Урочистість Пресвятого Серця Ісуса – свято джерела щедрот

У п’ятницю, на восьмий день після свята Божого Тіла, Католицька Церква звершує Урочистість Пресвятого Серця Ісуса. В Україні традиційно свято Христового Серця римо-католицька громада відзначає у найближчу п’ятницю після неділі Божого Тіла. Українська греко-католицька церква на восьмий день після свята Євхаристії святкує празник найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Чоловіколюбця.

Ушануванню Серця Христового присвячено не один день – цей культ вкорінений та розвинений у Католицькій Церкві настільки, що цілий місяць червень є місяцем особливого розважання над люблячим Серцем Спасителя та молитви до Ісуса. Традиційно саме в червні моляться Молебні до Христа Чоловіколюбця. Римсько-католицька Церква звершує також особливі  богослужіння щодо Серця Ісуса, зокрема Літанію до Серця Ісуса та акт віддання Пресвятому Серцю. У мандрівці літургійного року цей час,  не дуже віддалений від свята Воскресення, вкотре змушує християн пригадати хресну жертву, здійснену з любові до людини задля її спасення.

Також читайте: Молебень до Христа Чоловіколюбця – це особлива молитва до Серця Спасителя

Про Урочистість Пресвятого Серця Ісуса у статті, яку опублікував офіційний сайт РКЦ, розповідає отець Віталій Квапіш: «Ще давньохристиянські письменники підкреслювали, що з пробитого Серця Ісуса народилися Церква і Таїнства: Хрещення з води, що текла з пробитого боку Христа і Євхаристія з крові Ісуса».

З XIII століття, зазначає автор, під впливом великих містиків, таких як св. Бернард, св. Бонавентура, св. Гертруда й інші, у латинському обряді починає розвиватися окреме вшанування Христових Ран. Відтак культ рани Христового боку започаткував дорогу до культу Христового Серця.

«У XVII ст. культ Пресвятого Серця Ісуса поширюється всією Церквою. Великим апостолом цього культу стає монахиня сестер-Візиток у монастирі Поре-лє-Моніаль у Франції, св. Маргарита Марія Алякок (1647-1690), канонізована 3 травня 1920 р. У 1673-1675 рр. багато разів об’являвся Ісус Христос, Котрий показував Своє зранене Серце та просив поширювати набожність до Нього», – розповідає о. Віталій Квапіш.

Також читайте: «Нехай на руїнах ненависті і насильства постане цивілізація Серця Христового»

Після цих об’явлень починає розвиватись культ Христового Серця. Відтак у 1765 р. Папа Климент XIII дозволив деяким церквам і братствам відзначати свято Христового Серця, а Пій IX у 1856 р. поширив це свято на всю Католицьку Церкву. 25 травня 1899 р. Папа Лев ХІІ посвятив Христовому Серцю увесь світ, а святий Пій V доручив цю посвяту відновлювати щороку.

У світі існує багато товариств, що служать Серцю Ісуса. Найвідоміші Згромадження  – серцяни, серцянки, брати Серця Ісуса, сестри Sacre Coeur та урсулянки Серця Ісуса Конаючого.

Також читайте: Образ воскреслого Серця: у червні львів’яни можуть побачити унікальну роботу матері Митрополита Андрея

Культ Серця Христового поширений залежно від місцевої традиції, але люблений та шанований в Україні. У Молебні до Христа Чоловіколюбця читають слова Спасителя з Євангелія від Матея: «Прийдіть до мене, всі втомлені й обтяжені, і я облегшу вас. Візьміть моє ярмо на себе і навчіться від мене, бо я лагідний і сумирний серцем, і найдете полегшу душам вашим. Ярмо бо моє любе і тягар мій легкий» (11, 28-30). У часі війни ці слова стають для кожного християнина великою надією Божої присутності й любові, що перемагає смерть.

Підготувала Марія Цьомик