60 років тому Патріарх Варфоломій став дияконом. Цікаві факти про Вселенського Патріарха

60 років тому, 13 серпня 1961 року, молодий випускник Патріаршої богословської школи на острові Халкі Димитрій Архондоніс був рукоположений на диякона, напередодні отримавши нове, чернече ім’я – Варфоломій. Відтоді його життя безроздільно віддане служінню Господу та людям, турботі про єдність світового Православ’я, «наведенню мостів» між націями та релігіями, відновленню історичної справедливості. Про це інформують на фб-сторінці Православної Церкви України. А ми пропонуємо 5 найцікавіших фактів про Патріарха Варфоломія.

1)Справжнє ім’я Варфоломія – Димитріос. Вартоломій I народився як Димитрі́ос Архонто́ніс (грец. Δημήτριος Αρχοντώνης, Dimítrios Archontónis) у селі Агіос Теодорос на острові Імброс (пізніше перейменований Туреччиною в Гекчеаду). Майбутній Патріарх розпочав своє навчання у Константинополі, потім у відомій богословській школі Халки, після закінчення якої 13 серпня 1961 року висвячений на диякона під іменем Варфоломій.

2)Після висвячення на диякона пішов на службу до турецької армії. Цікавим фактом у життєписі Варфоломія є те, що після свого висвячення на диякона пішов служити до турецької армії. Примітно, що майбутній Патріарх навчався у Римі, зокрема у Папському Східному інституті. Темою його дисертації було канонічне право Православної Церкви.

3)Володіє пятьма іноземними мовами. Навчання Варфоломія не завершилося у Римі. Опісля він вчився у у вищих навчальних закладах Швейцарії та Мюнхена він продовжує спеціалізуватися в царині церковного законодавства. Окрім грецької та турецької мови, володіє ще п’ятьма.

4)Був однодумцем Патріарха Димитріоса. Повернувшись із Західної Європи до Константинополя, Варфоломій був призначений на посаду помічника декана Теологічної школи в Халки, де невдовзі був висвячений у сан священика (1969 рік). Через шість місяців Вселенський патріарх Афінагор (той самий Патріарх, який разом з римським папою Павлом VI зняв взаємні анафеми 1054 року) підвищив молодого священика до чину архімандрита Патріаршої каплиці св. Андрія. 1973 року в житті 33-річного архімандрита сталася видатна подія — він став єпископом Константинопольської архієпископії, одержавши за якийсь час сан митрополита Халкедонського. Протягом 19 років митрополит Варфоломій був найближчим помічником і однодумцем патріарха Димитріоса, а після його смерті, в 1991 році став архієпископом Константинополя, Нового Рима і Вселенським патріархом (повний титул Константинопольських патріархів).

5)Варфоломія називають «зеленим» Патріархом. Впродовж стількох років Патріарх Варфоломій відвідав практично всі помісні православні Церкви, окрім того, має періодичні зустрічі з мусульманами, юдеями. Його називають «зеленим» Патріархом, тому що став першим серед релігійних лідерів захисником навколишнього середовища. Він постійно організовує міжнародні семінари, де обговорюються напрями мобілізації всіх можливих засобів для досягнення гармонії між людством і природою. Варфоломій I керує Константинопольською церквою вже понад 29 років — це найдовший термін перебування на патріаршому престолі (патріарх Сергій I, правив 28,5 років у VII ст.).

Підготувала: Юліана Лавриш