великий піст

18 березня православні та греко-католики розпочинають Великий піст – сорокаденне приготування до свята Великодня. Цьогоріч вірні поститимуть до 4 травня.

Великий піст називають також Святою і Великою Чотиридесятницею. Він триває шість тижнів до Квітної неділі – свята Входу Господнього в Єрусалим. Після цього настає Великий або Страсний тиждень, під час якого християни згадують останні дні земного життя Христа і Його розп’яття. Страсний тиждень завершується святом Христового Воскресіння. Цього року Великдень вірні ПЦУ та УГКЦ відсвяткують 5 травня. 

Великий піст – це період тілесного та духовного вдосконалення. Для практикуючих християн цей час передбачає певні фізичні обмеження та зміни в звичайному молитовному циклі.

В УГКЦ правила посту регулює канон 115 партикулярного права. За ним Великий піст передбачає ряд особливостей:

  • у перший день Великого посту і Страсну п’ятницю — суворий піст, тобто треба утримуватися від вживання м’ясних і молочних продуктів та яєць, а також страв, які містять ці продукти;
  • у перший тиждень Великого посту і впродовж усіх днів Страсного тижняпотрібно утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв;
  • у понеділок, середу та п’ятницю інших тижнів Великого посту треба утриматися від споживання м’ясних продуктів і страв; у вівторок та четвер дозволено всі види їжі.

Протягом усього часу Великого посту вірні зобов’язані утриматися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах.

Також є певні категорії людей, які звільнені від обов’язку посту. Це:

  • діти до 14 років;
  • особи, яким виповнилося 60 років;
  • важкохворі;
  • вагітні;
  • матері після пологів і ті, що годують груддю;
  • ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує вісім годин);
  • ті, що важко працюють;
  • ті, що харчуються зі столу інших;
  • убогі, котрі живуть із милостині.

В окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий ієрарх, заохочуючи в цьому разі вірних до здійснення діл побожності та милосердя.

Також читайте: Дванадцять питань і відповідей про піст

Сім книг, які варто прочитати у Великий піст

10 корисних звичок на Великий піст, які допоможуть розпочати нове життя

Подібні обмеження Посту установлює і Православна церква. Про них пише, зокрема, сайт Спасо-Преображенського собору ПЦУ у Києві. Як зазначають тут, в Україні у Православній церкві вже багато років існує тільки монастирський устав стосовно постів: він регламентує, зокрема, повне утримання від їжі протягом першого та двох останніх днів Великого посту, вживання тільки хліба з водою, їжа не варена, без олії у певні дні тощо. Це стосується передусім ченців. Щодо парафіяльної практики, то кожен має взяти свою міру посту, яка була б досить відчутна, але не шкодила здоров’ю.

Загалом же щодо їжі в піст церковний устав повністю виключає з уживання під час Великого посту м’ясо, яйця та молоко. Рибу дозволено їсти тільки на свята Благовіщення та Входу Господнього до Єрусалиму (на Вербну неділю).

Певні послаблення або повне скасування фізичного посту дозволяється тим категоріям людей, для яких постування може стати шкідливим. Це передусім діти, вагітні та матері, що годують, а також хворі, військові та люди, що займаються важкою фізичною працею. Також дозволено вживати молоко чи білкову їжу тим, хто потребує цього за медичними показаннями. Проте і в таких випадках радять не відмовлятися від посту, компенсувавши фізичний аспект духовними обмеженнями – наприклад, зменшити час, проведений в соцмережах, обмежитися у розвагах тощо.

Великий піст готує християн до свята Пасхи багатьма особливими богослужіннями. Серед них – Літургія Преждеосвячених Дарів, заупокійні богослуження – сорокоусти, Великий Канон Андрея Критського, відомий також як «поклони». Особливою молитвою, якою характерний Великий піст, є молитва святого Єфрема – її моляться як приватно, так і в храмових богослужіннях. Окрім того, час Великого посту Церква закликає використати для покаяння і зміни свого життя, зокрема через сповідь.

Також читайте: 5 порад на Великий піст від Митрополита Димитрія

7 порад на Великий Піст від Митрополита Епіфанія

10 порад отця Піо на Великий піст

«Мета посту – очищення і покаяння душі»: Десять думок Преосвященного Володимира про Великий піст