Мовчазний опікун Церкви: 19 березня – урочистість святого Йосифа

19 березня Католицька церква святкує урочистість святого Йосифа – Обручника Діви Марії та опікуна Ісуса Христа. 

«Бог мав довірити виховання Свого Сина чоловікові великих чеснот і любові, тому впродовж віків Церква надає Йосифові наступне після Богородиці вшанування та вбачає в ньому могутнього заступника, до якого можна звертатися в будь-якій потребі», – так пише про святого Йосифа сайт Римо-католицької церкви.

Про святого Йосифа коротко розповідає Євангеліє, а також апокрифічні тексти. Він походив із царського роду Давида, з коліна Юди (Лк 2, 4). Його батька звали Яків (Мт 1, 16) або Елі (Лк 3, 23). Жив у місті Назарет в Галилеї, був теслею – ремісником, який виготовляв господарчі предмети.

Євангеліє називає Йосифа праведним (Мт 1, 19). Господні об’явлення він отримує не наяву, а через сни, але покірно без заперечень виконує Божу волю. Спершу бажаючи відпустити Марію, не піддавши її на публічний осуд і викриття вагітності, Йосиф дослухається до Божого голосу. Він вірить у зачаття Ісуса від Святого Духа, тому приймає Марію за дружину, разом із нею йде на перепис населення у Вифлеєм, а згодом тікає з Матір’ю й Дитям до Єгипту (Мт 2, 13-15). Виконує всі приписи Закону і виховує Ісуса як сина, навчаючи і ремесла, і Божого Слова.

Імовірно, помер Йосиф до початку публічного діяння Христа – Євангеліє востаннє згадує про нього під час прощі до Єрусалима, де Йосиф і Марія віднаходять тринадцятилітнього Христа в храмі. Пізніше до Христа приходили тільки мати і брати (Мт 12, 46-50). Вважають, що Обручник помер на руках Ісуса й Марії блаженною смертю. Тож святого Йосифа визнають за покровителя щасливої смерті. Церква молиться до нього у цьому та багатьох інших наміреннях. З 2013 року його ім’я додане в усі євхаристійні молитви.

Культ вшанування Йосифа має східнохристиянське походження. Найдавніші згадки датуються IV століттям і походять з коптської церкви. Святий Йосиф проголошений покровителем і патроном Католицької церкви – таке рішення прийняв Папа Пій IX декретом Quemadmodum Deus, підписаним 8 грудня 1870 року.

Святий Йосиф є покровителем батьків, наречених і родин, чоловіків, чистоти і дів, вагітних жінок, ненароджених дітей, біженців, суспільної справедливості, убогих, економістів, ряду країн – обох Америк, Бельгії, Канади, Хорватії, Індонезії, Кореї, В’єтнаму. Окрім того, його вважають патроном робітників, теслярів, ремісників – 1 травня Церква святкує окреме свято, присвячене цьому.

Йосифа називає своїм покровителем Орден кармелітів босих. А ім’я святого Обручника носять два жіночі монаші згромадження Римо-католицької та Греко-католицької церков.

Згромадження Сестер Святого Йосифа РКЦ в 1884 році у Львові заснував римо-католицький священник Зигмунт Гораздовський, якого пізніше проголосили святим. У нашому місті монаше життя в цьому Згромадженні розпочала Слуга Божа сестра Отилія (Саха) – відома монахиня, яку за жертовне служіння називали «Матір’ю Терезою» зі Львова. Зараз Згромадження нараховує близько 500 сестер і функціонує в 11 країнах світу. У Львові діє його українська Делегатура.

Згромадження сестер святого Йосифа Обручника Пречистої Діви Марії УГКЦ заснував о. Кирило Селецький в 1898 році в с. Цеблів Сокальського повіту в Україні. Осідки Згромадження є також у Польщі, Канаді, Бразилії та Росії. У 2001 році під час візиту до України Святіший Отець Іван Павло II проголосив блаженними преподобномученицями двох сестри зі Згромадження сестер Св. Йосифа — с. Олімпію (Біду) і с. Лаврентію (Гарасимів).

Зображають святого Йосифа з Ісусом на руках, або як теслю, або у Пресвятій родині. Атрибути – лілія, знаряддя праці, квітучий пагін Єссея, палиця паломника, голуб тощо. Цей «мовчазний» святий – у Євангелії не зафіксовано жодних його слів – є прикладом довіри до Бога і мужності у сповненні Його волі і великим заступником у різних потребах.

Також читайте: Сьогодні Церква відзначає День св. Йосифа. 5 “порад” святого для щасливого подружжя

«Великі діла робляться в тиші»: Назарій Петрів про недооціненого Героя Різдва