Пап Франциск розповів про свої відносини з Главою УГКЦ і назвав Гаванську декларацію «дискусійною»

Папа Римський заявив, що розуміє реакцію українців на декларацію, підписану після його зустрічі з патріархом РПЦ Кирилом 12 лютого в столиці Куби Гавані.

Коментуючи інтерв’ю, в якому глава УГКЦ говорить про те, що до нього звертаються багато вірних, кажучи, що почуваються «зрадженими» й «розчарованими», святіший отець наголосив на тому, що це лише одне речення з кількасторінкового інтерв’ю, в якому блаженніший Святослав чітко позиціонує себе як син Церкви у сопричасті з єпископом Риму, говорить про свою близькість з Папою та про віру.

«Далі, як і в будь-якому інтерв’ю, як це наше теперішнє, кожен має право висловити свою думку. І він щодо зустрічі каже, що це була добра річ і що слід прямувати вперед. У другій частині бачимо особисті думки, які має кожна людина і має право їх мати», – зауважив Папа, вказуючи на те, що критика стосується декларації: «Це дискусійний документ. Слід додати, що Україна переживає війну, період страждання, існують різні інтерпретації».

Франциск наголосив на своїй пошані до блаженнішого Святослава, зазначаючи, що добре його знає, адже протягом чотирьох років вони разом працювали у Буенос-Айресі.

«Коли його у віці 42 років було обрано верховним архиєпископом, що свідчить про те, що це – гідний муж, приїхавши до Буенос-Айреса, щоб забрати свої речі, він прийшов до мене і подарував мені іконку Пресвятої Богородиці, сказавши: “Вона супроводжувала мене протягом усього життя. Хочу залишити її тобі, що підтримував мене протягом цих чотирьох років”. Це, – зауважив Папа Франциск, – одна з небагатьох речей, яку я попросив привезти з Буенос-Айреса й тримаю її на своєму робочому столі. Отож, це людина, до якої маю велику пошану, а навіть відчуваю близькість, бо ми між собою звертаємося “на ти”», – розповів Папа.

За словами глави Католицької Церкви, попри дискусійність документа у ньому чітко закликається покласти край війні і досягти порозуміння.

«Я особисто говорив, що слід виконувати Мінські Угоди, “не руйнувати ліктем те, що написане рукою”. Римська Церква, Папа завжди закликали: “Шукайте мир!”», – сказав Франциск.

Він повідомив, що у зоні конфлікту перебуває нунцій, підтримуючи солдатів, допомагаючи пораненим, і пригадав, що церква Риму також надіслала чимало допомоги для постраждалих, постійно закликаючи до миру й дотримування підписаних угод.

Нагадаємо, що в вищезгаданій декларації є низка пунктів, що стосуються України. Це, зокрема, пункт 25: «Сподіваємося, що наша зустріч зможе зробити вклад у примирення між греко-католиками і православними там, де існує напруження. Сьогодні очевидно, що метод «уніатизму», притаманний минулому, в значенні приєднання однієї спільноти до іншої, відриваючи її від своєї Церкви, не є способом, що дає змогу відновити єдність. Однак, християнські спільноти, що з’явилися в таких історичних обставинах, мають право існувати та здійснювати все те, що є необхідним для задоволення духовних потреб своїх вірних, одночасно, прагнучи жити в мирі зі своїми сусідами. Православні та греко-католики потребують примиритися та віднайти взаємоприйнятні форми співжиття»;

пункт 26: Вболіваємо з приводу протистояння в Україні, що вже спричинило багато жертв, завдало незліченні страждання мирним мешканцям та привело суспільство до важкої економічної та гуманітарної кризи. Закликаємо всі сторони конфлікту до розсудливості, суспільної солідарності та до діяльного будування миру. Заохочуємо наші Церкви в Україні трудитись над досягненням суспільної гармонії, утриматися від участі в протистоянні та не підтримувати його подальший розвиток.

Пункт 27: Висловлюємо побажання, щоб було подолано схизму між православними вірними в Україні на основі існуючих канонічних норм, щоб усі православні християни України жили в мирі та гармонії, і щоб католицькі спільноти країни сприяли цьому, щоб наше християнське братерство ставало дедалі видимішим»;

Глава УГКЦ, говорячи про декларацію, сказав: «Говорили про нас без нас».

За матеріалами: uk.radiovaticana.vanews.ugcc.uazaxid.net