Сьогодні – Урочистість Пресвятого Серця Ісуса

Червень – місяць особливого вшанування Пресвятого Серця Христового. Цей місяць присвячений різноманітним молінням та розважанням над образом Серця Спасителя, а в п’ятницю після неділі Божого Тіла Католицька церква відзначає особливу Урочистість, присвячену Йому.

«Ще давньохристиянські письменники підкреслювали, що з пробитого Серця Ісуса народилися Церква і Таїнства: Хрещення з води, що текла з пробитого боку Христа і Євхаристія з Крові Ісуса. Пізніше, з XIII ст., під впливом великих містиків, таких як св. Бернард, св. Бонавентура, св. Гертруда й інші, починає розвиватися у латинському обряді окреме вшанування Христових ран. Культ рани Христового боку започаткував дорогу до культу Христового Серця», – розповідає Отець Віталій Квапіш у статті на сайті Римсько-католицької церкви в Україні.

Також читайте: «Нехай на руїнах ненависті і насильства постане цивілізація Серця Христового»

Значно поширився культ Серця Христового у XVII ст. завдяки діяльності святої Маргарити Марії Алякок, монахині сестер-візиток у монастирі Поре-лє-Моніаль у Франції. У 1673-1675 рр. їй багато разів об’являвся Ісус Христос, показуючи Своє зранене Серце, та просив поширювати набожність до Нього. Після цих об’явлень культ Христового Серця активно розвивається в Церкві: у 1765 р. папа Климент XIII дозволив деяким церквам і братствам відзначати свято Христового Серця, а Пій IX у 1856 р. поширив це свято на всю Католицьку Церкву. 25 травня 1899 р. папа Лев ХІІ посвятив увесь світ Христовому Серцю, а св. Пій V доручив цю посвяту відновлювати щороку.

Мозаїка у вівтарі Святого Серця в базиліці святого Петра у Римі. Фото: dehoniani.org

Титул Серця Ісуса носить чимало товариств. Найвідоміші монаші згромадження у Католицькій церкві – серцяни, серцянки, брати Серця Ісуса, сестри Sacre Coeur та урсулянки Серця Ісуса Конаючого. Чимало святинь присвячені шануванню Серця Ісуса, найвідоміша з яких – базиліка Сакре-Кер у Парижі.

Урочистість Серця Христового пов’язана зі святом Божого Тіла не випадково. Таїнство Євхаристії, яке Христос установив на Тайній вечері, є божественним спомином присутності Бога між людьми, а вшанування Серця Спасителя глибше розкриває цю присутність і любов Господа до людини. Греко-католицька церква має певну відмінність: тут на восьмий день після празника Торжественного поклоніння пречистим Тайнам Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа святкують свято найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа — Чоловіколюбця. Втім, в УГКЦ культ Серця Христового закріпився завдяки служінню чернечого Чину святого Василія Великого, зокрема в часі підпілля Церкви. Це стосується і певних форм культу, загалом непритаманних Східній Церкві, які, втім, вірні перейняли з великою пошаною.

Також читайте: Адорація Найсвятіших Тайн: бути поруч з Ісусом Христом

Загалом же серед найпопулярніших форм цього культу є богослужіння до Серця Ісуса протягом усього червня, Літанія до Серця Ісуса та акт віддання Пресвятому Серцю Ісуса. Молебень до Христа Чоловіколюбця, який у червні моляться в Греко-католицькій церкві, також цілком присвячений величанню Христового Серця. Любов і пошана до нього в Україні проявляється не тільки в церковних богослужіннях, а й у мистецтві – іконописі, живописі та музикотворенні. Пісні, присвячені Пресвятому Серцю, дотепер співають  в українських церквах як молитву, особливо актуальну в час випробувань: «Твому Серцю, Спасе мій, честь складає весь наш край, люд вкраїнський ввіки Твій – в Серці люд сей заховай».

Також читайте: Молебень до Христа Чоловіколюбця – це особлива молитва до Серця Спасителя

Головне фото: stjosemaria.org