Митрополит Димитрій: «За прикладом Іоана Хрестителя прямуймо до своєї власної пустелі – до покаяння»

Продовжуючи роздумувати над постаттю Іоана Хрестителя, ми з трепетом на душі читаємо сторінки Святого Письма, де описано усі ці величні і незвичайні для нашого людського розуму події з його життя. Пророк, Предтеча і Хреститель Господній – усе це включає у себе святий Іоан. Незвичайною подією було його народження, коли у Захарії і Єлисавети – людей похилого віку, — народжується син, який у майбутньому стане великим пророком. Хіба ж це не велике Боже чудо? Іоан Хреститель і сьогодні до нас промовляє словами: «Покайтесь, бо наблизилось Царство Небесне!» (Мт. 3: 2).

Про постать Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана як приклад для наслідування розмірковує Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій:

«Якщо ми з вами будемо листати церковний календар, то зустрінемо тільки три Різдва – Різдво Господа Спасителя, Пресвятої Богородиці і святого Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана. Тільки три Різдва знає свята Церква, яка встановила і на честь Пророка, Предтечі Іоана святкувати цей особливий день, скажемо більш буденною мовою, день його народження.

Прославлення Різдва Іоана Предтечі означає, що ця постать, цей пророк народився незвичайно. Отже, Захарії з’явився Архангел і сповістив йому про народження посланника, мовлячи:  «Не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя, і дружина твоя Єлисавета сина породить тобі, ти ж даси йому ймення Іван» (Лк. 1: 13). І ось ми, перш за все, звертаємо увагу на те, що Іоан Предтеча народився від батьків похилого віку, тобто у незвичайний спосіб, коли уже закони людські не діяли, або не могли діяти так, як потрібно. Тому Захарія був збентежений так, як і батьки Діви Марії. Вони також були збентежені, але прийняли волю Божу. Ангел йому з’явився біля святого місця, біля жертовника. Там нікого не могло бути, окрім святого, тобто безплотного духа, який з’явився у видимому образі для того, щоб сповістити для Захарії, що у нього народиться незвичайний син. Ще будучи в утробі, цей великий пророк зустрівся з Господом, Спасителем, заради якого він першим вийшов на проповідь, щоб сповістити про пришестя у світ Сина Божого, про те, що наблизилося Царство Боже. У Євангелії читаємо: «Коли ж Єлисавета зачула Маріїн привіт, затріпотала дитина в утробі її. І Єлисавета наповнилась Духом Святим» (Лк. 1: 41). Ще будучи в утробі, Іоан Предтеча знав, що перед ним стоїть Божа Мати, а в Її утробі знаходиться Син Божий – Ісус Христос, сам Бог.

Якщо ми візьмемо Всіх святих, які є у Церкві: апостоли, пророки, мученики, то ми скажемо, що все це увібрав у себе Іоан Предтеча. Він пророкував, він знав, що попереду нього іде сам Ісус Христос. Іоан знав, де Христос з’явиться, і коли прийде на Йордан. Знав також і те, що Ісус Христос стане попереду нього і буде благовістити Царство Боже, і хрестити не тільки водою, але і Духом Святим. Іоан Предтеча усе це знав, тому і був великим пророком. А те, що він був мучеником, про це ми також дізнаємося із святого Євангелія. Ми можемо прочитати про те, як йому була стята голова.

І найбільше, що для нас має стати прикладом, — це те, що Іоан Предтеча прожив увесь час у пустелі. Він здійснив тридцять років подвигу в пустелі. Церковне передання каже нам, що коли Ірод наказав убити всіх младенців, Єлисавета втекла з Іоаном у пустелю. Вона знала про те, що за нею женуться воїни Ірода, щоби відібрати немовля і вбити його. І тоді розступилася гора, скеля, і вона увійшла з цим младенцем,  там просиділа усі ці страшні дні, а пізніше з ним залишилася в пустелі і не вернулася більше до ніякого міста. Далі ми чуємо про Іоана Предтечу через тридцять років, коли він прийшов на Йордан.

 Ми повинні з вами роздумувати над цією великою постаттю. Вірою і славою скріпився цей великий пророк, будучи у пустелі. А коли прийшов час, він вийшов до народу для того, щоб проповідувати Ісуса Христа, проповідувати покаяння».

Підготували Юліана Лавриш, Андрій Мандрика

Фото – із Фейсбук-сторінки Митрополита Димитрія